У розвинених країнах дбають, щоб масовий спорт був значно доступнішим за індустрію розваг зі спиртними напоями. Тому надсучасних спортивних споруд, доступних для громадян навіть з низьким рівнем достатку, там в рази більше, ніж закладів для пиятики.
я бачу один із кращих варіантів у боротьбі
за здоров’я людини, її творчу
активність і довголіття. П.К.Анохін
Спорт є чи не найпопулярнішою сферою діяльності людей різного віку в усьому світі. Особливо велику увагу йому приділяють у високорозвинених країнах. В Україні ж після здобуття нею незалежності відбулося повне ігнорування необхідності розвитку сфери фізкультури і спорту. Як результат: зараз, згідно зі статистикою, лише близько 15 % населення залучено до занять фізкультурою і спортом. Це обумовлено тим, що в Україні забезпеченість населення спортивними залами втричі, а плавальними басейнами – аж в 30 разів нижча, ніж у розвинених країнах світу.
Часто, обговорюючи ті проблеми, які виникають в епоху розвитку новітніх технологій та через шкідливі звички, що впливають на здоров’я людини, фахівці пропонують переймати досвід та запроваджувати в Україні найкращі досягнення, які мають цивілізовані країни в найрізноманітніших галузях, зокрема у сфері дозвілля та активного відпочинку. Вони наголошують на необхідності перш за все розвивати фізичну культуру, спорт, активне дозвілля, підтримувати та заохочувати здоровий спосіб життя і т.п. А для всіх цих благ цивілізації, окрім великого бажання, потрібна ще й відповідна розвинена інфраструктура. Її у нас поки немає, але нагальна потреба в ній більш ніж очевидна.
Не стану перелічувати досягнення і той потенціал, який мають хмельницькі спортсмени. Ці здобутки на виду у всіх. Краще погляньмо, що має місто для розвитку як професійного спорту, так і, що особливо важливо, саме масової фізкультури і спорту як засобу підвищення соціальної і трудової активності людей. Чим задовольняє їх моральні, творчі та естетичні запити? Як забезпечує всебічний гармонійний розвиток городян? Що робить для вдосконалення фізичного виховання дітей та молоді? Як сприяє збереженню та зміцненню суспільної та особистої гігієни жителів міста? Як раціонально організовує їх активний відпочинок для зміцнення здоров’я і продовження творчої активності та тривалості повноцінного життя? Таких болючих питань значно більше, ніж позитивних відповідей на них.
На перший погляд, в нас нібито є стадіони, спортивні зали, майданчики, школи, але чи відповідають вони сучасним вимогам і чи достатньо їх у місті? Відповіді на обидва питання негативні: їх вкрай недостатньо і вони вкрай застарілі. То де ж вихід із цієї проблеми?
У світі є чималий досвід із розв’язання подібних питань, і нам необхідно його переймати і запроваджувати. Прямий обов’язок влади – приділяти цій темі особливу увагу. Вже давно виїдає очі незлічима кількість барів та аптек. В іноземців складається враження, що українці лише п’ють і лікуються. Чи справді українською є ця влада, яка так цинічно заробляє спочатку на споюванні і підриві здоров’я українців, а потім на ліках по його відновленню? Тому першочергово нам потрібні не ліки, а доступні заняття фізкультурою і спортом. Адже хтось дуже мудрий стверджував: “Фізичні вправи можуть замінити безліч ліків, але жодні ліки в світі не зможуть замінити фізичних вправ”.
Цигарки і випивку в Хмельницькому, як і в кожному малому і великому місті України, можна купити буквально на кожному кроці. А чи достатньо у нас закладів для активного відпочинку за розумною ціною?
У розвинених країнах дбають, щоб масовий спорт був значно доступнішим за індустрію розваг зі спиртними напоями. Тому надсучасних спортивних споруд, доступних для громадян навіть з низьким рівнем достатку, там в рази більше, ніж закладів для пиятики.
Український академік Микола Амосов стверджував: “Фізкультура! Вона повернула мені все – серце, гнучкість, витривалість! І головне – працездатність. Мабуть, найдорожче з усього, чим живе людина”. Ось чому наша влада, перш ніж давати дозвіл на відкриття бару чи ресторану, має подбати про першочергове відкриття поруч спортивного комплексу, стадіону, спортзалу, фітнес клубу, спортивного чи танцювального майданчика.
Також необхідно якнайактивніше залучати та заохочувати інвесторів до будівництва надсучасних спортивних об’єктів, створюючи їм для цього сприятливі умови. Бо саме такі об’єкти дають змогу готувати спортсменів для найвищих спортивних досягнень, проводити міжнародні змагання, покращувати спортивний імідж держави на міжнародній арені, прославляти місто і країну, зрештою, добре на цьому заробляти.
Адже не секрет, що через відсутність власної спортивної бази багато наших спортсменів змушені готуватися до відповідальних змагань в інших містах України і навіть за кордоном…
Тому місцевій владі необхідно провести детальний моніторинг стану та паспортизацію усіх об’єктів спортивної інфраструктури міста, ретельно вивчити перспективи розвитку конкретних видів спорту і відповідально братися за будівництво найнеобхідніших спортивних споруд, які б відповідали міжнародним вимогам до таких об’єктів. І будувати їх потрібно не за бюджетні кошти, де велика ймовірність перетворити таке будівництво на довгобуд і розкрадання ресурсів, а коштом інвестора. При цьому необхідно зацікавити інвестора так, щоб його не відлякувала неприбутковість у плані розбудови лише спортінфраструктури. Потрібно його переконати в комерційних перспективах такого будівництва і майбутніх вигодах. При грамотних підходах такі об’єкти дуже швидко окупляться і стануть прибутковими. Адже вже сьогодні відчувається гостра потреба мати в місті величезну багатофункціональну залу, в якій можна буде проводити як тренування з різних видів спорту, так і змагання МІЖНАРОДНОГО рівня, що полегшить життя наших чемпіонів. І такий об’єкт ще й потребуватиме додаткової інфраструктури: торгові центри, паркінг, апартаменти, в які інвестори зможуть вкласти кошти, а потім їх використовуватимуть спортсмени під час змагань тощо.
А багатофункціональна зала з мобільними сценічними конструкціями, обладнана суперсучасною акустичною, світловою апаратурою та системою управління світлом і звуком, спеціалізованим проекційним та відео обладнанням, надасть можливість організовувати заходи будь-якого масштабу і технічної складності із залученням естрадних та кінозірок світового рівня, здійснювати прямі радіо- та телетрансляції, проводити зйомки концертів та шоу програм. Така зала може стати альтернативою для класичного ресторану, театру, кінотеатру, Палацу культури і спорту, філармонії, бо легко може бути адаптована під будь-який з них. Можливості використання подібного об’єкту безмежні. А високу рентабельність та дохідність йому здатна забезпечити креативна команда професіоналів, здатних продукувати та втілювати інноваційні ідеї, на найвищому професійному рівні організовувати та проводити заходи, про які мовилося вище.
Одним з інвесторів спорудження такого вкрай необхідного та важливого для нашого міста об’єкту може стати проект \”СПОРТ-СІТІ\”. Далеко не кожен інвестор, тим паче місцевий, ризикне взятися за будівництво подібного масштабу (тисячі квадратних метрів, басейн, спортивно-оздоровчий комплекс, стадіон). Такі ініціативи потрібно підтримувати та заохочувати. З усього видно, що їм не лише небайдуже здоров’я молоді, розвиток спорту, честь нашого міста, але й вони ще дбають про ощадність енергоресурсів, збереження довкілля, створюють паркову зону, використовують сонячні панелі, теплові насоси.
Ставлення влади та громадськості до зведення у Хмельницькому такого вкрай необхідного об’єкту має стати своєрідним екзаменом на патріотизм та громадянську зрілість, тестом на європейську справжність, відданість цінностям та ідеалам цивілізації.