Роман Мацола про реформу державної служби
Верховна Рада України ухвалила один із найважливіших документів, необхідних для реформування нашої країни, – закон «Про державну службу».Роман Мацола про реформу державної служби
Верховна Рада України ухвалила один із найважливіших документів, необхідних для реформування нашої країни, – закон «Про державну службу». Прокоментувати це рішення ми попросили народного депутата від нашого округу Романа Мацолу

– Пане Романе, що ж це за закон такий, про який так багато нині говорять?
– Справді, Закон України «Про державну службу» №2490, прийнятий Верховною Радою 10-го грудня є реформаторським і прийнятий задля впровадження положень Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом.
– Що ж в ньому такого реформаторського?
– Закон передбачає суттєві зміни в державній службі, зокрема він має наступні переваги:

Вбиває політичну корупцію
В Україні більше не буде призначень за квотним принципом, за хабар чи з мотивів особистої вірності. Всі призначення — через конкурс. Особливо найвищі. Доведи, що ти найкращий, тоді управляй державним органом. Тут головне, щоб конкурси були справжніми і давали змогу найкращим спеціалістам потрапляти на державну службу.

Громадськість вперше отримає вплив на призначення найвищих чиновників держави
Добір на найвищі в державі посади категорії \”А\” здійснюватиме спеціально створений орган – Комісія з питань формування вищого корпусу державної служби. Третину її складатимуть громадські активісти. Також в комісії будуть представники Парламенту, Президента, Уряду, професійних спілок, асоціації роботодавців. За посадою входять голова Антикорупційного бюро та голова профільного агентства з питань державної служби. Таке широке представництво та участь громадськості унеможливлять маніпуляції та \”договорняк\” при призначеннях на найвідповідальніші позиції.
Нагадаю, що посади категорії «А» це, наприклад, керівників Адміністрації Президента України, керівників центральних органів виконавчої влади, які не є членами Кабінету Міністрів України, та їх заступників, інші посади керівників державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, та їх заступників, та багато інших.

Звільняє чиновника від політичних впливів
Повна заборона участі держслужбовців категорії \”А\” в політичних партіях. Траплялися непоодинокі випадки коли партії втягували в свої лави топ-управлінців, з часом підкорюючи їх вузькопартійному інтересу замість державного. Цього бути не повинно. На сьогодні Блок Петра Порошенка «Солідарність» є партією влади, і могла б використовувати свій вплив на чиновників, але ми свідомо від цього відмовляємося і на рівні закону закріплюємо деполітизацію державної служби, адже думаємо не про свої короткострокові вигоди, а хочемо закласти правильну система на багато років вперед. Вважаю, що це правильна та відповідальна політика.

Розмежування патронатних, політичних та адміністративних посад
Вводиться посада державного секретаря. Державний секретар – чиновник категорії \”А\” — обирається на конкурсі, керує апаратом міністерства. Він залишається при зміні Кабінетів Міністрів, чим забезпечує інституційну тяглість у діяльності міністерств. Забезпечує виконання завдань міністра. Зараз цю функцію виконує політична фігура — заступник міністра-керівник апарату.
Патронатні посади — радники, прес-секретарі, помічники втрачають статус держслужбовців. Логіка проста: нема конкурсу — нема статусу.

Строкове призначення для найвищих держслужбовців
Чиновники категорії \”А\” призначатимуться на 5 років. Перебування на посаді — не довше двох строків. Це дасть змогу оновити кадровий склад багатьох відомств. Адже є випадки, коли деякі люди просто приростають до свої крісел, а це призводить і до відсутності свіжих поглядів на вирішення накопичених проблем, а часто і до встановлення корупційних зв’язків.

Зменшення суб’єктивного впливу керівника на підлеглих
Зараз частка премій у заробітній платі держслужбовця сягає в середньому 70-80%. Решта — посадовий оклад. Тобто більшість того, що людина отримує на руки, залежить виключно від доброї волі керівника, що створює широкі можливості для маніпуляцій підлеглими та шантажу. Після прийняття законопроекту структура заробітної плати виглядатиме наступним чином: 70% — посадовий оклад, 30% — надбавки та премії. Крім того, замість пільгових пенсій буде поступове збільшення заробітної плати. На державній службі люди повинні не до пенсії досиджувати, а активно працювати на благо людей, особливо в час реформ.

– Напевне не усім сподобаються такі нововведення?
– Так, але реформ це не тоді коли робиш усім приємно, особливо в країні де накопичилося безліч проблем. Наприклад, мої помічники-консультанти згідно з цим законом втрачають статус державного службовця і їм, напевне це не дуже сподобається. Але ми маємо збудувати ефективну систему управління, яка служитиме не сама собі, не політикам, а простим людям.
Ви, напевне, бачили протест міліціонерів, які не змогли пройти переатестацію. Вони замість готуватися до змін чекали до останнього, думали «вирішать» якось питання. Ні, ми використаємо даний нам Революцією гідності шанс на справжні зміни в країні.
Відповідно до останніх соціологічних досліджень 44% населення України вважає, що основним гальмом реформ в Україні є чиновники. Без реформи державної служби жодна інша реформа не впроваджуватиметься належним чином, вважають громадяни України, і вони абсолютно праві. Тому ми налаштовані рішуче. Шанс і можливість працювати має кожен, але ці люди мають відповідати високим стандартам державного службовця і не забувати, що лише народ має право оцінювати їх роботу. А люди хочуть змін.

Спілкувався Іван Вітер

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього