До чого нам готуватися розповів начальник інспекції Держенергонагляду у Хмельницькій області Петро ГРИГОР’ЄВ

Обмеження електроспоживання на Хмельниччині - вимушена необхідністьГазу цьогорічної зими ми маємо споживити майже на третину менше. Відповідно грітимуть нас батереї гірше. Який варто зробити елементарний висновок? Запрацюють калорифери. Подача гарячої води очікується із перебоями ― увімкнуться електрокотли. А ще перехід на альтернативні види опалення, у тому числі електро, ― знову зростання споживання електроенергії. А ще врахуємо, що терористи нищать Донбас, закриваються шахти, вугілля не відвантажується на теплостанції. Який запас палива для ТЕС заготують на зиму ― наразі загадка. Отже, не виключені серйозні проблеми із електропостачанням узимку: обмеження у споживанні, а то й відімкнення споживачів. До чого нам готуватися розповів начальник інспекції Держенергонагляду у Хмельницькій області Петро ГРИГОР’ЄВ.

Обмеження електроспоживання на Хмельниччині - вимушена необхідність

— Петре Петровичу, що нам чекати узимку в царині електропостачання? Вимикатимуть споживачів?
― Як ви знаєте, уряд України прийняв рішення про скорочення обсягів постачання газу в опалювальний сезон на тридцять відсотків. Це стосується і промисловості, і підприємств теплокомуненерго. Зрозуміло, що зросте навантаження на електроенергетичну галузь: за рахунок додаткового увімкнення обігрівачів, водонагрівачів, електрокотлів. Тому, хочу усіх попередити: аби запобігти аваріям в енергосистемі, вже почали застосовуватись можуть бути застосовані графіки обмеження споживання по електроенергії та потужності. Більше того, не виключено, що «запрацюють» графіки аварійних відключень. До цього треба бути готовими.
― Тобто населення може залишитися без електропостачання?
― Ні, безпосередньо населення, житлові квартири ― це стосуватиметься в останню чергу. А от споживачі, які мають струмопримачі І категорії, та особлива група у складі І категорії щодо надійності електропостачання опиняються у зоні ризику. А це дуже важливі соціальні об’єкти. Скажімо, лікувально-профілактичні заклади, у тому числі, операційні, пологові блоки, відділення анестезії, реанімації, інтенсивної терапії, від роботи яких залежить здоров’я та життя людей. Окрім того, до цієї категорії відносяться великі навчальні заклади, універсами, торговельні центри, заклади зв’язку тощо.
― Зачекайте, нехай там магазини та школи залишаться тимчасово без електрики, але лікарні???
― І я ж про це кажу. Незважаючи на усю роз’яснювальну роботу, яку проводить інспекція, не усі керівники споживачів, які мають струмоприймачі І категорії у відношенні надійності електропостачання, виконують наші рекомендації. В них же мають бути готові пристрої автоматичного включення резерву та автономні джерела живлення ― дизельні електростанції або акумуляторні батареї
― Тобто ви хочете сказати, що є в нас лікарні, які у випадку відключення центрального електропостачання, взагалі залишаться без електрики? Не зможуть увімкнути альтернативне живлення?
― Саме це я і хочу сказати: життя людей наражатиметься на пряму небезпеку. Навіщо ходити далеко за прикладами? У Кам’янець-Подільській міській лікарні як не працювало автономне джерело живлення, так і не працює! Навіть не хочеться думати про те, що може статися із пацієнтом в момент надання невідкладної допомоги або під час проведення операції, якщо на якийсь час зникне світло…
Або ще приклад: ви із родиною завітали до Хмельницького Театру імені Старицького на виставу, а замість її перегляду можете опинитися у темряві. Бо в театрі досі не відремонтували пристрій автоматичного включення резерву.
― І як ви дієте у таких випадках?
― Відповідно до своїх повноважень. Ми направили інформаційні листи до усіх суб’єктів господарювання щодо підготовки до осінньо-зимового періоду. Там є усі рекомендації, передусім щодо проведення схем електропостачання у відповідність до вимог нормативних документів; ремонт обладнання, промивку трубопроводів, відновлення теплоізоляції споруд, інженерних об’єктів, під’їздів. От ви знаєте, до прикладу, що саме під’їзд у житловому будинку ― найпоширеніше джерело втрати тепла. Зламані двері ― п’ять-вісім відсотків втрат, розбиті шибки ― три-п’ять відсотків. Ми за сім місяці провели 139 планових перевірок та виявили 7594 порушень. Уявляєте, сім з половиною тисяч? Це ж шалені втрати, яких могло б і не бути. Між іншим, наразі призупинені усі перевірки суб’єктів контролюючими органами, у тому числі й нами. Тому фактично відповідальність за підготовку до роботи узимку покладається на осіб, відповідальних за електрогосподарство, а також керівників підприємств, закладів, установ.
― Резюмуючи, Петре Петровичу, ви як фахівець скажіть, що нас чекає узимку?
― В області і містах створені відповідні оперативні штаби з організації підготовки до роботи узимку. Наші фахівці також увійшли до них. Штаби зараз вирішують питання щодо максимального скорочення споживання газу, оптимізації витрат ресурсів. Водночас ми просимо, аби мешканці своєчасно розраховувалися за отримані комунальні послуги, бо ці кошти потрібні для підготовки до опалювального сезону. Користуючись нагодою хочу звернутися до ваших читачів, усіх мешканців краю. Шановні подоляни, не дивлячись на складнощі, які обумовлені теперішньою ситуацією в країні, ми сподіваємося, що наша область своєчасно й якісно підготується до опалювального сезону та пройде його без зауважень з боку споживачів. А працівники нашої інспекції завжди готові надати консультативну допомогу з усіх питань, які відносяться до компетенції Держенергонагляду.

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього