Топ-п`ятірка маловідомих фактів про ХмельницькийХмельницька народна газета «Є» склала перелік цікавих речей про обласний центр, про які мало хто здогадується.Топ-п`ятірка маловідомих фактів про ХмельницькийХмельницька народна газета «Є» склала перелік цікавих речей про обласний центр, про які мало хто здогадується.

Найдавніша вулиця Хмельницького

А якщо бути точним, то провулок знаходиться у центральній частині міста, поблизу входу на Центральний продовольчий ринок. Його назва Пекарський. До речі, згідно міському реєстру вулиць, провулків, проспектів і площ, цей провулок є найстарішою вулицею нашого міста. Звісно, що є й старші , як наприклад, Кам\’янецька, та провулок Пекарський зберіг свою назву аж з 18-го століття, жодного разу його не змінивши. До речі, провулок отримав свою назву на честь ремісників-пекарів, котрі тут проживали. Лише у 1950-ті роки під час забудови навколишніх вулиць провулок опинився затиснутим серед дворів багатоповерхівок та втратив вигляд вулиці. Нині тут лише кілька приватних будиночків та сінагога побудована, ще у ХІХ столітті, що межує зі спортивною школою. Остання, у радянські часи, займало усе приміщення.

Будинок з пентаграмами

Він розташувався навпроти скверу імені Тараса Шевченка за адресою Грушевського, 74. П\’ятикончна зірка, що прикрашає фасад триповерхової будівлі, зберігалася, ще з часів його будівництва. “1927-1928, імені Х-ї роковини Жовтня” – можна прочитати на будинку. Між іншим це одна з перших споруд побудованих у тодішньому Проскурові після встановлення радянської влади. Тоді квартири у багатоповерхівці отримали партійні та військові керівники міста. Звісно, що за тими мірками, помешкання були поліпшеного планування з просторими парадними, що збереглися до наших часів. Цікаво, що у 1929 році впритул до цього “елітного” будинку почали споруджувати ще один триповерховий будинок, але призначений вже для простих смертних. Цей будинок був принципово нового типу, насамперед в плані організації проживання — комунальний, з функціонуючою в ньому загальною їдальнею-кухнею, дитячою кухнею (на зразок міні-дитсадка), загальною “червоною” кімнатою для відпочинку і політосвіти. У 1980-х роках будинок “Новий Побут” був визнаний непридатним до ремонту й знесений. На його місці спорудили “Промінвестбанк”.

Найстаріші двері Проскурова

Масивні, двостулкові, дерев\’яні двері прикрашені кованими вензелями та двома левами довгий час прикрашали єврейський будинок, який з\’явився на нинішній вулиці Пилипчука під №5 на початку ХХ століття. Ці двері, за словами місцевих краєзнавців, були найстарішими у обласному центрі. Ці двері, за словами місцевих краєзнавців, були найстарішими у обласному центрі. Проте, нині новий власник єврейського будиночку проводить ремонт будівлі та закрив фасад будівлі величезним парканом. До речі, ще одні унікальні двері нині ще до нині залишилися на вулиці Проскурівській. Вони прикрашають вхід до музичної школи №1. Будівля навчального закладу була побудована у 1910 році місцевим підприємцем Йосипом Штейншлегером на першому поверсі якого він відкрив кінотеатр “Модерн”, який до цього часу перебував у орендованому приміщенні на вулиці Кам\’янецькій. Отож, по-суті двері тодішнього кінотеатру нині і є одними із найстаріших, що “дожили” до нашого часу.

Будинки-двійники

У Хмельницькому таких є два. Один знаходиться на Проскурівській, біля військкомату, другий – усім відома напівзруйнована будівля, біля якої розташувався так званий пташиний ринок. За словами подільського краєзнавця Сергія Єсюніна про цей будинок фактично немає відомостей: хто його будував, і хто в ньому жив. Кажуть, що то був так званий прибутковий (приміщення, власний якого здавав квартири) будинок, в якому жили офіцери.

Схожий як дві краплі води будинок знаходиться, нагадаємо, в центрі міста. У будівлі, зведеній у 1897 році Шльомою Сколицькою, був готель «Петербурзький» – один з найкращих у Проскурові. Такими він вважався аж доки не у місті не з’явився готель «Континенталь», що знаходився навпроти нинішнього Ангела скорботи.

Коли у 1914 році почалася Перша світова війна, імператор надав наказ усі назви, що мали німецький корінь, змінити, і «Петербург» перейменували на «Петроград».

Що стосується схожості будинків, то, за словами Сергія Єсюніна, того часу усі будівлі зводилися за типовими проектами. Власник міг внести лише деякі зміни – для прикладу, додати прикраси. Так, готель відрізняється від свого двійника лише чавунною прикрасою, розміщеною над вікнами другого поверху.

Чорний горіх

Мало хто навіть із корінних хмельничан знає, що на вулиці Пилипчука, поряд із санстанцією, росте унікальне дерево – чорний горіх. Як розповів подільський краєзнавець Ігор Байдак, вулиця Мала Вокзальна (нинішня – Пилипчука) з’явилася у Проскурові у 1888 році. Тоді ж були посаджені й дерева. На сьогодні збереглися горіх, каштан і ясень. Якщо порахувати, деревам уже 123 роки!

Чорний горіх – єдине дерево цієї породи у Хмельницькому. У нашій смузі це велика рідкість, адже батьківщина його – Північна Америка.

Жити такі дерева можуть до 200 років і сягати 50 метрів висотою. Лікувальні властивості мають і плоди, і листя, і кора. Нещодавно у пресі з\’явилися статті про американську цілительки Х. Кларк, яка запропонувала оригінальну рецептуру, до складу якої входить настоянка чорного горіха. Пройшла інформація, що ця рецептура показала дивовижні властивості при лікуванні багатьох хронічних захворювань, які практично не піддаються лікуванню офіційними методами. У тому числі й при лікуванні онкологічних захворювань.

До речі, хмельницький горіх має ще й чарівні властивості. Кажуть, що якщо торкнутися його стовбура, можна набратися позитивної енергетики і загадати бажання, яке обов’язково здійсниться.

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього