На Хмельниччині зірвали корупційну схему із приватизації цінної землі
На Хмельниччині активістам та журналістам «Громадського руху «Народний контроль» вдалося з’ясувати, як і за нової влади в області діють старі схеми із грабунку народного багатства. Так, у мальовничому селі Правдівка, що на Ярмолинеччині, упродовж дня на незрозумілих підставах 24 гектари землі опинились у приватній власності.На Хмельниччині зірвали корупційну схему із приватизації цінної землі
На Хмельниччині активістам та журналістам «Громадського руху «Народний контроль» вдалося з’ясувати, як і за нової влади в області діють старі схеми із грабунку народного багатства. Так, у мальовничому селі Правдівка, що на Ярмолинеччині, упродовж дня на незрозумілих підставах 24 гектари землі опинились у приватній власності.

Місцеві мешканці дізналися, що більше не мають, де випасати і напувати худобу, коли трактори та бульдозери почали розрівнювати дорогу і засипати бетоном місцеву річечку.

За документами, невеличкий гайок і гарний яр із річкою та джерелом став власністю новоствореного ТОВ «Зелений гай-2015», яке не лише «заграбастало» землі у селі, але й почало на річці будівництво греблі без будь-яких на те дозвільних документів.

«Мій батько пас череду в ярку на горбку, спустився до кринички, біля якої стоїть вагончик із охоронцями. Вони вибігли і до батька – обсипали нецензурними словами, погрожували дубинкою. Вони нічого не пояснювали, не запитували, а просто накинулися на нього з лайкою: мовляв, іди звідси, ти більше не маєш права тут пити воду, корову напувати. Все життя цим джерелом користувалися селяни, а тепер воно, виявляється, – приватна власність. І гай, і яр – усе приватна власність. Як таке може бути?», – описала ситуацію мешканка Правдівки пані Наталя. За її словами, селян ніхто не попередив про те, що землю громади віддали у приватну власність.

Особливо люди переймаються будівництвом на річечці нової дамби. Вони вважають, що це робиться для того, щоб затопити яр та створити на його місці приватний став. Тоді людям з худобою узагалі не буде куди подітися.

«Ми не знаємо, законне це будівництво чи ні. Наскільки знаємо, обласна влада дозволила їм взяти у Правдівці землю, а вони тут стави планують зробити. Вже дамбу будують, бетону привезли не одну машину», – розповів місцевий мешканець Олександр.

Голова Правдівської сільської ради та районні чиновники, яких викликали активісти «Народного контролю» на місце події, лише розводять руками. Про нових власників землі, а тим паче про будову вони нібито нічого не знають і не чули.

За словами в. о. начальника відділу Дерземагенства у Ярмолинецькому районі Олени Поліщук, у відділі нема жодної інформації щодо ситуації, яка склалася у Правдівці. Нічого не знає про те, що діється у селі і заступник голови Ярмолинецької РДА Володимир Байталюк.

«Лише зараз сільський голова Правдівки повідомив, що до нього приїжджали представники ТОВ «Зелений гай-2015», залишили копії договорів купівлі-продажу 12 земельних ділянок, які знаходяться у цьому яру, – повідомила Олена Поліщук. – Ми ж ніяких документів не маємо – ні свідоцтв на право власності на ці земельні ділянки, ні договорів купівлі-продажу. Усі земельні наділи надавалися громадянам під особисте селянське господарство через головне управління Держземагенства у Хмельницькій області. Потім ці люди продали свої наділи. Ні район, ні сільський голова цих ділянок не виділяв, усе вирішувалося в області».

Документів на початок будівельних робіт на цих землях, тим паче на річечці, яка відноситься до водного фонду, то їх у районних чиновників, як і в сільського голови, теж не виявилося.

Активісти «Громадського руху «Народний контроль» викликали у село Правдівка міліцію, яка зафіксувала проведення будівельних робіт без надання належних документів. Як керівництво району, так і співробітники міліції не розуміють лише одного – як в один день 24 гектари землі змогла придбати новостворена ТОВ «Зелений гай-2015»?

Утім, за документами до новоспечених власників землі не підібратись. Як з’ясувалося, вони не вперше прокручують подібну схему.

Так, у 2014 році 12 людей із різних куточків Хмельниччини упродовж дня наприкінці літа подали заяви до тоді ще Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області на отримання двох гектарів землі для ведення особистого селянського господарства на території Правдівської сільської ради. Ці заяви підписав чесний борець за справедливість, майданівець, «свободівець», а заразом тодішній керівник головного управління Держземагентства у Хмельницькій області Руслан Лещишин. Відтак 1 жовтня, лише через два місяці, одразу 12 осіб стали власниками державних актів на землю. Серед щасливців виявилися і родичі одного зі співзасновників ТОВ «Зелений гай-2015», фірми, яка через тиждень після заснування отримала в актив 24 гектари землі.

Загалом засновники фірми потребують особливої уваги. Серед них – Лідія Іванівна Колеснік. Звичайна хмельничанка, але із шаленим досвідом створення фірм, які мають причетність до непрозорих тендерних «дерибанів» за часів губернаторства Василя Ядухи. Її бізнес-подруга, славутська пенсіонерка Людмила Іванівна Бицик, також відома своїм умінням ділити бюджетні кошти, адже фірми, де вона виступала засновником, також вигравали не один будівельний тендер.

Син останньої Петро Бицик через кілька днів після візиту активістів до Правдівки, погодився зустрітися зі знімальною групою «Народного контролю» і громадою села. Молодий приватний підприємець, чия мама приватизувала гай, пояснював присутнім, що його мама просто вирішила підзаробити на старості років, тому і на чесно зароблені гроші, які назбирала, купила землю. На ній планує займатися з іншими співзасновниками фірми сільським господарством.

Водночас Петро Бицик промовчав, що бізнесові успіхи його родини стали можливими завдяки міцній дружбі з «близьким соратником» колишнього одіозного губернатора Хмельниччини Василя Ядухи Андрієм Колесніком, сином генерального директора «ТОВ Зелений гай-2015» Лідії Колеснік. Цей чоловік у 2010 році очолив державне підприємство «Хмельницька обласна служба єдиного замовника». Створили цю «тендерну прокладку» у тому ж таки 2010 році за розпорядженням самого Василя Ядухи, головного регіонала області. Це державне підприємство виступало замовником усіх будівництв та ремонтів, які велися на Хмельниччині за бюджетні кошти.

Сам Андрій Колеснік також пояснив, як його мама стала співзасновником ТОВ «Зелений гай-2015», звідки узяла понад 170 тисяч гривень, які внесла до статутного фонду фірми і чим займатиметься у Правдівці.

«Мама працює у їдальні, і, наскільки я знаю, є директором цього ТОВ «Зелений гай-2015». Гроші вона заробила, відкладала, тепер купила землю. Хоче займатися сільським господарством, буде у Правдівці вирощувати яблука, горіхи. До речі, саме для того, щоб укріпити схили, ми і будували підпору, а не дамбу, як кажуть селяни. Хоче мама – нехай займається цим. А Петра Бицика я знаю давно, колись ми разом працювали, тож і дотепер товаришуємо», – пояснював директор ДП «Хмельницька обласна служба єдиного замовника» Андрій Колеснік.

Журналісти «Народного контролю» звернулися до голови Хмельницької облдержадміністрації, щоб з’ясувати, як довго ще будуть існувати в області подібні «схеми» і чи не час припинити діяльність державного підприємства, пов’язаного із тендерними махінаціями.

«Моє бачення цієї ситуації таке – схеми, за якими проводилися і проводяться «дерибани», будемо «ламати». Зокрема і завдяки активній позиції людей, роботі журналістів. А щодо ДП «Хмельницька обласна служба єдиного замовника», то ми проаналізуємо доцільність цієї структури, зробимо ревізію її діяльності. Радше за все, ліквідуємо її, щоби не було додаткової «прокладки», через яку відмиваються бюджетні гроші. Ліквідація цього підприємства займе щонайменше два місяці», – наголосив голова Хмельницької ОДА Михайло Загородний.

Після втручання активістів «Народного контролю» вдалося зупинити будівництво греблі на річці.

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього