Щорічно в кінці листопада люди в багатьох країнах світу на добу відмовляються від будь-яких покупок, нагадуючи собі про те, що надмірне споживання – небезпечна громадська тенденція.
День відмови від покупок відзначають у першу п\’ятницю після американського Дня подяки, тобто в традиційний час початку різдвяних розпродажів в усьому світі. Щорічно в кінці листопада люди в багатьох країнах світу на добу відмовляються від будь-яких покупок, нагадуючи собі про те, що надмірне споживання – небезпечна громадська тенденція.
День відмови від покупок відзначають у першу п\’ятницю після американського Дня подяки, тобто в традиційний час початку різдвяних розпродажів в усьому світі.
У цей день магазини отримують від 20 до 50 % своєї річної виручки, а в масовій тисняві в найбільших торгових центрах щороку гинуть люди. Не без сарказму цю п\’ятницю листопада називають «чорною п\’ятницею».
Ідея цього свята-акції зародилася в Америці в 1992 році. З ініціативою відмовитися від покупок виступив канадський журналіст естонського походження Калле Ласно. На його думку, причину фінансової кризи потрібно шукати не в ліквідності або нерегульованих ринках, а в культурі надлишкового та бездумного споживання.
У 2001 році акція набула всесвітнього масштабу: День відмови від покупок, крім Мексики, Канади та США пройшов ще в 55 країнах.
Протягом останнього часу до проведення подібних акцій приєдналося ще 10 держав.
Умови участі в цій акції прості – на 24 години потрібно відмовитися від будь-яких покупок. Крім того, активісти проводять акції під девізом «Заради миру на землі нічого не купуй!», щоб привернути увагу громадськості.