Змалку до криміналу. Недостатня кількість дошкільних закладів, батьки, які працюють 24/7 або ж і взагалі на заробітках, та неможливість малолітніх отримати «на смаколик». А далі проблеми підлітків – перші кризи та незнання права. Все це та багато іншого неодноразово веде тих, кому ще немає 18-и, на дрібні та не зовсім злочини. І, нажаль, поліція констатує – нині тенденція незмінна. Якщо минулого року неповнолітні Хмельницької області здійснили 201 злочин, то цього року їхня кількість — 200.
Здебільшого, це дрібні крадіжки, тютюнопаління та розпиття алкоголю «де не слід». Наголошують, самотужки впоратись важко. Тому залучили фахівців із Всеукраїнської фундації «Захист прав дітей». На основі світового та, зокрема, європейського досвіду ними була розроблена трирівнева програма запобігання злочинності серед неповнолітніх.
У актовій залі зібралися представники служби у справах дітей, педагоги та правоохоронці. Зараз вони детально розглянуть теоретичну систему і розроблять модель, за якою працюватиме Хмельницька область.
Зазначають, основне для кожного — зрозуміти, чим керувався юний правопорушник. Так, перший рівень – попередження, що включатиме освітню програму. Далі – припинення та допомога, коли потрібно побачити девіантну поведінку та змінити ціннісні орієнтації. І, врешті, на третьому етапі – запобігти рецидиву.
Далі за так званою «дорожньою картою» розроблять механізм, а на скільки буде ефективною програма – покаже статистика уже у найближчі роки.