На Хмельниччині розгортаються «пайові бої»
У селі Мацьківці Хмельницького району пайовики виступають проти бізнесмена, котрий взяв їхні земельні ділянки в оренду. Кажуть, 2012 року підприємець обманом змусив їх підписати додаток до угоди, у якому зник пункт про розрахунок або зерном, або грошима.На Хмельниччині розгортаються «пайові бої»
У селі Мацьківці Хмельницького району пайовики виступають проти бізнесмена, котрий взяв їхні земельні ділянки в оренду. Кажуть, 2012 року підприємець обманом змусив їх підписати додаток до угоди, у якому зник пункт про розрахунок або зерном, або грошима. Тепер орендна плата за паї у Мацьківцях та сусідній Шаровечці чи не найнижча у Хмельницькому районі.

Серед невдоволених і житель села Мацьківці 80-річний Болеслав Печайко. До 2012 року за свій земельний пай від орендаря – підприємця Валерія Дьяченка – отримував плату зерном. Його якість, на думку чоловіка, була низькою. Але він, як і інші жителі Мацьківців і Шаровечки, не заперечував.

«Бувало зерно перепалене. Останній раз нам видали неочищене зерно з купою сміття, одразу з-під комбайна. Але ми не протестували. Головне, що це було зерно», – каже Болеслав Печайко.

За його словами, чотири роки тому він, як і більше сотні інших тутешніх пайових, підписав загадковий додаток до угоди 2007 року. «Ми підписували чисті папірці. Коли спитали, що це, нам сказали: це те саме зерно, тільки у грошовому еквіваленті», – додає пенсіонер.

А згодом з’ясувалося: згідно з новими умовами тепер власники земельних ділянок можуть претендувати лише на розрахунок грошима. Без урахування інфляції у державі. Селянин переконує: про справжній зміст угоди тоді навіть не здогадувався. А от ще один пайовик – Петро Гавриленко – зізнається: вже тоді запідозрив лихе, а підписав додаток під тиском обставин: «Я просив інших, щоб не підписували. Але Дьяченко сказав: хто не підпише, тому пай назад не віддасть».

Отож від 2012 року пайовики сіл Мацьківці та Шаровечка за свої наділи від Валерія Дьяченко отримують плату лише грошима. «У інших населених пунктах люди мають вибір – або зерно, або гроші. А у Мацьківцях та Шаровечці – тільки гроші. До того ж плата за паї з урахуванням всіх податків всього 1280 гривень. Це найнижча ціна у порівнянні з іншими населеними пунктами Хмельницького району», – аналізує голова Шаровечківської сільської ради Болеслав Бондар.

Несправедливо, але законно – так ситуацію характеризують депутати райради. Бо у пана Дьяченка вся документація оформлена без порушень. Платить за паї він справно. А ще додають: селянам варто бути уважнішими до умов угоди та намагатися розв’язати проблему не криками, а за допомогою суду. Бо іншим шляхом розірвати договір не вдасться.

Акцентувати увагу у райраді пропонують на тому, що згідно із умовами угоди, не всі паї обробляються. Частина землі навіть встигла порости чагарниками. Разом з тим сам пан Дьяченко переконує: плату за паї у порівнянні з попередніми роками він все ж минулоріч підвищив. Землю, хай і не всю, засіває. У нинішньому році теж обіцяє розрахуватися із селянами або грошима, або зерном – 7 центнерів за пай.

«Отримуючи гроші, селяни засвідчують свою згоду. Нормативно-оціночну вартість паю встановлюю не я, а держава. Я ж плачу необхідний мінімум – 3% від цієї вартості», – запевняє Валерій Дьяченко.

От і виходить: те, що у інших селах району плата за пай перевищує дві тисячі гривень, це вже особисте бажання орендарів. Тим часом обурені пайовики Мацьківець та Шаровечки миритися з такою ситуацією не бажають. Щоправда, оскільки колективний позов за законом подати неможливо, судитимуться окремо. 80-річному ж Болеславу Печайку у райраді вже знайшли безкоштовного юриста, який представлятиме інтереси селянина у суді. Інші пайовики збираються піти тим же шляхом, не чекаючи 2020 року, коли термін дії угоди з паном Дьяченком скінчиться.

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього