Вперше опинившись на центральних вулицях Хмельницького, мимоволі помічаєш забудови минулих століть з химерними вензелями, ліпниною, різьбленням і кованими флюгерами, які дивом збереглися на дахах деяких будинків. Багато з цих будівель свого часу належали єврейським жителям, яких в місті було чимало – століття тому іудейська громада Хмельницького процвітала сама і допомагала місту активно розвиватися, – пише дослідниця Аліна Возна на jewishnews.com.ua.

У кінці XVIII століття з 300 житлових споруд 184 будинки належали євреям. Через 100 років в місті проживало близько 7 тисяч чоловік, і кожен другий житель міста був євреєм. Саме місто в ту пору називався Проскурів. Євреї заснували численні промислові підприємства та культурні заклади кінця XIX – початку XX століття. Деякі з цих споруд, змінивши багатьох власників і переживши функціональні зміни, існують і зараз.

Лев Хаселев – практикуючий дантист

На Проскурівській (первинна назва Олександрівська) – головній вулиці міста – збереглося безліч пам’яток архітектури й історії. Особливий інтерес представляє будинок №6, чий фасад гордо зберігає пам’ятну дату заснування – 1898 рік – і загадковий ліпний рельєфний вензель – літери «Л.Х.». В кінці XIX століття людина на ім’я Лев Хаселев побудував дохідний дім в центрі міста. Перший поверх був відведений під стоматологічний кабінет, а на другому розташовувалося житлове приміщення. Вільна частина будинку здавалася в оренду. Зараз в будинку, де жив і працював один з перших практикуючих стоматологів в місті, знаходиться піцерія і магазини.


Тут жив король

Навпроти дохідного дому Хаселева – будівля №1. Фасад будинку після реконструкції в деякій мірі втратив свою архітектурну цінність, зберігши історичну. Тут довгий час розташовувалося поштове відділення №13, зараз йому на зміну прийшли магазини. Понад 100 років тому в цьому будинку житель Проскурова Соломон Барак налагодив продаж газованої води, що дозволило йому досягти успіху в фінансовому плані. На «шипучку» (так цю воду називали в побуті), виготовлену за особливим рецептом, був великий попит. За це власник будинку і підприємець Соломон Барак отримав від городян прізвисько «Король мінеральних вод».

 

(Далі буде)

Залиште коментар

Також по темі

Встановлено долю танку КВ-2, гармату від якого розкопали біля залізничного переїзду.ФОТО

Хмельницький залишиться без танку КВ-2. Адже на місці