Атака на ліс! Він живучий, має «вовчий» апетит, а влітку стає напрочуд агресивним – жук-короїд нищить 60-річні сосни. Труїти його хімією марно – житиме. Лише у Славутському районі в зоні небезпеки – майже 15 тисяч гектарів хвойних дерев. Директор державного підприємства «Славутське лісове господарство» щодня долає сотні кілометрів на своєму авто. Оглядає природні володіння. Побаченим вражений – шкідники безжально точать здорову деревину.

Ліс, який дотепер носив звання «зелених воріт» Славути, піддався атаці жука-короїда. Що відбувається насправді, Віктор Сапожник пояснює з допомогою ножа і сокири. Докази у його руках. Жуки ховаються недалеко і у величезній кількості під корою гілки. За лічені дні її знищили.

Розмах цієї «лісові чуми» просто жахає. Мальовничі краєвиди за вікном нашого авто швидко змінює гнітюча картина. Масштаби нашестя короїдів добре видно із висоти пташиного польоту.  Уражені шкідниками хвойні дерева всихають і стають розплідниками для цілих колоній комах.

Короїд як діагноз. Майже 50 гектарів Славутського лісу приречені на смерть, загалом, більше тисячі гектарів уражені нещадним шкідником, який не дає шансу на виживання. Єдина панацея – вирубати хворий хвойний ліс, аби убезпечити здорові сосни.

Звідки «лапи ростуть». Верхівковий короїд – лідер серед шкідників лісу. Він починає заселяти верхню частину сосни, а згодом – і весь стовбур. Комаха «відпрацьовує» деревину під корою, і через закупорку потоків вологи дерево починає всихати. До того ж, верхівковий короїд поселяється на сосні не сам. Він приносить із собою грибок, який створює так звану “синяву”. Таке дерево – невиліковно хворе, воно втрачає у вартості, а використати його можуть хіба що на дрова. Найстрашніше ж, що верхівковий короїд повністю знищить його, приблизно, за місяць-півтора.

Для прикладу, на подеякій ділянці у Славутському лісництві  дерева вже уражені. У них сухі крони і поруділа, поїдена кора. Усередині ж стовбур дерева на верхівці повністю синій, трохи нижче – діаметр синього кола менший, а нижня частина дерева ще здорова. Тож якщо аналізувати зруб лише за пеньком, можна подумати, що під сокиру пустили здорове дерево. Сподіватися, що вбивцю лісів здолає природа не варто. На жаль, науковці певні – найближчих декілька років верхівковий короїд природним чином нікуди не зникне. Натомість, шкідник поширюватиметься ще масштабніше і вбиватиме ліси цілими масивами.

Аналогічна ситуація на Черкащині, Волині, у Рівному та Житомирі. До того ж, жуки-шкідники атакують не лише Україну. Верхівковий короїд почувається чудово у сусідній Польщі, Росії, Білорусі. Недооцінка небезпеки може закінчитися насправді трагічно. Щоб компенсувати природі великі втрати та сотні зрубаних дерев, тільки цього року Славутське лісництво планує висадити близько 70 тисяч молодих сосен. Нам демонструють, як їх вирощують у розсадниках господарства.

Біда одна не ходить. Шалений буревій, який нещодавно «пройшовся» Хмельниччиною, змітаючи усі на своєму шляху, накоїв лиха у Варварівському лісництві. За якусь годину шквальний вітер та дощ пошкодили десятки гектарів соснового лісу. Півстолітні дерева не витримали натиску стихії і ламалися, як сірники.

За один лише день ми побачили надзвичайно багато, але водночас дуже мало. Зафільмувати на плівку нам вдалось лише 5% Славутських лісів – це близько 5 сотень гектарів, а їх 24 тисячі. На плечі державного підприємства звалилися випробування для дійсно «міцних духом». Нині у бік лісівників летить каміння і звинувачення, мовляв, вони «нещадно рубають!» ліс. Вони ж впевнені – за рік-два у активістів будуть інші лозунги: «нічого не роблять!» для його порятунку — принаймні, так сумно прогнозує директор. Додає, обійтися без вирубки буде дуже складно. Труїти паразитів не можна, можуть постраждати люди і тварини. Тож поки вбивця атакує із усією силою, єдина дієва зброя, яку можуть взяти лісівники до рук, це сокира.

 

33 канал 

Залиште коментар

Також по темі

Верховна Рада заборонила використання пластикових пакетів з 2022 року

Водночас зазначається, що обмеження не поширюватиметься на біорозкладні