Проводити перші зимові вечори всією родиною за спогляданням вогню Ханукії – святкового підсвічника – почали ще у ІІ ст. до н.е. на честь очищення Храму, жертовника та відновлення служби в Храмі Маковеями.
Щороку свято відзначається 25 кислева і триває до 3 тевета, за місячним календарем, цьогоріч святкування відбуватиметься з 24 грудня 2016 по 1 січня 2017 року. Інша назва Хануки – свято вогнів. За повір’ям, у 164 році до н.е. учасники повстання проти влади сирійського царя Антіоха Епіфана під проводом єврейського парубка Єуди Маковея звільнили полонений раніше царем Храм.

Для відновлення служби в Храмі, яка внаслідок осквернення Храму не велась три роки, потрібно було запалити ритуальні підсвічники. Проте масло, яким зазвичай заправляли лампи, було сплюндровано – з ємностей було зірвано печатку кошерності, чистою, тобто кошерною, залишилась лише одна сулія, якої мало вистачити на одну ніч. Але трапилось так зване Ханукальне диво – лампи світили протягом цілих восьми ночей. З цього часу свято Хануки є одним з тих, які заповіли відзначати мудреці.
З івриту слово Ханука перекладається як «відпочинок від ворогів». Основним вечірнім ритуалом свята є запалення Ханукії – восьмисвічника. Перший вечір за допомогою шамаш (свічки-служки) запалюється одна свічка та всі вечори надалі додається по одній свічці.

Також свято Ханука вважається часом заохочення дітей – першими грошима та смаколиками. Традиційними стравами свята є випічка, обсмажена в олії: пончики, оладки та інші смаколики. Спільною розвагою для дітей та дорослих всі вісім святкових вечорів є гра у вовчок – дрейдл. Ця забавка з усіх чотирьох сторін має бути прикрашена буквами, які абревіатурою складають фразу – «Нес га доль гайяшам (по)», тобто – «Диво велике було тут (там)». Ці фрази мають різне закінчення залежно від того, де відбувається святкування – на Землі Обітованій чи поза Ізраїлем.

У Хмельницькому святкування Хануки проходитиме в релігійних та світських юдейських установах. Так, у Хмельницькому благодійному фонді «Хесед Бешт» протягом всіх восьми днів проводитимуть святкові майстер-класи, розважальні вечори для всіх категорій єврейської громади.
Тег: диво, свято, Хесед Бешт, Ханука, релігія.

Марічка News

Залиште коментар

Також по темі

Встановлено долю танку КВ-2, гармату від якого розкопали біля залізничного переїзду.ФОТО

Хмельницький залишиться без танку КВ-2. Адже на місці