Хмельничани з лічильниками заплатять за газ більше, ніж ті, хто лічильників не має
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2015 року № 237 «Про внесення змін до норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників», внесено зміни до норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.1996 року № 619.Хмельничани з лічильниками заплатять за газ більше, ніж ті, хто лічильників не має
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2015 року № 237 «Про внесення змін до норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників», внесено зміни до норм споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.06.1996 року № 619.

За радянських часів, коли влада хотіла зняти з себе відповідальність за волюнтаристське або непродумане рішення, наприклад, виявити і затаврувати \”ворогів народу\” або перерахувати одноденний заробіток працівників у фонд Миру, вона використовувала формулювання – \”на прохання трудящих\”. Реформаторська влада з 6 травня \”на прохання трудящих\” знизила норми споживання газу. Ці норми використовують у разі відсутності газових лічильників при нарахуваннях платежів за газ.

Рішенням уряду норми були скорочені вдвічі, при тому, що минулого року їх вже зменшили в півтора рази. В результаті, \”в дурнях\” опинилися ті, хто поставив прилади обліку газу. Вони платитимуть більше, ніж ті, у кого немає лічильників, оскільки нові норми набагато менше реального споживання газу.

Визначаємо норми експериментальним шляхом

У кількох регіонах газорозподільними компаніями спільно з місцевими органами влади вже були проведені дослідження, при яких експериментальним шляхом встановили, які фактичні витрати газу в деяких багатоквартирних будинках, житло в яких не обладнано газовими лічильниками. У таких будинках були встановлені будинкові лічильники, які враховували обсяг спожитого в будинку газу для порівняння з на рахованим об\’ємом по нормам.

Наприклад, у Харкові отримали наступні дані – на одного споживача, який з газових приладів користується тільки плитою, припадає 7,5 куб.м газу на місяць; у випадках, коли окрім плити запускають також і водонагрівальну колонку, витрата газу на одного споживача зростає до 32 куб.м на місяць.

У Білій Церкві місячне споживання газу з розрахунку на одного мешканця склало, при використанні тільки плити – 9 куб.м, плити та водонагрівальної колонки – 41 куб.м., у Львові: тільки плити – 13 куб.м; плити та проточного водонагрівача – 42 куб.м.

Визначаємо норми, орієнтуючись по приладах

Звичайно, у кожного споживача стоять різні газові прилади – у одних вони збереглися ще з часів газифікації та здачі будинку в експлуатацію, інші встановили сучасні енергоефективні прилади. Але, якщо говорити про газову плиту, то в технічному паспорті на неї можна знайти технічні характеристики споживання газу. Так, зазвичай в одному пальнику плити за годину горіння витрачається 0,25 куб. м. газу.

Використовуючи паспортні дані газових приладів і орієнтуючись на звичайні побутові потреби сім\’ї з трьох осіб, можна легко порахувати, скільки газу їм потрібно на приготування їжі протягом місяця.

Навіть якщо господиня не є ентузіастом кулінарної справи, на приготування сніданку та вечері на трьох, а також чай-каву кожен будній день потрібно близько 0,5 куб. м газу (з розрахунку використання двох конфорок на плиті тричі на день по 20 хвилин).

У вихідні дні споживання газу збільшиться в 1,5-1,8 рази (щоб приготувати повноцінний обід з трьох страв 20 хвилин ніяк не вистачить, а якщо ви любите снідати млинцями, то й на сніданок сім\’ї доведеться витратити більше часу, приплюсуйте до цього використання духової шафи, щоб побалувати експериментальну сім\’ю якоюсь випічкою). В результаті виходимо на місячне споживання газу близько 18 куб. м. Це відповідає 6 куб. м газу на одну людину, що в два рази більше встановленої з 6 травня норми споживання при використанні тільки газової плити.

Ще менш реалістичними виглядають нові норми для квартир без гарячого водопостачання, в яких використовується не тільки газова плита, але і проточний водонагрівач (газова колонка).

Якщо витрати газу на плиту ми вже розглядали і прийшли до висновку, що менше 6 куб.м на людину в місяць вони не можуть бути, то для водонагрівальної колонки будемо виходити з норми гарячої води в 2,6 куб. м на людину в місяць. Такий норматив витрати гарячої води з колонкою передбачений в ДБН В2.5-64: 2012 (Державні будівельні норми).

Звичайна життєва практика показує, що тільки на щоденний душ використовується близько 50 літрів гарячої води (з урахуванням її розведення до комфортної температури). Тобто, на душ в місяць треба 1,5 куб. м (50 літрів на 30 днів) + 0,5 куб. м на вмивання. Навіть, якщо у вас є пральна і посудомийна машини, не менше 2 куб. м гарячої води потрібно одній людині на щоденну гігієну. Додайте до цього воду на інші побутові потреби і виходимо на все ті ж 2,6 куб. м гарячої води на місяць, передбачені будівельними нормами.

Для того, щоб підігріти такий обсяг води, сучасна газова колонка Bosh WR13 витрачає близько 20 куб. м газу.

Виходить, що при використанні плити і колонки щомісяця одна людина використовує 26 куб. м газу. Для порівняння – діюча норма споживання майже в 3 рази менше – вона дорівнює 9 куб. м.

Визначаємо норми за законами фізики

Зі шкільного курсу фізики відомо, що для нагріву 1 л води на 1 градус необхідно 4,19 кДж теплової енергії Для того, щоб нагріти 2,6 куб. м води від 15 до 65 градусів, потрібно 544,7 МДж. При цьому потрібно врахувати ККД газової колонки, в якій вода підігрівається – цей коефіцієнт становить 85%. Питома теплота згорання газу розрізняється залежно від того, з яких він родовищ, але не повинна (згідно ГОСТу 5542-87) бути нижче 31,8 МДж / куб.м.

В результаті: 544,7 МДж / 0,85 = 641 МДж 641МДж: 31,8 МДж / куб.м = 20,1 куб.м газу. Таким чином, теорія підтверджує практику – сучасна колонка нагріла 2,6 куб.м води, витративши приблизно такий же обсяг газу.

З введенням нових норм ті, у кого в квартирах вже встановлені газові лічильники, при досить економному використанні заплатять за газ в 2-3 рази більше, ніж ті, у кого лічильників немає. Адже, навіть якщо скоротити споживання газу вдвічі, (наприклад, зменшивши використання гарячої води – тільки холодний душ і забути про гарячу ванну), всеодно не вдасться вписатися в норматив витрат 9 куб. м на місяць.

Зате тим, у кого газових лічильників немає, зовсім ні до чого піклуватись про економію газу – в будь-якому випадку, їм доведеться платити за карликовими нормами.

Не дивно, що вже зараз в багнети зустрічають газовиків, які намагаються провести планову установку лічильників у багатоквартирних будинках. Адже є проти чого боротися – на кону як мінімум дворазова вигода.

Фактично, \”за численними побажаннями та проханнями\”, для окремої категорії споживачів здійснене повернення в радянське минуле, коли газ можна було використовувати безоглядно.

Автор: Андрій Заїка, редактор порталу 104.ua

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього