Cтраждають люди з інвалідністю першої групи, чиє життя дуже часто опиняється під загрозою, і нерідко через недолугу організацію лікування «програмний гемодіаліз». Ця категорія хворих звертається до депутатів обласної ради й безпосередньо до голови ради Михайла Загороднього. І хоча інформація порушує багато запитань до тих, на чию роботу нарікають, редакція вважає необхідним опублікувати матеріал негайно. Не можна ж відмовити людині у праві на життя. Як і на подальше оприлюднення позицій тих, про кого тут ідеться.

oblasna-likarnya

Для повноцінного проведення гемодіалізу відділення, у якому надається цей вид лікування необхідно розташувати на першому поверсі. Досі ж воно тулиться на шостому поверсі 7-го корпусу Хмельницької обласної лікарні й має загальну площу 107 квадратних метрів при потребі у 180. Обмежена площа диктує малу кількість ліжкомісць, тому процедуру розписують на чотири зміни кожного дня.

«Наприклад, у другій зміні (13:00 – 17:00) по вівторках, четвергах та суботах із жовтня вільно п’ять-сім місць. Проте вісьмох чоловік продовжують ставити у четверту зміну (00:00 – 04:00)», – стверджує Володимир Гаврилюк. За комфортніше лікування від хворих чекають винагороди. Про повноцінну роботу перевтомленого у цих умовах медперсоналу й говорити не доводиться.

За комфортніше лікування від хворих чекають винагороди

За комфортніше лікування від хворих чекають винагороди

Необладнані кондиціонерами палати в літній період, коли температура під час процедури гемодіалізу підіймається до тридцяти градусів, стають душогубками. Процедура триває чотири години, і без нормального телевізора в палаті хворий мусить розраджувати себе сам. Яка ж то розрада?.. До того ж після процедур дорога додому, як і перед процедурами до відділення – турбота хворого чи його, як правило, нужденної родини.
На закупівлю матраців, подушок і постільної білизни для відділення у 2016 році виділялося 70 тисяч гривень. Проте з’явилися тут лише бавовняні матраци зі старих запасів.
На першому поверсі є вдосталь місця для створення потрібних санітарно-гігієнічних умов надання гемодіалізу нефрологічним хворим. Але адміністрація лікарні вважає за краще стригти прибутки від оренди поверху приватною хірургічною клінікою Анатолія Суходолі – головний хірург обласного департаменту охорони здоров’я отримав приміщення на півстоліття. Проте зароблених орендою коштів чомусь не спрямували на альтернативне забезпечення лікарні водою, хоч із 2009 по 2015 рік аварії на водогоні нерідко переривали процедури гемодіалізу.

На закупівлю матраців, подушок і постільної білизни для відділення у 2016 році виділялося 70 тисяч гривень...

На закупівлю матраців, подушок і постільної білизни для відділення у 2016 році виділялося 70 тисяч гривень…

Крім усього, є підозра, що забезпечення самими матеріалами і обладнанням віддане на поталу «відкатній медицині». Хоча співпраця, наприклад, із «Фрезеніус Медикал Кер Україна» – компанією-представником світового лідера в галузі гемодіалізу «Фрезеніус Медікал Кер Німеччина» зарадила б не тільки в оснащенні та забезпеченні, а й дала б новий досвід лікарям та якість діалізу.
Тим часом у 2011 році без висновків комісії і без запрошення представника виробника заступник начальника облуправління робить висновки, що переобладнання Fresenius 5008s буде дорожчими за існуюче. При тому – жодного слова про якість, тільки вартість. І мовчок про лист від «Фрезеніус», у якому запропонована повна заміна устаткування безкоштовно (!). Він був проігнорований керівництвом управління (Свестун) і лікарні (Флаксенберг) і губернатором Василем Ядухою. Лікування хворих триває на морально відсталому обладнанні, маємо передчасні смерті важкохворих пацієнтів…
І тут потрібно позбутися корпоративної зацікавленості лікарів та створити комісію із числа депутатів-немедиків. Нарешті, при фінансуванні Хмельницької обласної лікарні потрібно закласти в бюджет наступного року суму, яка дозволить отримувати процедуру гемодіалізу безкоштовно в повній мірі – згідно з нормативними документами. Там ідеться, що крім розчинів та систем і фільтрів пацієнти під час процедури гемодіалізу безкоштовно забезпечуються медикаментами та перев’язочним матеріалом.

Вартість препаратів - це фінансове навантаження, яке при сучасному рівні пенсії унеможливлює існування хворого

Вартість препаратів – це фінансове навантаження, яке при сучасному рівні пенсії унеможливлює існування хворого

«Частину з того ми закуповуємо за п’ятдесят відсотків через поліклініки, а решту сплачуємо власним коштом сто відсотків вартості препарату. Це фінансове навантаження, яке при сучасному рівні пенсії унеможливлює існування хворого, – коментує Володимир Гаврилюк. – Потребує регулярності і впорядкування аналіз крові для контролю хворими ефективності діалізу. Зрештою, від того залежить самопочуття хворого. Для того лабораторія мусить бути забезпечена всіма реактивами для проведення біохімічного аналізу по всьому спектру показників, дифузійна зала забезпечена системами забору крові по формулі, бо ми ці системи забору по старій схемі купуємо за власний кошт».

Довідка: Гемодіаліз проводять за допомогою апарату штучної нирки, до якого входять: прилад для подачі крові, прилад для приготування та подачі діалізуючого розчину, монітор, діалізатор. Найважливішу функцію виконує діалізатор. Він містить напівпроникну мембрану на основі целюлози або штучних полімерів. Мембрана має площу від 0,2 до 2 мІ, товщину 8, 11, 15 або 30 мкм, діаметр пор від 0,5 до 5 нм. Вона розділяє внутрішній простір діалізатора на дві частини (для крові та розчину), кожна з яких має свій вхід та вихід. Кров забирається з судин хворого потрапляє у діалізатор і перебуває по один бік мембрани, по інший бік перебуває розчин, який по електролітному складу подібний до складу крові. Шляхом дифузії у бік меншої концентрації через мембрану видаляються речовини з невеликою молекулярною масою (електроліти, сечовина, креатинін, сечова кислота тощо). Шляхом ультрафільтрації видаляється надлишок води та речовини з великою молекулярною масою (до 30000). Очищена кров повертається до судин хворого.
Для проведення процедури необхідно від 500 мл очищеної води на хвилину, тобто 180 літрів на шість годин, плюс біля 20 літрів на промивання. Неочищеної води потрібно приблизно 400 літрів на одного пацієнта. Отже, затрати води на добу для нашого відділення гемодіалізу складають 25,6 тисячі літрів.
До серпня 2015 року при перервах подачі води із водогону у хворих з організму лише виводилася зайва вода, хімія в організмі пацієнта залишалась до наступного сеансу діалізу, внаслідок чого стан погіршувався. Для когось це стало точкою неповернення, а люди хотіли жити. За рекомендацією колишнього директора КП «Хмельницькводоконал» Георгія Іванова було підготовлене звернення щодо буріння артезіанської свердловини на території обласної лікарні. Проектно-кошторисна документація була готова вже в 2007 році. Вартість встановлення тоді складала 90 000 гривень.
Вже існують свердловини під самим корпусом із відділенням гемодіалізу та з них можливо прокласти водогін і мати додатковий канал водозабезпечення, але вже два тижні не можуть відкачати воду з підвалу корпусу. Загальний ліфт не працює, важких хворих возять вантажним ліфтом, решта ходить сходами. А ще у серпні минулого року нас запевняли, що всі роботи з облаштування підвалу 7 корпусу обласної лікарні завершені, але «за технологією краще, щоб воду підвозили цистерною, а не створювали баки, де розмножуються супербактерії».
Хворі хмельничани вже сформували пропозицію створити філію відділення гемодіалізу на базі Хмельницької міської лікарні. Але в міській раді лише прокоментували ситуацію, яка склалася з наданням програмного гемодіалізу в обласній лікарні і практично розписалися у небажанні її змінювати…

Актуально

3 Comments

 1. Людмила

  Добрий день! Я повністю підтримую Сергія у першому коментарі. Що без хабаря Одолінський даже не подивиться у вашу сторону. Проблема даже не в зміні. Там проблема у відношені УСІХ працівників данного відділення. Медсестри та лікарі взагалі не звертають увагу на хворих поки вже людина не буде в критичному стані і не начне кликати на допомогу. Ніхто не прийде і не подивиться на тебе, ніхто не перевірить апарат, у якому він стані. Просто страшно.Як так можна відноситись один до одного. Ми ж ніхто не знаєм що нас і наших рідних чекає взавтра.Аналізуючи відношення працівників данного відділення до своєї роботи складається таке враження що кожним там сам за себе – виживеш сьогодні – той добре, а ні так так і ні. І Сергій прав. Усі бояться щось говорити, тому що Одолінський це……….невже на нього немає ніякої управи у нас в області. Чи тільки один вихід збираємось усі та запрошуємо телебаченя.

 2. Сергій

  Приблизно 2місяця назад заввідділенням гемодіалізу Одолінський С.С. видав усне розпорядження про те,щоб всі хворі,які розписані по своїм змінам,ходили на процедури суворо по своїм змінам,незважаючи на те,що,наприклад,на 2 зміну (з 13 до 17 години)є вільні місця.Тому 4 зміна(з 22години вечора до 2 години ночі)ходять тільки вночі.Достеменно відомо(про це розказують між собою самі хворі),що вони заплатили по 100 доларів Одолінському,щоб їх перевели на 2 зміну і зараз вони ходить на 2 зміну. Я знаю одну хвору,в якої дочка взяла кредит,щоб заплатити йому.Піднімати шум люди бояться,тому що їх життя повністю залежить від Одолінського!

  1. Сергій

   Я, Ткачук Сергій хворий ХНН, проходжу процедуру гемодіалізу в данному відділенні і з 100% впевненістю можу заявити, що деяким хворим, які проживають самі і вимушені працювати,бо пенсія в 1000 гривень не дозволяє навіть харчуватися на протязі місяця, навіть дуже зручно відвідувати лікарню саме вночі. Скільки людей, стільки думок…

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього