Андрій Шинькович: сільську медицину потрібно розвивати, а не знищувати
Після реорганізації медичних закладів в Україні склалась не проста ситуація: безліч сільських лікарень закриті, амбулаторії не повністю укомплектовані необхідним обладнанням, а відстань від найвіддаленішого населеного пункту до лікарні, подолати можливо не менше ніж за півгодини.Андрій Шинькович: сільську медицину потрібно розвивати, а не знищувати
Після реорганізації медичних закладів в Україні склалась не проста ситуація: безліч сільських лікарень закриті, амбулаторії не повністю укомплектовані необхідним обладнанням, а відстань від найвіддаленішого населеного пункту до лікарні, подолати можливо не менше ніж за півгодини. Недостатнє фінансування медичних установ у сільських місцевостях ще одна загальнодержавна проблема. Своїм баченням покращення медичної ситуації поділився народний депутат України, співголова політичної партії “За конкретні справи” Андрій Шинькович.

Як Ви оцінюєте стан медичної галузі сьогодні, особливо, що стосується сільської місцевості?
– Вкрай скрутна ситуація. Я наведу лише кілька тому підтверджень. 2 амбулаторії та 4 ФАП Ізяславського району на грані закриття через можливість не пройти державну акредитацію медичних закладів у 2016 році, оскільки потребують ремонтних робіт, на які не виділяють кошти.
По Хмельницькій області через необлаштування приміщень згідно норм на грані закриття понад двісті медичних закладів. Які обслуговують понад 80 тисяч людей. Іншою мовою це звучить так: ці 80 тисяч або будуть обслуговуватись в аварійних приміщеннях медичних закладів, або їх закриють. Вибір невеликий.

За статистичними даними мінімальний прожитковий мінімум українці сьогодні на жахливо низькому рівні. Що Ви можете сказати про невідкладну медичну допомогу? Чи достатньо коштів сьогодні виділяється на те щоб в разі небезпеки врятувати, комусь життя?
– На невідкладну допомогу, тобто набір ліків першої необхідності для ФАПів, виділяється дуже мало. Згідно рекомендацій Департаменту охорони здоров’я потрібно мінімум 7 грн. на 1 людину на рік. Зауважу, що це норми 10-річної давнини, які і сьогодні не виконуються. Насправді ж департамент виділяє близько 1,50 грн. на рік. І лише з урахуванням допомоги (субвенцій) сільських рад ледь набігає 5 грн. Я можу навести дані по закупівлі з прикладу свого 189-го округу:
На одного мешканця на закупівлю ліків (за 9 місяців цього року):
– Білогір\’я 1,2 грн.
– Теофіполь 1,54 грн.
– Красилів 4 грн.
– Ізяслав 1,5 грн.
Друга сторона цього питання – люди на селі не мають змоги купити ліки.
Всі комунальні аптеки знаходяться на госпрозрахунку, відповідно у селах виручки недостатньо, для того, щоб заплатити комунальні послуги та зарплату працівнику. І аптеки поступово усі позакривали.
Медикаменти знаходяться на реалізації в фельдшерів, які працюють по сумісництву, і не зацікавлені в якісному обслуговуванні населення (мають 10% від реалізації медикаментів).
Велика проблема з обіговими коштами, яких в комунальних підприємств не вистачає, а фірми-постачальники дають медикаменти під реалізацію лише на короткий термін – два тижні.
Залишається або лікарські трави збирати або одужувати самотужки – без ліків.

Ви як співголова політичної партії “За конкретні справи” можливо вже робили певні кроки задля покращення ситуації?
– Команда політичної сили “За конкретні справи” за 3 роки відремонтувала 116 медичних закладів та дала матеріали для ремонту 437 закладам. Окрім цього задля оперативного реагування сільські лікарні отримали нові швидкі медичні установи. Кількість нами зроблених конкретних справ не перерахувати, та тут виникає інше запитання — де обласна і місцева влада? Які її дії?
Дивує той факт, що голова Хмельницької облдержадміністрації чи то через безвідповідальність, чи то через непрофесіоналізм не приділяє питанню медичного обслуговування достатньо уваги, про свідчить тенденції до занепаду.

Отримавши першість в області, чи має команда політичної партії “За конкретні справи” план дій, які б покращили сьогоднішню ситуацію з медичним та аптечним забезпеченням?
– Команда політичної сили “За конкретні справи”, на чолі якої народний депутат України Олександр Герега, вимагає від Міністерства охорони здоров’я наступне:
Перше, працівники системи управління медициною зобов’язані в рази підвисити свою відповідальність та сумлінно дбати про збереження та розвиток галузі, підвищення рівня надання медичних послуг людям. І не в звітах голів РДА, а в реальних діях. Лікар, медична сестра, фельдшер, санітар, інші працівники медичної галузі самих безпосередніх медустанов – сільських ФАПів, амбулаторій, відділень міських і обласних лікарень повинні відчувати роботу менеджерів галузі.
Друге, вимога команди політичної сили – повне 100% збереження усіх без виключення медичних установ всіх рівнів. Перед тим, шановні керівники галузі, урядовці, реформатори, антикризові менеджери чи як ще більш поважно Вас назвати. Перед тим, як ламати – треба подумати, про людей, які медичні послуги отримують, подумати про медичних працівників, про молодих і майбутніх матерів. І про багато чого ще треба просто думати.
Третє, обласна влада Хмельниччини зобов’язана забезпечити постійний безперешкодний продаж медичних препаратів в кожному населеному пункті області. Як це зробити – а). через розвиток комунальних аптек в кожному селі, б). Через сприяння фельшерам та лікарям в сільських ФАПах, амбулаторіях, медпунктах.
Комунальні аптеки – це не бізнес і розглядати їх з точки зору рентабельності неможна. Це соціальний аспект. На нього потрібно виділяти кошти з держаного і місцевих бюджетів.
Команда “За конкрені справи” починає рейд по всім селам Хмельницької області з моніторингом: де людина може купити ліки. Я запрошую з собою голову облдержадміністрації. Але маршрут буде обиратись в останній момент.
Збереження медичної галузі, її доступності та високої якості – це наша задача номер один. Децентралізація, адміністративно-територіальна реформа мають враховувати медичний фактор як основний.

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього