Парламент утворив «українське ФБР»
На минулому тижні Верховна Рада України прийняла закон про створення Державного бюро розслідувань. Про те, чим буде займатися український аналог ФБР ми вирішили поспілкуватися з одним із співавторів законопроекту, народним депутатом Романом Мацолою.Парламент утворив «українське ФБР»
На минулому тижні Верховна Рада України прийняла закон про створення Державного бюро розслідувань. Про те, чим буде займатися український аналог ФБР ми вирішили поспілкуватися з одним із співавторів законопроекту, народним депутатом Романом Мацолою.
– Пане Романе, скажіть, будь ласка, що таке українське Державне бюро розслідувань?
– Багато хто його уже охрестив українським ФБР. Згідно з підготовленим нами законом, Державне бюро розслідувань здійснює правоохоронну діяльність з метою попередження, виявлення, припинення та розкриття злочинів, віднесених до його компетенції. Бюро віддадуть справи, дотепер підслідні прокуратурі: злочини, пов\’язані з діяльністю організованих груп та злочинних організацій; випадки катування та інші злочини, пов\’язані з жорстоким, нелюдським або таким, що принижує гідність, поводженням або покаранням, злочинів вчинених працівниками правоохоронних органів; особливо тяжкі насильницькі злочини, за які передбачене покарання у виді довічного позбавлення волі; розкриття і розслідування злочинів, вчинених службовими особами, які займають особливо відповідальне становище та особами, посади яких віднесено до першої – третьої категорій посад державної служби, суддями та прокурорами (крім випадків, коли ці злочини віднесено до підслідності детективів Національного антикорупційного бюро України); злочини, вчинені службовими особами Національного антикорупційного бюро України, прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (крім випадків, коли досудове розслідування цих злочинів віднесено до підслідності детективів підрозділу внутрішнього контролю Національного антикорупційного бюро України).
– Що необхідно, аби Бюро справді ефективно запрацювало, адже покладені на нього обов’язки дуже серйозні?
– Парламент свою справу зробив, ми прийняли законодавче підгрунтя для створення ДБР. Далі потрібно підібрати високопрофесійні та незалежні кадри та забезпечити їх роботу всім необхідним. Відбір на посади в ДБР проходить за результатами відкритого конкурсу, а вимоги до кандидатів дуже жорсткі. Ті люди, які пройшли відбір отримають досить високі зарплати. Разом з тим, вони постійно будуть проходити перепідготовку та підвищення кваліфікації, в т.ч. і за кордоном. Систему ДБР будуть складати Центральний апарат, сім Територіальних органів, один з яких буде в Хмельницькому, спецпідрозділи, зокрема підрозділ фізичного захисту, навчальні та науково-дослідні заклади. Директора ДБР призначатиме Президент України за поданням прем\’єра, яке той робитиме на підставі рішення конкурсної комісії. Нашим законом ми також передбачили можливість державного та громадського контролю за діяльністю Бюро, зокрема кожен громадянин зможе отримати інформацію про роботу ДБР, його працівники щорічно проходитимуть дослідження на «детекторі брехні».
– Схоже цей закон досить суттєво реформує українську правоохоронну систему?
– Так, хочу процитувати слова керівника фракції БПП «Солідарність» Юрія Луценка, який заявив, що нарешті покінчено із радянською моделлю прокуратури, яка правою рукою мала слідство, а лівою – нагляд за законністю, в результаті чого слідство дуже часто було далеко від законності. Нарешті, функції слідства забираються із Генпрокуратури і передаються в створене з нуля, на новій основі і з новим персоналом Державне бюро розслідувань, голову якого буде обрано на конкурсній основі. Цей крок завершує нову європейську модель правоохоронних органів у нашій країні. Маємо сьогодні Національну поліцію, Службу безпеки України, Генеральну прокуратуру, Державне бюро розслідувань і Антикорупційне бюро України.

Спілкувалася Світлана Климович

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього