Путін готує нові газові війни на кшталт 2009 року
Президент РФ Путін категорично виступив проти реверсу газу з Європи до України. \”Якщо хтось думає, що можна вирішити проблеми енергетичного забезпечення України шляхом реверсних поставок, то глибоко помиляється. За двома обставинами: перше, якщо ми побачимо, що хтось порушує наші контракти з постачання газу, ми будемо скорочувати обсяг\”, − попередив він.Путін готує нові газові війни на кшталт 2009 року
Президент РФ Путін категорично виступив проти реверсу газу з Європи до України. \”Якщо хтось думає, що можна вирішити проблеми енергетичного забезпечення України шляхом реверсних поставок, то глибоко помиляється. За двома обставинами: перше, якщо ми побачимо, що хтось порушує наші контракти з постачання газу, ми будемо скорочувати обсяг\”, − попередив він.
Таким чином, може зупинитися реверсне постачання з території ЄС − зі Словаччини, Угорщини та Польщі. Адже, по суті, європейський реверс − це ті ж поставки російського газу, але вони перетинають не східний, а західний кордон України.
Незважаючи на нарощування Україною реверсу з території Словаччини, яке почалося з 2 вересня, коли було відкрито газопровід Вояни − Ужгород, експорт \”Газпрому\” в цю країну не скорочувався, але й не нарощувався. Тобто реверс забезпечується за рахунок скорочення поставок російського газу в Європу.
\”Я очікував, що словацький реверс відразу викличе зростання поставок через термінал Велке Капушани − іншими словами, європейці будуть імпортувати додаткові обсяги для реекспорту в Україну. У реальному житті потік газу через Велке Капушани не збільшився\”, − звернув увагу Михайло Корчемкін із консалтингової компанії East European Gas Analysis.
Зокрема, за його словами, 3 вересня через Велке Капушани в Словаччину надійшло 63 млн куб. м російського газу, з яких 22 млн куб. м повернулися в Україну газопроводом Вояни − Ужгород. Таким чином, \”чистий\” обсяг надходження газу до Словаччини склав 41 млн куб. м. Для порівняння, 3 вересня 2013 року через Велке Капушани надійшло 177 млн куб. м російського газу.
Якщо \”Газпром\” скоротить або перекриє постачання в Європу, це спричинить зменшення або зупинку реверсу в Україну. Ймовірність припинення реверсу особливо велика в зимовий період, коли на європейському ринку складно знайти вільні обсяги газу.
Тим більше що \”Газпром\”, як вважають в українському уряді, може повторити ситуацію 2009 року, коли монополія зупинила постачання в ЄС, звинувативши \”Нафтогаз\” у крадіжці палива. НАК вже направив повідомлення в Єврокомісію, в якій попередив про можливість такого розвитку подій.
\”Щоб майбутній опалювальний сезон пройшов без потрясінь, Україні потрібно шукати компроміс із \”Газпромом\”, − переконаний Валентин Землянський, директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН України.
Це усвідомлюють і в уряді Арсенія Яценюка, де говорять про необхідність домовитися з Росією про додаткові закупівлі близько 5 млрд куб. м газу. Для проведення переговорів із цього приводу в \”Газпромі\” від української сторони, за інформацією Forbes, зараз узгоджується кандидатура заступника міністра палива та енергетики Ігоря Діденка. \”З головою правління \”Нафтогазу\” Андрієм Коболевим у \”Газпромі\” вести переговори відмовляються\”, − повідомив співрозмовник Forbes у Кабміні.
У 2009 році Ігор Діденко, будучи першим заступником голови \”Нафтогазу\”, підписав домовленості з \”Газпромом\”, умови яких було узгоджено прем\’єр-міністром України Юлією Тимошенко та головою уряду РФ Путіним.
Тепер умови цих документів оскаржуються в Стокгольмському арбітражі. Українська сторона, зокрема, незадоволена формулою ціноутворення, яка в них закладена, оскільки вона дозволяє \”Газпрому\” формувати для українського ринку одну з найвищих цін у Європі, незважаючи на відсутність значних витрат на транспортування.

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього