На днях депутати-мажоритарники відсвяткували два роки обрання (26 жовтня 2014 року семеро депутатів, які балотувалися на хмельницьких округах, отримали перемогу на виборах). Час показав, що кожен з них обрав різний підхід до роботи. Хтось постійно готується до можливих дострокових виборів і знаходиться в тонусі, хтось, схоже, не збирається переобиратися .ПОДІЛЬСЬКА.інфо поговорила з експертами у Хмельницькому та на округах, і спробувала скласти рейтинг активності депутатів-мажоритарників. Оцінювали діяльність депутатів за декількома параметрами: справи на окрузі, фінансові вливання в округ, виборчі технології, комунікації з виборцями, активність в ЗМІ, вплив на місцеві органи влади.

Представниця мережі “ОПОРА” Оксана Банкова каже, що нардепи не охоче звітують, тому їх діяльність можна відслідкувати лише за “проявами на місцях”:

“Щодо обіцянок, то ми надсилали усім мажоритарникам форму для звіту, у якій був пункт про виконані обіцянки. Наразі заповнену отримали лише від Гереги…”

Депутати роблять схожі справи у себе на окрузі, але в когось це виходить краще. Серед лідерів рейтингу “депутатських справ” – ремонти в дитячих садках, матеріальна допомога та заміна вікон у школах. За рахунок яких коштів це зроблено – власних чи державних, іноді зрозуміти важко.

Оксана Банкова так коментує джерела фінансування депутатської активності на округах:

“Вони ініціюють законопроекти, подають запити, а їм на це виділяють кошти, якщо вважають за доцільне. Вочевидь, треба дивитися проект бюджету, і зіставляти із законопроектами і запитами наших депутатів. Таким чином, можна побачити, на що просили, хто просив і на що виділили… Іншого способу дізнатися, хто скільки освоїв державних грошей, немає”.

Сергій Мельник – екс-мер без перспектив

melnyk2

Однозначиним аутсайдером серед мажоритарників є депутат від Хмельницького Сергій Мельник. Він, схоже, не переймається питанням переобрання на наступний термін, бо ніякої роботи на окрузі не проводить. Немає його і в ЗМІ, він навіть не дає коментарів у соцмережах. Незрозуміло,коли і де можна поспілкуватися з нардепом від Хмельницького. Що ж до впливу на події у самому місті – після того, як Мельник пішов з посади мера, він практично його втратив. Експерти сходяться на тому, що жодних шансів переобратися у випадку дострокових виборів у Мельника немає. Претендти на центральний округ області завжди знайдуться. Крім хмельницьких бізнесмнів, позмагатися за округ спробують і “свободівці”, які завдяки адмінресурсу міської влади спробують пропхати когось з побратимів.

Роман Мацола округ здав власникам

matsola2

Парашутист-пивовар Роман Мацола з’явився у Шепетівському окрузі за півтора місяця до виборів, і проскочив в депутати на силі партійного бренду – за нього проголосувати просила президентська партія. Поробивши трохи добрих справ, пан Мацола вирішив обмежитися активностями в ЗМІ. Його привітання з професійними святами можна почитати в інтернет та газеті “Подільськ вісті”.

Діяльністю на окрузі депутат не переймається, хоча переобратися без неї не вийде. Адже хто такий Мацола виборці вже знають, і другий раз на партійному бренді він не проскоче, – важають експерти. Та й перший раз пройти вдалося, бо свого кандидата не висунула корпорація “Сварог”, яку вважають хазяїном на окрузі. Віднедавна вони визначилися з кандидатом і схоже на те, що у Романа Мацоли немає шансів перед Андрієм Гордійчуком, за якого доведеться голосувати як працівникам Шепетівського цукрового заводу, так і селянам, землю яких орендує найбільший обробник на півночі.

Андрій Шинькович – депутат на побігеньках

shynkovych-1

Не відзначається стабільністю і робота депутата Андрія Шиньковича. В 2014 він неочікувно з’явився на окрузі “з торбою грошей” та здивував оперативним вирішенням питань, наобіцяши, коли оберуть, робити ще більше. Правда, обравшись, Шинькович збавив темпи. Яскравим спалахом стала участь у виборах в обласну раду партії Олександра Гереги “За конкретні справи”, в рамках якої Шиньковичу вдалося повиконувати частину обіцянок. Експерти сходяться на тому, що слабка активність нардепа Шиньковича пов’язана з його поcтійною зайнятістю в раді, адже там він вимушений працювати і голосувати за двох – за себе і Олександра Герегу.

Зрозуміло, що Шинькович обирався не за свої гроші, і порявняти його роботу на окрузі з тим, що Герега робить у Городку, не можна – йому так щось перепадає. Складності в діяльності Шиньковича додає не тільки те, що він перебуває в тіні свого шефа, але й те, що на окрузі багато своїх потенційних кандидатів. Місто атомщиків Нетішин, що має хороший бюджет та живе окремим життям, так і не прийняло Шиньковича, робота якого, якщо й помітна, то скоріше в сільскій місцевості. Подібна ситуація і в інших районах округу.

Експерти не виключають, що особливої ставки на Шиньковича не роблять, і шанси на його переобрання відносні. “Так, в газеті “За конкретні справи” поширюють його коментарі, але нема справ, за які б його полюбили”, – каже один з місцевих депутатів. А хмельницький політолог Олег Шимілін додає: “Шинькович був активним частину каденції, але з часом знизив активність, передавши управління помічникам. Але чимось на окрузі він та й допомагає”.

Мірятися силами з діючим депутатом почав і агропідприємець з Білогір’я Сергій Іващук. Голова фракції Аграрної партії у облраді має сильні позиції у сільській частині округу, тож може претендувати на перемогу у разі дострокових виборів.

Володимир Мельниченко – люблять і бояться

15000696_574411249426609_556885929477120637_o

Зовсім інша ситуація у депутата від найпівденнішого округу Володимира Мельниченка. Хоча частина Кам’янця-Подільського на дух не сприймає депута за його темне минуле, всі кам’янецькі експерти, як один, погоджуються – хлопці з 90-х міцно взяли владу в місті в свої руки.

“Конкуренції Мельниченку ніхто не складе – ніхто не сунеться на округ, бо добре пам’ятають, скільки людей так і не знайшли в Дністрі”, – прокометував ситуацію один з місцевих політиків.

Основний ресурс нардепа Мельниченка на сьогодні – вплив на місцеву владу. Міський голова Михайло Сімашкевич є скоріше “весільним генералом”, адже реально містом керує сам нардеп. Голови районів округу теж призначені з подання Володимира Мельниченка, який хоч і був регіоналом, зараз перебуває у фракції БПП.

Добрі справи нардепа висвітлюються в підконтрольній міській та районній пресі. Основна його піар-фішка – вибивання грошей з центрального бюджету на ті чи інші проблеми округу. Ніяких особливих технологій роботи у пана Мельниченко експерти не побачили. Кажуть: “Він просто час від часу нагадує про себе”.  Але якщо з селами все зрозуміло, то певна загроза для депутата можлива з самого Кам’янця, у якому негативні настрої щодо Мельниченко пристуні серед інтелігенції. Тому там ставка робиться на пенсіонерів – їм роздають картоплю за рахунок міського бюджету.

Лабазюк – Нарцис з Волочиська

labazyuk

Молодий політик, що починав кар’єру головою молодіжки при Народній партії Литвина, так і не полюбився хмельничанам. Але має хороший резерв голосів у рідному Волочиську.

Він не мало робить, але ще більше розказує про це у ЗМІ. Експерти підкреслили певну самозакоханність нардепа. Нарцисизм проявляється і в багаточисельних коментарях та публікаціях, де лепутат розказує про свою діяльність. Купив телеканал, а прізвище Лабазюк можна бачити на біг-бордах навіть, коли про вибори не чутно.

Медіа-активності Лабазюка може позаздрити багато хмельницьких політиків. І хоча Лабазюк лідер щодо кількості коментарів – він поширює їх щодня з приводу будь-яких подій і голосувань, співвідношення конкретних справ в нього не на користь останніх.

“Лабазюка заносить в показуху. Борди з рекламою фонду “Поруч”, іноді біля магазинів роздають газету. А от реальних справ могло б бути більше. Його політтехнологи вважають, що головне – піар. Зробити можна не багато, головне розповісти. В Хмельницькому його діяльність взагалі не відчутна”, – кажуть експерти.

Інші вважають, що нардеп багато працює, але, здебільшого, в сільскій частині округу. Кажуть, Лабазюк часто катається на округ, але більше у Волочиськ. В Хмельницькому від нього щось роблять його люди.

Його агрокомпанія щось і так робить по тих селах, де оренує паї – це показується, як робота нардепа. Основна робота іде в Волочиську – там є армія тих, хто здає паї в аренду Лабазюкам, тож вони знов за нього проглосують. Тим паче, що після війни за паї, яку розгоргув Герега, орендну плату підняли.

Навіть серед експертів є плутанина щодо партійності Лабазюка. По селах пам’ятають, як Лабазюки агітували за партію Литвина (до речі, й зараз багато хто вважає, що справжнім власником агробізнеса Лабазюка є саме екс-спікер). Тепер він розкручує власну партію “Поруч”, за яку агітував на минулорічних місцевих виборах. А в публікаціях значиться як член групи “Воля народу”.

Олександр Герега – великий земляк

gerega

Схоже електоральний рекорд Олександра Гереги на парламентскьких виборах-2014 переконав його штаб у тому, що і в майбутньому йому ніхто не зможе скласти конкуренції. Нардеп залишається лідером по витратах на окрузі. Особливо це помітно в рідному для депутата Городку, де за його рахунок людям перекривають дахи, будується спорткомплекс, в Городок “Епіцентр” виніс свій кол-центр, а це нові робочі місця. Якщо більшість депутатів від Хмельниччини піаряться за бюджетні кошти, видаючи, що допомогли за свої кревні, то Олександр Воломирович достає свої (наскільки чесним шляхом нажиті – то вже інше питання). Експерти відзначають, що як такої депутатської роботи Герега на окрузі не веде.

“Він просто роздає і вирішує питання тих, хто до нього прорвався. Люди дійсно йому вдячні. Хоча така популярність зіграла з Герегою поганий жарт. Адже вся місцева влада на окрузі йшла в його команді від партії “За конкретнрі справи”. Після тотальної перемоги проблеми відсутності водопроводів, дахи, які протікають і всі інші комунальні проблеми, які має вирішувати влада, стали проблемами Гереги. Люди чекають якогось дива, а його – нема. Це розчаровує”, – кажуть експерти.

Відзначають нині мешканці округу і те, що робота команди Гереги активізується лише перед виборами.

І хоча, враховуючи ресурси пана Герги, навряд чи хтось наважиться конкурувати з ним на окрузі, проблеми все ж є. По-перше, слабка публічність самого депутата. Адже найчастіше виборці бачать лише його в гвинтокрилі та мерседесі. По-друге, проблемою стали й аграрні амбіції Олександра Гереги. У війні за паї з іншими агрохолдингами, він скоріше програв, та й ще поніс репутаційні втрити. Адже багато хто на селі зрозумів, що Герега – це не лише подарунки.

Представник мережі “ОПОРА” Оксана Банкова відзначає, що у звіті Олександра Гереги він “перерахував усі благодійні ініціативи: допомогу школам, лікарням – надано, відремонтовано, встановлено… В нього це і в програмі було, хоча це далеко не обов’язок нардепа…”.

Віктор Бондар – політехнології+бюджетні гроші

img_1879

Незважаючи на набагато менші ресурси, ніж у власника “Епіцентру”, ще один нардеп почав гру, розраховану на всю Хмльниччину. Після обрання головою партії “Відродження” про діяльність нардепа розказують не лише на старокостянтинівському окрузі.

“Бондар робить ставку скоріше на сільські території – щомісяця закидають газетою села, у тому числі й на чужих округах. Хоча свого каналу Бондар немає, передача, що його розхвалює, щотидня виходить на одному з місцевих телеканалів”, – відзначає один з експертів.

Обласний центр своєю активністю Бондар скоріше обходить стороною. І якщо більшості мешканців сіл дістаються лише газети, на самому окрузі Бондар працює більш грунтовно. Саме Бондар, за підрахунками джерел з обласної влади, на сьогодні є лідером за отриманням коштів з бюджету на свій округ. Ймовірно, так йому відячують за голосування фракції “Відродження”

“Раніше Бондар працював під брендом “Розвиток Поділля”, тепер – “Відродження”. Так завелося з минулорічних місцевих виборів. Він має фракції в міських та районих радах, велика частина сільских голів на нього орієнтовані. Він багато кому вирішує різні питання в Києві”, – кажуть хмельницькі політики.

Експерти відзачають активне застовування Бондарем сучасних політичних технологій. “Зараз вони розбудовують мережу людей, які будуть голосувати за них за будь-яких обставин. У них зроблено все системно – пайки роздаються системно, людей системно обдзвонюють, питають, що і як. Зараз вони запустили фішку – створюють по селах волейбольні клуби. Через них залучають нових людей в мережу”, – каже один зі старокостянтинівських активістів.

В будь-якому разі позиції Бондаря, якого на виборах – 2014 атакували за те, що в 2012-2014 він входив до фракції Партії регіонів, значно покращилися. Через певні події здав позиції і опонент нардепа – мер Старокостянтинова Микола Мельничук

 

 

 

Залиште коментар

Також по темі

Лабазюка і Шиньковича не випускають з Верховної ради. Вимагають проголосувати за зняття недоторканності

Народних депутатів від Хмельниччини Сергія Лабазюка та Андрія