«Forbes» визнав «Сварог Вест Груп» найефективнішою агрокомпанією України
Останні чотири роки «Сварог Вест Груп» лідирує за врожайністю зернових серед українських компаній. Холдинг не тільки найпродуктивніший, а й найефективніший у країні: рентабельність рослинництва у «Сварога» в півтора рази вища, ніж у переважної більшості інших компаній.«Forbes» визнав «Сварог Вест Груп» найефективнішою агрокомпанією України
Великий не означає ефективний, швидше – навпаки. Складений нами рейтинг найефективніших агрокомпаній України красномовно підтверджує цей факт конкретними цифрами. Перед вами – п\’ятий за рахунком випуск Forbes, присвячений аграрному бізнесу, і перший, у якому ми ранжуємо компанії галузі.

Чому так затягнули? Довго вибирали показник. Forbes свідомо всі ці роки не публікував рейтинг найбільших агрохолдингів за розміром земельного банку. Ми відмовилися від загальноприйнятого підходу до складання агрорейтингу, тому що впевнені: некоректно ранжувати компанії, орієнтуючись на актив, який їм не належить (в Україні немає ринку землі сільськогосподарського призначення, усі поля перебувають у довгостроковій оренді в холдингів).
Значно цікавіше подивитися, скільки вони заробляють на орендованих гектарах. Найпоширеніший показник ефективності в аграрному бізнесі – EBITDA на гектар. Саме на ньому ми й зосередилися. Для рейтингу було вибрано агрокомпанії із земельним банком від 40 000 га. Оцінено тільки ефективність рослинництва. Із фінансових даних багатопрофільних холдингів, які, крім землеробства, займаються переробкою, тваринництвом і трейдингом, ми виокремили показники рослинницького підрозділу. Отриману EBITDA ділили на площі земель, які компанія обробляє.
Деякі учасники нашого рейтингу обробляють усі орендовані поля, інші – лише частину. До рейтингу не входять компанії, землі яких опинилися в зоні АТО, а також агрохолдинг «Мрія», який торік допустив технічний дефолт.
Урожайність, витрати на гектар і превалювання у структурі посівів найрентабельніших сільськогосподарських культур – основні фактори, які впливають на EBITDA рослинницьких підприємств. Низка холдингів, які стабільно лідирували в списках найбільших латифундистів, у нашому рейтингу опинилася на останніх позиціях або ж узагалі не потрапила до нього.
Наприклад, тут ви не побачите компанію «Кернел» Андрія Веревського, в оренді якої – 390 000 га землі. EBITDA на 1 га в компанії, за результатами минулого маркетингового року, – $85. У «Кернелі» такий результат пояснили несприятливими погодними умовами, нижчим урожаєм, ніж очікувалося, і волатильністю цін.
Тим часом землеробство ніколи не було сильною стороною найбільшого в Україні виробника й експортера соняшникової олії. Щоб виправити це, у квітні 2013 А.Веревський купив компанію «Дружба-Нова» – одну з найбільш високоефективних в агросекторі. Завдяки науковому підходу до оброблення ґрунту й інноваційним технологіям ця компанія досягала $800–900 EBITDA з 1 га. Передбачалося, що, поширивши її досвід на всі свої поля, «Кернел» підвищить рослинницьку ефективність.
Якби «Дружбу-Нову» не купили, вона, безперечно, лідирувала б у нашому рейтингу. Але компанію поглинули, і, судячи з цифр у фінансовому звіті «Кернел», купівля не допомогла холдингу. Утім, землеробство не в пріоритеті у «Кернела» і займає незначну частку у структурі його бізнесу.
Це ж стосується і компанії «Миронівський хлібопродукт» Юрія Косюка. На рослинництво у найбільшого в Україні виробника курятини припадає лише 15% загальної EBITDA. Незважаючи на те що в холдингу Косюка – одна з найвищих урожайностей у країні, в нашому рейтингу компанія опинилася на 14-му місці. МХП вирощує зернові для власних потреб – виробництва комбікорму для птахів – і майже не реалізує зерно за ринковими цінами.
Прийнято вважати, що ефективно компанія здатна обробляти 100 000 га – упроваджувати інновації, оперативно виправляти проблеми, які виникають. Лідери нашого рейтингу впевнені: на ділі – ще менше. «Обробляти більшу кількість землі ми не плануємо, тому що в цьому разі економіка масштабу починає працювати у зворотний бік і ефективність компанії знижується», – каже Євген Радовенюк, гендиректор компанії Grain Alliance, яка посідає друге місце в нашому рейтингу. Нині вона орендує 50 000 землі, з яких обробляє 45 000 га.
«Сварог Вест Груп»
Останні чотири роки «Сварог Вест Груп» лідирує за врожайністю зернових серед українських компаній. Холдинг не тільки найпродуктивніший, а й найефективніший у країні: рентабельність рослинництва у «Сварога» в півтора рази вища, ніж у переважної більшості інших компаній. «Ми не винаходили велосипед, а взяли за основу радянські технології й удосконалили їх», – пояснює голова правління компанії Андрій Гордійчук.
Холдинг застосовує технологію глибокої оранки. Ставку роблять на вирощування сої – сьогодні ця культура має високий попит на світовому ринку. Соєю Сварог засіває майже половину своїх площ. Компанія використовує стрічковий посів (насінини розміщують на однаковій відстані одну від одної), одночасно вносячи стартове й мінеральне добрива. Така технологія – власна розробка холдингу. Також було збільшено посіви нішевих культур: гарбуза, квасолі, льону. Ціни на них не такі волатильні, як, наприклад, на пшеницю.
У найближчому майбутньому Сварог планує налагодити експорт органічної продукції (компанія сертифікувала частину своїх площ під її вирощування), а також взятися за виробництво інгредієнтів для випічки та сумішей для хлібобулочної промисловості.
За матеріалами http://forbes.net.ua

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього