Хмельничани вшанували пам’ять в’язнів фашистських концтаборів
Сьогодні, напередодні Міжнародного дня визволення в’язнів фашистських концтаборів відбулося покладання вінків і квітів до братської могили в’язнів колишнього Раківського концтабору “Шталаг-355”, що розташована на території військової частини А-4239.Хмельничани вшанували пам’ять в’язнів фашистських концтаборів
Сьогодні, напередодні Міжнародного дня визволення в’язнів фашистських концтаборів відбулося покладання вінків і квітів до братської могили в’язнів колишнього Раківського концтабору “Шталаг-355”, що розташована на території військової частини А-4239.

У заході взяли участь заступники міського голови Ольга Мярковська та Андрій Капура, перший заступник голови обласної ради Віктор Адамський, заступник голови – керівник апарату обласної державної адміністрації Леся Стебло, голова міської ради організації ветеранів України Мунір Садиков, голова обласної ради організації ветеранів України Володимир Купратий. Вшанувати пам’ять жертв фашистського режиму, людей які зуміли вистояти у полоні, віддати данину скорботної пам’яті мільйонам чоловіків, жінок і дітей країн поневоленої Європи, закатованих у нацистських концтаборах, прийшли також депутати міської та обласної рад, ветерани, громадськість міста.

Тяжка доля випала на нашу країну, на наш народ, який пережив і витерпів одну із самих страшних в історії людства трагедій – Другу світову війну.
Лише у нашому рідному місті Проскурові за роки окупації було закатовано і розстріляно понад 81 тисячу осіб, у тому числі майже 65 тисяч військовополонених у концтаборі Ракового. Окрім “Шталагу-355” в окупованому місті була розгорнута ціла мережа фільтраційних та трудових таборів. Діяв вербувальний пункт, з якого на примусові роботи до Німеччини були вивезені понад 1300 молодих проскурівчан. Єврейські квартали міста були оточені в гетто, майже всі жителі якого (понад 9 тисяч чоловік) були розстріляні у жовтні-листопаді 1942 року.

Гітлерівці побудували більше 1020 концтаборів, їх філіалів, 7200 трудових таборів, 200 в’язниць, 500 гетто… З України на каторжні роботи до Німеччини вивезено близько 3 мільйонів громадян. Багато з них за небажання підкоритися фашистському режиму були засуджені і кинуті до катівні. Але в’язні не здавалися, створювали в концтаборах організації антифашистського опору. Остарбайтери чинили опір, як могли, створювали підпільні групи. Від голоду і хвороб, від несподіваного знущання і катувань у фашистських концтаборах загинуло майже 11 мільйонів в’язнів, з них 1 мільйон 230 тисяч українців. Щороку на братській могилі Раківського концтабору з’являються нові меморіальні плити на честь воїнів, які тут захоронені. Родичі загиблих лише через десятиліття після закінчення Великої Вітчизняної війни отримали можливість віднайти у німецьких архівах документи, які засвідчують, що їх батько чи дід був в’язнем та загинув у “Шталазі-355”.

Скільки б не минуло років, імена тих, хто у грізний час став на захист рідної землі, хто ціною власного життя відстояв право людини на свободу і життя, назавжди залишаться у пам’яті людей.
Учасники заходу відвідали музеї 19 Ракетної бригади, в якому розміщено експозицію, присвячену Раківському концтабору «Шталаг-355», створену 2013 року за ініціативи міської ветеранської організації та фінансової підтримки міської ради.

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього