Під прискіпливим оком антимонопольників опинились аптеки ХмельниччиниОдним із важливих напрямків діяльності Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у 2013 році є виконання пріоритетних завдань, визначених Національним планом дій, затвердженим Указом Президента України від 12 березня 2013 року.

Відділенням було вжито комплекс заходів, спрямованих на запобігання, виявлення та припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції у сфері реалізації лікарських засобів. Проведено дослідження ринку лікарських засобів, які використовуються для лікування серцево-судинних, інфекційних, онкологічних та захворювань ендокринної системи. На території Хмельницької області зареєстровано 29 суб’єктів господарювання, які мають ліцензію на здійснення роздрібної торгівлі лікарськими засобами.

У лютому та жовтні 2013 року Відділення рекомендувало 37 аптечним закладам Хмельницької області утриматись від дій або бездіяльності, що може спричинити підвищення цін на жарознижуючі лікарські засоби або їх дефіцит під час епідемії.Під прискіпливим оком антимонопольників опинились аптеки ХмельниччиниОдним із важливих напрямків діяльності Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України у 2013 році є виконання пріоритетних завдань, визначених Національним планом дій, затвердженим Указом Президента України від 12 березня 2013 року.

Відділенням було вжито комплекс заходів, спрямованих на запобігання, виявлення та припинення порушень законодавства про захист економічної конкуренції у сфері реалізації лікарських засобів. Проведено дослідження ринку лікарських засобів, які використовуються для лікування серцево-судинних, інфекційних, онкологічних та захворювань ендокринної системи. На території Хмельницької області зареєстровано 29 суб’єктів господарювання, які мають ліцензію на здійснення роздрібної торгівлі лікарськими засобами.

У лютому та жовтні 2013 року Відділення рекомендувало 37 аптечним закладам Хмельницької області утриматись від дій або бездіяльності, що може спричинити підвищення цін на жарознижуючі лікарські засоби або їх дефіцит під час епідемії.
Деражнянській центральній районній аптеці №13 було рекомендовано вжити заходи щодо усунення причин появи таких умов, які сприяють виникненню дій з ознаками зловживання монопольним (домінуючим) становищем. Відділення визначило, що аптека встановлювала необґрунтовані торгівельні надбавки, які призвели до завищення середньороздрібних цін на лікарські засоби. На виконання рекомендацій аптека зобов’язалася в подальшому не допускати порушень законодавства про захист економічної конкуренції.

Ознаки порушень у вигляді антиконкурентних узгоджених дій суб’єктів господарювання були виявлені під час державних закупівель лікарських засобів. ТОВ «Медтехторгсервіс» (м. Хмельницький) та ТОВ «Фарм-Холдинг» (м. Хмельницький) були оштрафовані на 20 тис. грн за антиконкурентні узгоджені дії, які призвели до спотворення результатів тендеру із закупівлі наркотичних препаратів торгів, проведених Управлінням охорони здоров’я Кам’янець – Подільської міської ради у січні 2012 року. У квітні 2012 року товариства узгодили дії під час проведення Хмельницькою міською станцією швидкої медичної допомоги процедури запиту цінових пропозицій щодо закупівлі вітамінів, гормонів, алкалоїдів та антибіотиків, за що були оштрафовані на 73 тис. грн.

Відділення рекомендувало ПрАТ «Альба Україна» (м. Бориспіль, Київська обл.) та ПП «Наша Аптека» (м. Київ) не допускати дій з ознаками антиконкурентних узгоджених під час проведення Хмельницькою обласною лікарнею у 2009 році процедури запиту цінових пропозицій щодо закупівлі лікарських препаратів. На виконання рекомендацій товариства зобов\’язалися дотримуватися вимог законодавства про захист економічної конкуренції.

Найбільш поширеним і негативним явищем на ринку лікарських засобів є розповсюдження неправдивої інформації, яка вводить в оману споживачів, а також дії у конкуренції, що суперечать торговим чесним звичаям у господарській діяльності. Здоров\’я населення, якість життя і благополуччя є в Україні національним пріоритетом. Недобросовісна реклама ліків, недотримання суб’єктами господарювання етичних норм і стандартів реклами може створити загрозу життю та здоров’ю громадян.

Зокрема, в поле зору відділення потрапив суб’єкт господарювання, який здійснює господарську діяльність на ринку продажу лікарських засобів – ФОП Малахова Л.Л. (м. Славута). Підприємець розробила рецептурний бланк для виписки лікарських препаратів із зображенням шляху від поліклініки до приміщення власної аптеки. Такі дії спрямовані на отримання протиправних переваг у конкуренції.

Були виявлені випадки розповсюдження суб’єктами господарювання неправдивої інформації щодо лікувальних властивостей лікарських засобів чи виробів медичного призначення. Компанія «Astellas Pharma Europe B.V.» (Королівство Нідерланди) в особі представництва в Україні через телеканали України розповсюджувала інформацію «Де-нол бактерії вбиває, гастрит та виразку долає», яка не містила повних відомостей щодо умов застосування препарату. ПП «Зелена Аптека» (м. Хмельницький) розміщувало рекламне оголошення «Наші ціни падають», хоча проведений аналіз не підтвердив зниження цін, а в окремих випадках засвідчив їх підвищення. ФОП Малахова Л.Л. (м. Славута) на рецептурному бланку розміщувала рекламну інформацію «найнижчі ціни», хоча це не відповідало дійсності. ТОВ «Арніка» (м. Красилів) розмістила у місцевій газеті оголошення про надання знижки на лікарські засоби пенсіонерам, але в оголошенні замавчувалось, що знижка не поширюється на лікарські засоби, включені до Національного переліку основних лікарських засобів і виробів медичного призначення та Обов’язкового мінімального асортименту лікарських засобів і виробів медичного призначення для аптечних закладів.

Відділення внесло зазначеним суб’єктам господарювання рекомендації щодо припинення дій з ознаками недобросовісної конкуренції у вигляді поширення оманливої реклами.

В окремих випадках деякі недобросовісні підприємці намагаються приписати своїм виробам «чудодійні» лікувальні властивості. Наприклад, ФОП Коваль О.А. (с. Грибенинка, Старокостянтинівський район) на біл-бордах у місті Хмельницькому розмістив оголошення: «HYLA – купуй замість пилососа! Прибирає оселю, миє вікна, чистить килими, лікує алергію». Як було встановлено, апарат «HYLA» є універсальною системою для очистки приміщень, проте інформація про лікувальні властивості цього апарату, зокрема, лікування алергії, відсутня. Система очистки «HYLA» не внесена до переліку лікарських засобів та виробів медичного призначення, її застосування не передбачено протоколами та стандартами надання медичної допомоги. Підприємець був оштрафований на 5 тис. грн..

ФОП Стецюк Г. С. у місті Старокостянтинові розмістила на рекламному переносному щиті інформацію: „Салон здоров’я. Реабілітаційне ліжко нового покоління Нуга Бест лікує захворювання: опорно-рухової системи: остеохондроз, сколіоз, міжхребцеві грижі, радикуліт, хронічні болі у спині; серцево – судинної системи: гіпертонія, гіпотонія; нервової системи: стреси, депресії, неврози, неврити; імунної системи: атеросклероз, цукровий діабет, алергії, псоріаз; здійснює контроль загальної ваги тіла. Обирайте правильне лікування”. Відділення зясувало, що персональний низькочастотний комбінований тепловий стимулятор „Нуга Бест NM-5000” є результатами багаторічних досліджень і пошуків в області відновлення здоров’я людини, і перед усім її хребта, але не є лікувальним відносно будь-яких конкретних захворювань. На виконання рекомендацій відділення підприємець змінила рекламне оголошення.

В цілому на українському ринку лікарських засобів існує більше 10 тисяч лікарських засобів, що формують величезну кількість ринків, які за умов недобросовісної конкуренції можуть бути монополізованими.

Враховуючи виявлені порушення та з метою наведення порядку на ринку торгівлі лікарських засобів, територіальним відділенням заплановано і надалі проводити профілактику можливих порушень законодавства про захист економічної конкуренції та захист інтересів громадян.

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього