Він прийшов до влади, ще коли на троні сидів Федорович. Та на відміну від президента-втікача йому ніякі революції не страшні. Віталій Гуменюк вже шість років слідкує за природніми багатствами Хмельниччини. Контролює так, що подільські заповідники під загрозою знищення. Зате його статки ростуть як на дріжджах. На скромну зарплату головний екоінспектор області розжився трьома маєтками та елітною іномаркою. І то тільки вершина айсбергу. За законом український чиновник не має права займатися бізнесом. То ж впливовий посадовець все завбачливо оформив на сім’ю.

Сто кілометрів від Хмельницького. Новоушицький район. Тутешнє село Рудківці славиться своїми краєвидами. Курортів тут кури не клюють. Навіть серед цього розмаїття неабияку увагу привертає «Перлина Дністра». Приватний пляж, ресторан, альтанки. Все для комфорту відвідувачів. Головною перевагою комплексу працівники називають близькість до водойми. Зведена «Перлина Дністра» за десять метрів від річки. Незаконно.

«Саме в місці, де збудована база відпочинку («Перлина Дністра», – прим. автора), річка Дністер має охорону зону не менше 100 метрів від урізу води, тобто цю будівлю не повинні були побудувати», – пояснює директор Департаменту екології Хмельницької ОДА Сергій Вавринчук.

То простим смертним так будувати не можна. А для родичів впливових посадовців закони не писані. Цей комплекс належить доньці начальника Державної екологічної інспекції Хмельниччини Віталія Гуменюка. Мала бути приватна садиба, а виріс палац на 700 квадратів. Порушень ніхто не помітив.

Перлина Дністра біля річки

«Перлина Дністра»

Селище Сатанів. Поблизу Збруча на двох з половиною гектарах території простягся фешенебельний комплекс. Він теж належить донькам Віталія Гуменюка. Готель, санаторій та навіть штучне озеро. І, за доброю звичкою, цей комплекс знову збудували в охоронній зоні річки.

«Охоронна зона річки Збруч якраз біля санаторно-готельного комплексу «Перлина Поділля» складає 50 метрів. Деякі корпуси фактично над водою збудовані, балкони виходять одразу ж на водне плесо», – пояснює виявлені порушення директор Національного природного парку «Подільські Товтри» Андрій Полудняк.

Фішкою курорту є власна свердловина. Щоправда видобувати воду з цієї свердловини не можна. Це грозить екологічною катастрофою.

«Якщо будуть сильні опади, і річка Збруч вийде з берегів, вона затопить цю свердловину, що буде загрожувати всьому Збручанському родовищу», – коментує вже доволі недалеке майбутнє всього курорту директор Департаменту екології Хмельницької ОДА Сергій Вавринчук.

Та власників курорту, сім’ю Гуменюків, такі наслідки не лякають. Цілющу мінералку на території комплексу розливають направо і наліво. Ще у 2015 році журналісти «Народного контролю» без жодних перешкод набрали унікальну мінеральну воду. Головний екологічний інспектор тоді зізнався нам, що спецдозволу на користування надрами у його доньок не було. Кримінальне провадження за цим фактом закрили через місяць.

Буріння незаконних свердловин та будівництво в прирічкових зонах – то все дитячі забавки. Прославився головний екоінспектор Хмельниччини на всю країну іншим. У Смотрицькому каньйоні почали вирізувати унікальний заповідник державного значення.

«Перед тим, як вирізати хащі, мали запросити фахівців, які б відмітили саме те, що можна вирізати без будь-якої шкоди для червонокнижної флори та рідкісної фауни. Нас запросили лише тоді,  коли вже 2/3 частини було вирізано», – розповіла завідувач кафедри біології Кам’янець-Подільського національного парку Людмила Любінська.

Місцева влада вирішила зробити на 5 гектарах природно-заповідного фонду зону відпочинку з різними атракціонами. Подейкують, натомість Гуменюка звільнили від штрафу, який він мав заплатити до бюджету Кам’янець-Подільського за те, що будує в місті, порушуючи норми благоустрою. Цього разу не відпочинковий комплекс, а собі маєток.

Гуменюк маєток

Маєток Віталія Гуменюка

Ринкова вартість такого будинку не менше 250 тисяч доларів. У декларації пана Гуменюка зазначена вартість цього будинку – лише 300 тисяч гривень.

Хто не з ним, той на вихід

Його тричі звільняли, а він зажди повертався, щоправда, через суд. Представники гуманної української Феміди вперто не бачать нічого протизаконного в діях головного екоінспектора Хмельниччини. Натомість сам Віталій Гуменюк швидко знаходить управу на тих, хто не хоче танцювати під його дудку. Працівників, які звертають увагу на зловживання, чекає одна доля – звільнення.

Руслан перевіряв законність робіт у тому ж таки Смотрицькому каньйоні. Чоловік помітив чисельні порушення і сказав, що не закриватиме очі. На погрози від керівника нарвався, коли написав службову записку про незаконну рубку в природоохоронній зоні. Далі Руслана просто усунули від справи.

«Вже наступного дня мені прислали наказ, за яким я не мав права брати участь в обстеженні зелених насаджень», – розповідає екс-інспектор Держекоінспекції у Хмельницькій області Руслан Якубаш.

Смотрицький каньойн

Смотрицький каньйон

За шість років правління Віталія Гуменюка схожа доля спіткала не одного працівника екоінспекції. Випадкові люди тут не затримувалися: або мовчи, або з речами на вихід.

«Всіх працівників, які були прийняті на посаду за конкурсом, коли він був відсутній, він всім запропонував звільнитись. Як він сказав, бо ви не в моїй команді», – згадує екс-працівник Держекоінспекції у Хмельницькій області Олександр Котовський.  

Смерть на пішохідному переході розслідували два роки

Два роки тому на перехресті вулиць Володимирської та Соборної на смерть збили 80-ти річну пенсіонерку. Старенька опинилась під колесами, коли намагалась перейти дорогу на пішохідному переході. У цей час поруч Віталій Гуменюк намагався припаркувати свій позашляховик. На місці чиновник навіть визнав свою провину.

«Чи я її вдарив чимось, під машиною вже почув, як кісточка затріщала», – розгублено тоді коментував події місцевому телеканалу Віталій Гуменюк.

Гуменюк ДТП

ДТП за участі Віталія Гуменюка

Розслідування мало тривати кілька місяців, та затягнулося на роки. А  посадовець з винуватця ДТП перетворився на свідка.

«Гуменюк сам говорив мені з братом, і слідчому говорив, що він винен, але зараз він не підозрюваний, прокуратура не підтвердила його статус. Він тільки свідок», – через рік обурювався син загиблої пенсіонерки Олексій Слищук.

Коли журналісти «Народного контролю» вирішили з’ясувати, як просувається розслідування ДТП за участі пана Гуменюка, з’ясувалось, що йому вже оголосили підозру. Якщо його вину доведуть у суді, то він все ж може потрапити за грати.

«Санкція статті передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від трьох до восьми років», – прокоментував старший слідчий Головного управління Національної поліції у Хмельницькій області Олександр Івасюк.  

Протягом кількох місяців ми шукали пана Гуменюка. На робочому місці сказали, посадовець хворіє. Коли буде – невідомо. Зустрітись нам не вдалось ані в закладах його сім’ї, ані вдома. Телефоном Віталій Гуменюк відмовився з нами спілкуватись та відповідати на будь-які наші запитання: «Будь ласка, не турбуйте мене, я хворий, мені важко з вами розмовляти. До побачення!».

У Міністерстві екології та природних ресурсів лиш розводять руками. Визнають, екоінспекція наскрізь просякла корупцією. Випадок з хмельницьким чиновником – не поодинокий.

«І ніби все гарно, і звільнили ж. А потім ті люди через суд чи ще якось повертаються. Насправді там є грошова порука, і ці потоки, які формуються, вони знизу ідуть наверх. Екоінспекція в тому варіанті, який є сьогодні, – це є піраміда для висмоктування тіньових доходів на найнижчому рівні і підняття їх наверх. Оздоровити, лише помінявши певних керівників в екоінспекції, абсолютно неможливо», – коментує ситуацію міністр екології та природних ресурсів України Остап Семерак.

Міністр переконаний, лише ліквідація інспекції і створення нової структури може щось змінити. Та коли таке диво трапиться – невідомо. Поки ж Віталій Гуменюк як вареник в маслі – справжній  король подільських природних багатств.

Народний контроль

Залиште коментар

Також по темі

Верховна Рада заборонила використання пластикових пакетів з 2022 року

Водночас зазначається, що обмеження не поширюватиметься на біорозкладні