Давно вже минули страшні подій найбільш кривавої Другої світової війни, яка забрала мільйони життів наших співвітчизників усіх національностей.Всім відомо, що німці нещадно знищували єврейське населення. Не оминуло це лихо і євреїв-подолян.

 8 серпня 1941 року в Старому місті німці створили гетто, куди було переселено все єврейське населення нашого міста.

24 серпня їм заборонили купувати харчі за його межами, а вже 27-28 серпня нацисти почали масові розстріли євреїв.

За приблизними підрахунками в ході масових вбивств було позбавлено життя близько 12-ти тисяч євреїв-подолян, а протягом вересня нацисти знищили ще декілька тисяч.

Німці розстрілювали не тільки місцеве єврейське населення, але і євреїв із інших окупованих ними країн. Так поблизу Кам’янця, на його північній околиці (сучасна територія мікрорайону Жовтневий), у серпні 1941 р. було розстріляно 7000 угорських та словацьких євреїв, а у вересні вже в самому місті нацисти убили ще 11 тисяч євреїв-іноземців.

Сьогодні, на місці масових розстрілів, існує обгороджена територія розміром 150 на 40 кроків, на якій розташовані 4 пам’ятники із прибитими до них меморіальними дошками, в пам’ять про вбитих нацистами в 1941 р. євреїв. Проте важко уявити, щоб 23 тисячі полеглих змогли поміститися в одну могилу та ще й таких невеликих розмірів.

Насправді ж, вся територія сьогоднішнього парку на мікрорайоні є великим кладовищем. В радянський час більшість могил були зрівняні із землею, і було залишено тільки цю невеличку територію розміром 150 на 40 метрів. Причини чому комуністичні чиновники вирішили це зробити  невідомі.

Як Вам відомо, шановні читачі, кладовище – це місце спокою, і турбувати цей самий спокій покійних гучними криками, розмовами та сміхом щонайменше непристойно. Проте іншої думки притримуються підприємці, які розташували на території кладовища, батути, тир, ігрові майданчики. Можливо вони дійсно не знають, що на цьому місці захоронено більше 23 000 вбитих нацистами людей, але в це важко віриться.

Не так давно, у 2015 році,  під час відкриття у Кам’янці Меморіал жертвам Голокосту голова Хмельницької ОДА Михайло Загородний сказав: “Єврейська акція у Кам’янці-Подільському стала своєрідним рубіконом у політиці знищення. Тут вперше знищили не лише чоловіків євреїв, а й жінок та дітей. Нацистський молот жорстокості розпочав криваві жнива на повну потужність без розбору та милосердя. Вічна пам’ять загиблим”.

Про «вічну пам’ять» я поспілкувався із працівницею тиру. На моє запитання, чи ви знаєте що тут вся територія вкрита могилами керуюча тиром відповіла «Ну і шо?» Як і зазвичай в таких випадках документів, які надають дозвіл на здійснення на цьому місці підприємницької діяльності в неї не було, – вони у хазяїна – підсумувала вона.

Що ж стосується людей, які приводять своїх дітей до цих «центрів радості» то вони навіть і не задумуються в якому місці підприємці розмістили свій бізнес.

Уявіть собі ситуацію, через декілька десятків років на могилах вбитих сьогодні воїнів АТО, які ціною власного життя зупиняють російську агресію проти нашої держави, підприємці розташують свій бізнес? Як тоді до цього почне ставитися громада? Хоча, дивлячись на нашу коротку пам’ять, та історичну неграмотність такий варіант більш ніж імовірний.

Чи можливо вже зараз варто припинити торгівлю на кістках?

Вечірній Кам’янець

Залиште коментар

Також по темі

В парку Чекмана на атракціон впало старе дерево

Випадок трапився сьогодні, 1 липня. Батьки з малечею