Благодійність у Хмельницькому: як не потрапити на гачок аферистів?

У Хмельницькому майже на кожному кроці можна зустріти людей, які збирають кошти з благочинними цілями. Як же розрізнити: хто з них справжній волонтер, а хто шахрай?

Благодійність у Хмельницькому: як не потрапити на гачок аферистів?У Хмельницькому майже на кожному кроці можна зустріти людей, які збирають кошти з благочинними цілями. Як же розрізнити: хто з них справжній волонтер, а хто шахрай?
Благодійність у Хмельницькому: як не потрапити на гачок аферистів?

– Сьогодні дуже важко знайти щиру та відповідальну людину, яка готова присвячувати свій вільний час волонтерській діяльності, не отримуючи за це ніякої матеріальної вигоди – розповідає волонтер благодійного фонду «Небайдужі люди» Олександр. – Ми співпрацюємо з дитячими будинками і тісно спілкуємося з хворими дітками, тому дуже важко усвідомлювати, що допомога не завжди дає свій результат. Я займаюсь волонтерством давно, за цей час зрозумів, що є багато небайдужих людей, але вистачає і тих, хто абсолютно не довіряє благодійним організаціям. Та я не можу когось засуджувати, адже, на жаль, часто трапляються люди, які здатні заробляти на чужому горі.
Благодійність і закон
Як розпізнати псевдо-волонтерів? За порадою ми звернулися до адвоката Антона Заболотного:
Відповідно до Закону України \”Про волонтерську діяльність\”, така діяльність є добровільною, безкорисливою, соціально спрямованою, неприбутковою. Закон визначає, що така діяльність здійснюється волонтерськими організаціями, які мають бути зареєстровані як юридичні особи, – повідомляє Антон Миколайович. – З іншого боку у відносинах волонтерства є другий суб\’єкт – отримувачі допомоги, і обов\’язковою умовою, відповідно до Закону, є укладення між отримувачем допомоги та волонтерською організацією письмового договору (ст. 11 Закону).
Особи, які надають кошти для здійснення волонтерської діяльності, мають право отримувати від волонтерських організацій звіт про цільове використання таких коштів. Таким чином, особа, яка має намір надати кошти для здійснення благодійної діяльності може вимагати від волонтера для ознайомлення документи які підтверджують його статус, а саме: посвідчення волонтера, якщо він є працівником або членом волонтерської організації (хоча наявність такого посвідчення не є обов\’язковою); договір волонтера із благодійною організацією про провадження волонтерської діяльності; документи, що засвідчують особу волонтера.
На власному досвіді
Я намагалась відстежити реакцію людей на благодійні збори коштів і спробувала себе у ролі волонтера. Без будь-якого посвідчення, документів та брендованого одягу фонду взяла в магазині скриньку, попередньо домовившись зі справжнім волонтером, і пішла збирати кошти. Приблизно через п’ятнадцять хвилин у скриньку поклали перших п’ять гривень. Люди часто зупинялись і кидали гроші, поглядаючи на фотокартку сімнадцятирічної дівчини Ліани, що потребує допомоги у боротьбі з саркомою. Хто кидав гривню, хто десять, а хто і двадцять, але майже ніхто не запитував про якісь документи, що підтвердили б мої повноваження щодо збору коштів. Траплялись люди, які цікавились історією хвороби, намагались морально підтримати дівчину через мене, радили звернутись за допомогою до місцевої влади. Чесно кажучи, відчуття при цьому неоднозначні: розумієш, що деякі люди кидають гроші у скриньку для так званого «плюсика до карми», а інші – дійсно бажають допомогти, як наприклад дві маленькі дівчинки-близнючки. Вони йшли, їли морозиво, а потім, побачивши мене, дістали з кишень усе що було і кинули в скриньку…
За дві години я назбирала 191 гривню, через дощ мусила завершити експеримент і йти повертати волонтерові скарбничку – мокра, з синцями на руках від важкої скриньки. Тішить те, що є багато небайдужих людей, що я хоч трішечки змогла допомогти хворій дівчині, але якби на моєму місці був аферист – він би непогано «заробив». Тому, коли ви кидаєте купюри у скриньку, варто цікавитись куди підуть ці кошти, чи є у волонтера зв’язок із тим, хто отримує допомогу, а також звертати увагу і на саму скриньку.
Довіряй, але перевіряй
– Аби не потрапити на гачок аферистів краще поспілкуватись із волонтером, або навіть родичами того, кому ви хочете допомогти, не варто бути надто довірливими, – застерігає начальник Хмельницького міського відділу міліції Василь Птащук. – Досить часто трапляються випадки розкриття правоохоронними органами злочинів, пов’язаних із шахрайством у сфері волонтерства. Люди, які не мають нічого святого, прикриваються чужим горем задля отримання власної вигоди».
Статтею 190 Кримінального кодексу України «Шахрайство» порушникам передбачено покарання у вигляді штрафу до 850 гривень, виправних робіт або обмеження волі на строк до трьох років.
Підготувала Наталія ЗАБОЛОТНА

Залишити відповідь