В Архів Центру досліджень визвольного руху передали знайдений на Хмельниччині архів підпілля Організації українських націоналістів Кам’янець-Подільського району. Після проведення реставрації документи оцифрують, опишуть та викладуть у вільний доступ в Електронному архіві визвольного руху avr.org.ua

На Хмельниччині знайшли бідон з документами ОУННа Хмельниччині знайшли бідон з документами ОУН

В Архів Центру досліджень визвольного руху передали знайдений на Хмельниччині архів підпілля Організації українських націоналістів Кам’янець-Подільського району. Після проведення реставрації документи оцифрують, опишуть та викладуть у вільний доступ в Електронному архіві визвольного руху avr.org.ua.

Молочний бідон з документами знайшли закопаним під землею на краю лісу, неподалік від дороги між селами Кадиївці і Залісся Кам’янець-Подільського району. Як розповіла Наталя Ярова, яка передала знахідку до архіву ЦДВР, взимку 2012 року його випадково виявили місцеві мешканці: «Двоє кам’янчан натрапили на заглиблення в землі, в якому помітили фрагмент якогось предмета. Коли відкопали, виявилось, що то великий молочний бідон. У верхній частині він був тісно запакований відрізами нового полотна і кольорової тканини. Їх витягли і залишили в лісі, бо були вогкі й погано пахли. Всередині бідону був невеликий пакунок з паперами, як виявилось — це документи ОУН».

Як розповів керівник архіву Центру досліджень визвольного руху Андрій Усач, в основному це інформаційні видання підпілля ОУН — брошури та листівки, а також зошити із рукописними нотатками та фото. Більшість виявлених документів датуються 1945-1950 роками, за винятком двох брошур 1935 та 1941 років. Всього 81 документ.

На Хмельниччині знайшли бідон з документами ОУН

«Для нас дуже цінним є те, що архів знайдено за межами Західної України. В селі Кадиївці на Хмельниччині ще з вересня 1941 р. діяв досить потужний осередок підпілля ОУН. Певний час там розміщувався навіть Кам’янець-Подільський окружний провід ОУН. Учасниками підпілля було чимало місцевих мешканців, більшість з яких пізніше репресували нацистські та радянські спецслужби. Особливо цінна частина архіву — 8 фото підпільників у чудовому стані», — розповів Усач.

Окрім документів в бідоні також виявили шматки тканини, декілька десятків пар нових жіночих бавовняних панчіх, набір для гоління (лезо, помазок, півпляшки одеколону), близько десятка новеньких кишенькових дзеркалець і дещо із посуду. Частину ОУНівських листівок, які були в багатьох примірниках, передали до міського музею у Кам’янці-Подільському.

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього