Хмельницький міськрайонний суд 15 червня продовжив розгляд справи щодо побиття до смерті засудженого Андрія Данилюка у Хмельницькому СІЗО. Нагадаємо, подія сталася у жовтні 2015 року. Обвинувачують у вчиненні злочину двох працівників виправної колонії Мокринського і Франківського, які прибули до ізолятора начебто для посилення постів із ізяславської колонії.

Конвоїрам інкримінується вчинення умисного тяжкого тілесного ушкодження, вчинене групою осіб, що спричинило смерть потерпілого (ч. 2 ст. 121 КК України), та перевищення службових повноважень, що супроводжувалося насильством, застосуванням болісних і таких, що ображають особисту гідність потерпілого, діями (ч. 2 ст. 365 КК України).

Удова Андрія Яна Магелат впевнена, що чоловіка “замовили”, бо багато знав. Жінка каже, він володів інформацією, що посадовці пенітенціарної служби Хмельницької області займалися наркоторгівлею у СІЗО. Тому Андрія просто вбили – саме для цього приїхали конвоїри.

Вдова вбитого каже, що її чоловіка “замовили”

Як стало відомо під час засідання, по засуджених із Замкової виправної колонії прибули 10 працівників для здійснення особистого обшуку та конвоювання на Львівщину. За версією тюремників, Андрій опирався відправленню до колонії і “раптово напав”, тому довелося застосувати спецзасоби.

«За результатами незалежної експертизи, Андрієві завдали не менше 19 ударів у голову, три з яких – тупим металевим предметом, кожен з яких міг бути смертельним. Мого чоловіка не попередили про етапування, він не збирав речі. Оманом його вивели з камери в шльопанцях, сказавши, що ведуть до начальника СІЗО. На фотографії, зробленій після смерті, видно, що його дуже побили, ніби перетягували в інше місце. Є свідки, які бачили, як мого чоловіка вели через двір в банне приміщення, його там вбили, а не в кімнаті для обшуку», – стверджує Яна Магелат.

Пані Яна каже, її чоловіка катували в СІЗО

Під час засідання допитали двох свідків – начальника СІЗО Каменяша і начальника оперативного відділу Гуменного, які пояснювали, чому етапувати Андрія приїхало 10 працівників Замкової колонії. Точної кількості затриманих, яких мали перевозити, жоден зі свідків не пригадав, вказавши, що їх мало бути багато, тому знадобилося стільки конвоїрів.

Свідчив начальник СІЗО Каменяш

За словами начальника СІЗО Антона Каменяша, через брак працівників є така практика. Чи вона законна, йому не відомо. Дізнавшись про «інцидент» в ізоляторі, він розпорядився викликати медиків і міліцію. Втім, адвокат потерпілої каже, зафіксована смерть була о 18.40, а правоохоронців викликали аж після 20 години. Чому так – Каменяш не знає. Як сказав Гуменний, коли він побачив підсудних із затриманим Данилюком, той був живим, лише з «почервонінням на голові». А Мокринському і Франківському знадобилася допомога лікарів. При цьому начальник СІЗО уточнив, що бити в голову засудженого вони, згідно інструкції, не мали права, навіть якщо він чинив опір.

За кілька днів збігає термін обраного судом раніше запобіжного заходу – домашнього арешту. Відтак прокурор Козинний просив продовжити його, при цьому не надавши у відповідні строки письмове клопотання про це. Пропозицію суду відкласти засідання на 3 години, щоб підготувати документ, правоохоронець відхилив, мовляв, достатньо усної заяви.

Прокурор Козинний не подав письмового клопотання про продовження запобіжного заходу

Суддя Трембач задовольнив клопотання частково, обравши підсудним інший запобіжний захід – особисте зобов’язання, терміном до 12 серпня. Засідання у справі відклали до 26 липня.

Суддя пропонував відкласти засідання, щоб прокурор міг підготуватися

За словами одного з конвоєрів, Василя Мокринського, їх відсторонили від роботи, проте не звільнили. Та поки триває судовий розгляд, ще не вивчені матеріали справи, підсудні відмовляються від коментарів.

«Це конкретне замовне вбивство. Якби його хотіли просто етапувати, могли скрутити, є багато засобів, а не бити в голову людину, яка лежить у кайданках. Це конкретно вбивство», – переконана дружина Андрія. Вона наполягає на тому, що конвоїрів мають судити саме за це, а не за перевищення службових повноважень.

 

Підсудні Мокринський (праворуч) і Франківський (по центру) відмовляються від коментарів

На думку пані Яни, справа прокуратурою «зливається». Про це, за її словами, свідчить навіть те, що прокурор не підготувався до засідання і не подав клопотання про продовження запобіжного заходу. Каже, буде добиватися справедливості.

«Я розумію, що я свого чоловіка не поверну, але роблю це для дитини. Може ми комусь допоможемо і врятуємо життя. Це не одинична ситуація в СІЗО, колоніях, там катують людей. Вбивці не мають права працювати в правоохоронних органах. В першу чергу покарання мають понести начальники, це не на вулиці сталося, а в СІЗО, де за людиною мають дивитися», – наголошує Яна Магелат.

Як раніше повідомляли в пенітенціарній службі, Андрій Данилюк був засуджений за крадіжки, вимагання та хуліганство. За останнім вироком отримав 8 років позбавлення волі, у Хмельницькому СІЗО тримався з лютого 2011 року. Засуджений “перебував на обліку як особа, схильна до нападу на персонал, підтримувала злочинні традиції, та здійснював негативний вплив на оточуючих”. Його дружина каже, що жодних доказів про те, що він «був схильний до нападу» їй так і не надали.

Газета “Є”

Залиште коментар

Також по темі

На ремонт Хмельницького СІЗО просять півтора мільйона гривень

Відремонтувати камери, замінити каналізаційну систему, встановити вентиляцію і