Оптимізація освітньої мережі:  європейський досвід та українські реалії
Державним бюджетом на 2016 рік передбачається з 1 вересня закриття шкіл, де навчатиметься менше 25 учнів.Оптимізація освітньої мережі:  європейський досвід та українські реалії
Як всім нам відомо, Державним бюджетом на 2016 рік передбачається з 1 вересня закриття шкіл, де навчатиметься менше 25 учнів. Це початкові сільські школи, учням яких буде запропоновано навчатися в сусідній школі, яка буде базовою і туди школярів будуть довозити шкільними автобусами.
Це є оптимізацією освітньої мережі з метою надання якісних знань та ефективного використання бюджетних коштів, яких не вистачає.
Що я пропонував на сесії обласної ради, як її депутат?
Перебуваючи в сусідній Польщі, в якості міжнародного спостерігача від Ради Європи, поцікавився, як поляки проходили «ази» освітньої реформи. У них теж закривалися малокомплектні школи. І вони народний гнів перетворили в народну ініціативу – або ваших дітей будуть довозити в якісну базову школу, або ви, тобто батьки, створюєте громадську організацію (до створення якої іноді долучалися підприємці, церква), забираєте на баланс школу з усім майном, самі формуєте кошторис та приймаєте по контракту вчителів, а держава з свого боку передає громадській організації бюджетні кошти – так званий бюджетний стандарт на 1 учня, в залежності від кількості учнів.
Ініціатива ця прижилася в Польщі – з’явився реальний контроль, реальне самоврядування, стали економно витрачатися кошти, ніякої корупції, частину приміщень школи, які не використовуються, здали в оренду, в окремих школах є своя земля, яка також здається в оренду фермерам і т.д.
Нам, українцям, подібний досвід варто хоча б обговорити в територіальних громадах. Можливо з’являться інші пропозиції. Сьогодні нам, як ніколи, потрібно разом знаходити правильні рішення. Єдине знаю, що сидіти і нічого не робити – це не позиція.

Віталій Олуйко, депутат обласної ради

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього