Курорт Сатанів - жити чи ні?
Як ще мало ми знаємо про минувшину подільського Надзбруччя, яке в народі називають подільською Швейцарією.Курорт Сатанів - жити чи ні?
Як ще мало ми знаємо про минувшину подільського Надзбруччя, яке в народі називають подільською Швейцарією.

Подібного природного об’єкта з таким геологічним минулим в Європі немає. За однією із наукових версій місто Сатанів засноване римлянами і входило до складу Римської імперії.

Сатанів входить до національного природного парку «Подільські Товтри». Однією з таємниць Сатанова, що прославила дану місцевість, є слава про «живу» воду, яка вперше з’явилася у лісі в печері, де жив монах-відлюдник.

Проте промислова розробка була проведена в другій половині ХХ століття. Завдяки старанням Двічі Героя Соціалістичної праці, керівника відомого в країні сільськогосподарського підприємства «Україна» (с. Лісоводи) Ткачука Григорія Івановича, який замовив геолого-мінералогічну розвідку. Було пробурено першу свердловину, з якої вдарив водяний фонтан висотою 53 м.

Збручанська «Нафтуся», на відміну від трускавецької, містить йод, бром, мідь, марганець, фтор, двовалентне залізо, метаборну кислоту, фосфор та інші цінні мікроелементи.

Крім того, на глибинах понад 600 метрів виявлено хлоридно-натрієво-бромну воду. Ступінь її мінералізації становить 38 грамів, що вище, ніж у морської та океанічної води. З метою збереження запасів цієї води родовище «солона ропа» законсервовано.

На базі родовища Збручанської лікувальної води засновано державний курорт «Сатанів». Одночасно тут можуть оздоровитися близько тисячі чоловік, запаси води – 257 м3 на добу. Сьогодні неподалік Сатанова, окрім санаторію «Товтри», який перебудовується і розширяється в «Арден Палац» – чотиризірковий відпочинковий комплекс, працюють профілакторій «Берізка», санаторій «Збруч», оздоровчий комплекс «Поділля», «Жива вода», санаторно-лікувальний комплекс «Перлина Поділля», реабілітаційний центр УМВС України «Оксамит Поділля», оздоровчий комплекс «Аква Віта».

Отже, територія, де сьогодні знаходиться Сатанів, належить до найдавніше заселених на Поділлі і обов’язково стане прекрасним курортним містечком європейського зразка.
Але при умові…
В зв’язку з інтенсивною розбудовою курортної зони не дотримуються вимоги Державної комісії по запасах щодо гірничого відводу, спостерігається значне погіршення лікувальних властивостей мінеральної води Збручанського родовища, виснаження і забруднення родовища лікувальної води.
Співробітники Інституту геологічних наук НАН України під час лабораторних досліджень свердловини №1650 виявили в ній вміст нітратів та іонів амонію, а також зниження значення концентрацій макро- та мікрокомпонентів, що значно знижує ефективність лікування.

До територіального відділення Антимонопольного комітету України надходять звернення суб’єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території курорту «Сатанів» щодо необґрунтованого перекриття мінералопроводу і припинення доступу до бювету та інших об’єктів інфраструктури та монополізації добування і розливу мінеральної води Збручанскього родовища.

Відповідно до Закону України «Про курорти» рішення про оголошення природних територій курортними територіями державного значення приймає Верховна Рада України. Проте на даний час таке рішення щодо курорту «Сатанів» відсутнє.

Ця ситуація може мати негативний вплив на конкуренцію на ринку надання послуг санаторно-курортного лікування, призвести до зменшення кількості споживачів, які користуються послугами санаторіїв та виснаження Збручанського родовища.
Відповідно до чинного законодавства Хмельницьке обласне територіальне відділення Антимонопольного комітету України надало обов’язкові для розгляду рекомендації на підставі п. 15 ст. 17 Закону «Про Антимонопольний комітет України» Хмельницькій обласній державній адміністрації, Хмельницькій обласній раді та ТОВ «Арден Палац» щодо здійснення заходів, спрямованих на обмеження монополізму, розвиток підприємництва і конкуренції, запобігання вчиненню порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Серед них запропоновано:

1. Винести клопотання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері курортів, щодо розроблення та внесення до Верховної Ради України проекту Закону України «Про оголошення природних територій смт. Сатанів Городоцького району Хмельницької області курортом державного значення», яким затвердити межі округу і зон санітарної охорони курорту;

2. На виконання урядового рішення утворити в складі Хмельницької обласної державної адміністрації Управління по мінеральних ресурсах, курортах і туризму, на яке буде покладено функціональне управління курортом, координацію і контроль за комплексним розвитком курорту та його забудовою незалежно від форм власності;

3. Розглянути можливість утворення комунального підприємства чи передачі окремому комунальному підприємству повноважень щодо створення та управління інфраструктурою загального користування та забезпечення вільного доступу до неї всіх суб’єктів господарювання, контролю за експлуатацією родовищ усіх мінеральних вод, проведення робіт по охороні мінеральних вод від виснаження та забруднення, координації розвитку та забудови курорту «Сатанів», згідно з генеральним планом.

4. Вжити заходи для запобігання вчиненню порушень законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема, не допускати випадків необґрунтованого обмеження доступу суб’єктів господарювання до об’єктів інфраструктури загального користування та користування родовищем на території курорту «Сатанів» відповідно до вимог законодавства.

5. Розглянути питання будівництва водогону госпитної води для забезпечення побутових потреб курорту Сатанів та недопущення подальшого зниження рівня мінералізації води на території курорту.

Нехтування даними рекомендаціями може мати негативні наслідки, як, приміром, це сталося на карпатському курорті «Трускавець», де відбулася втрата окремих джерел.
Тому вихід є лише один – комплексний підхід до створення нової концепції курорту «Сатанів». Як буде формуватися і впроваджуватися ця Концепція? Питання – знову ж таки до управлінців, депутатів, курортного менеджменту та науковців. Лише в об’єднанні спільних зусиль можна отримати щось прогресивне та дієве.

Олуйко Віталій – голова Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, депутат обласної ради.

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього