Хмельниччині – нова медицина
Спеціалізований шпиталь у м. Ясло (Польща) за рік обслуговує до 18 тис. хворих, у його розпорядженні є 370 ліжок. Кожне відділення має свою палату інтенсивної терапії та реанімаційне відділення. За рік у шпиталі народжує більше 1 тис. жінок. Бюджет установи – 417,9 млн грн на рік, в обов’язковому порядку медзаклад мусить проходити акредитацію. Чим більше шпиталь обслуговує хворих, тим більший у нього рейтинг. На початку кожного нового року проводиться тендер з визначення кількості послуг, які може надавати шпиталь. Відповідно, чим більшу кількість послуг він виграє, тим більше коштів отримає.Хмельниччині – нова медицина
Спеціалізований шпиталь у м. Ясло (Польща) за рік обслуговує до 18 тис. хворих, у його розпорядженні є 370 ліжок. Кожне відділення має свою палату інтенсивної терапії та реанімаційне відділення. За рік у шпиталі народжує більше 1 тис. жінок. Бюджет установи – 417,9 млн грн на рік, в обов’язковому порядку медзаклад мусить проходити акредитацію. Чим більше шпиталь обслуговує хворих, тим більший у нього рейтинг. На початку кожного нового року проводиться тендер з визначення кількості послуг, які може надавати шпиталь. Відповідно, чим більшу кількість послуг він виграє, тим більше коштів отримає.

Про усе це дізналися переможці проекту «Хмельниччині – нова медицина», і тепер вони можуть і знають як наблизити українську медицину до європейського рівня. Це був останній, 4-денний етап проекту, організатором якого є БФ «Зміцнення громад».

– Усе пізнається в порівнянні. Аби зрозуміти і побачити прогалини в українській сфері медицини, ми вирішили поїхати до сусідньої Польщі. Здавалося б, не так уже і далеко, проте свідомість та підхід до життя в поляків кардинально інший. Це був хороший досвід – власними очима побачити те, до чого прагнуть лікарі й пацієнти в Україні. Так, ми ще на один крок наблизились до реформування нашої медицини, – говорить Тетяна Василик, директор БФ «Зміцнення громад».

10 переможців проекту на собі відчули те, до чого Україна прагне уже багато років.

– Польська медицина значно відрізняється від української. По-перше, структура сфери відрізняється, там функціонують районні шпиталі. По-друге, у Польщі діє страхова медицина, цим займається організація «Narodowej fundacji ochrony środowiska» («Народний фонд охорони здоров’я»). Кожен поляк сплачує 9% від власного доходу, держава ці кошти акумулює і за потреби розпоряджається ними. Фінансування шпиталю проводиться із фонду пацієнтів. Звісно, технічне та медикаментозне забезпечення у наших сусідів значно краще, усе комп’ютеризовано, кожен пацієнт внесений в електронну базу, – говорить Лілія Гнатюк, заступник головного лікаря Шепетівського Центру ПМСД з охорони материнства та дитинства.

Відрізняються від наших і польські швидкі допомоги. І мова йде не лише про облаштування та забезпечення устаткуванням. До польських пунктів швидкої допомоги входять 2 лікарські бригади та 4 рятівники. До того ж медики мають рівно 1 хвилину для того, аби вийти із карети швидкої, адже від цього може залежати чиєсь здоров’я чи життя.

– Під час закордонної поїздки мене вразило декілька речей. Перше – це самосвідомість. Поляки розуміють, що людина сама відповідає за себе і своє здоров’я. Мовляв, якщо ти сам про себе не дбаєш, то хто за тебе має це робити? Друге – це юридичний бік. Якщо мова іде про обов’язкове щеплення чи плановий огляд під час вагітності, а пацієнт цього не робить, його можуть притягнути до відповідальності: адміністративної чи кримінальної. Люди там знають, коли викликати швидку, а коли – лікаря. Третє – це те, що в шпиталях працює по 2 медсестри, одна «кабінетна», закріплена в шпиталі, інша – «патронажна», обходить пацієнтів по домівках. Уже з нового року я планую запустити таку систему і в нашому медичному закладі, – переконує Наталія Фінагеєва, головний лікар Новоушицького Центру ПМСД.

Що ж, прогалини побачили, висновки підбили, порівняльний аналіз здійснили. Проте це ще не все. Попереду – круглий стіл між учасниками проекту «Хмельниччині – нова медицина» і найголовніше – втілення теорії та напрацювань в життя. Про це читайте в наступних випусках «Міцної громади» або на нашому офіційному сайті http://mitsna-gromada.org.ua.

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього