У зеленій зоні біля хмельницького міського пляжу планують дозволити будувати багатоповерхівки. Екологи б’ють на сполох – будівництво зашкодить довкіллю. У архітектурі міста запевняють – нові будинки з’являться нескоро, і будівельники подбають про благоустрій.
У Хмельницькому біля пляжу можуть вирости багатоповерхівкиУ зеленій зоні біля хмельницького міського пляжу планують дозволити будувати багатоповерхівки. Екологи б’ють на сполох – будівництво зашкодить довкіллю. У архітектурі міста запевняють – нові будинки з’являться нескоро, і будівельники подбають про благоустрій.

– По вулиці Рибалка біля пляжу побудували готель, а поряд хотіли звести декілька будівель, вище – дорогою з’єднати Зарічанську та Західно-Окружну. Але це природо-заповідна територія, на якій за законом заборонено будувати, – каже головний архітектор міста Віктор Дунаєвський.

Генплан оновлять

Через кожних п’ять років до генплану міста, якщо є необхідність, вносять зміни. Цьогоріч діючому документу нашого міста виповнюється п’ять років. Протягом цього часу було багато пропозицій від підприємців, власників земельних ділянок змінити цільове призначення.

– Ми зібрали перелік ділянок, аби люди могли реалізувати свої наміри, і у місті розвивалося будівництво. Їх направили до держінституту «Діпромісто», який розробив та курує генплан міст, для опрацювання, – каже Віктор Дунаєвський. – Три місяці було на громадське обговорення та зміни. Оновлений генплан повинні затвердити на черговій сесії міськради.

Однією з ділянок, функціональне призначення якої планують змінити, стала зелена зона біля міського пляжу, яка наразі віднесена до зони об’єктів природно-заповідного фонду, починаючи від побудованого готелю вглиб до вулиці Нижньої Берегової.

– Скоріше за все, аби сформувати певну кількість такого фонду, хтось з екологів відніс до нього цю ділянку, – каже Віктор Дунаєвський. – Це була нічим не обґрунтована помилка.

Ділянку у 2,2 гектари пропонують зробити зоною багатоповерхової житлової і громадської забудови.

– На території біля пляжу немає природно-охоронних об’єктів, – каже заступник начальника з питань екології та контролю за благоустроєм міста Інна Куцка. – У місті природно-охоронному фонду належить дендропарк «Поділля», парк «Заріччя», сквер імені Шевченка, парк імені Чекмана. Є поодинокі об’єкти – червоний бук біля міської ради, чорний горіх біля санстанції, ще два бука у місті та ботанічний сад у Хмельницькому національному університеті. Готовий проект по озелененню парку «Подільського» по Львівському шосе. Їх використовують за призначенням.

Не вистачає житла

Рішення змінити генплан заради забудови зеленої зони збентежило членів обласного осередку Всеукраїнської екологічної ліги.

– Забудови там не повинно бути, – каже голова об’єднання Наталія Міронова. – На ділянці біля пляжу дерева виконують свої біосферні функції – затримують пил, зменшують надходження забруднюючих речовин, виділяють кисень. Якщо цю зелену зону забудують, то у іншій частині міста повинні її створити. Якщо цього не зроблять, то зелена зона у місті, якої і без того не вистачає, буде скорочуватися. Ми самі себе замуровуємо у бетон, а потім відчуваємо підвищений рівень захворювань легенів, підвищений тиск.

Аби розпочати забудову, майбутньому інвестору потрібно буде виконати певний перелік заходів, прописаний проектним інститутом. Це і обґрунтування, і погодження з екологами, і обговорення і багато інших.

– Якщо цього не виконають, то будівництва не буде, – каже головний архітектор. – А якщо будуватимуть, то пляж не забудовуватимуть. Навпаки, біля новобудов можуть покращити його благоустрій. Крім того, частково вирішуватиметься проблема нестачі житла у місті. На вивільнених ділянках його звести не так проблематично, як на околицях міста, де вони потребують величезних вкладень інженерно-технічного плану.

Захищатимуть ділянку

Згідно з Водним кодексом України, відстань природоохоронної території з обмеженою господарською діяльністю – прибережної смуги від кромки води Південного Бугу до забудови – повинна бути сто метрів.

– Закони недосконалі. Біля «Епіцентру», наприклад, така відстань є. Але на ній знаходиться стоянка і дорога. Газон до річки менше 50 метрів. Така ж ситуація буде і на пляжі. Біля будинків покладуть асфальт і облаштують територію. Проте я не вірю у те, що забудовники подбають про берегові зони, – каже Наталія Міронова.

Якщо до думки екологів не прислухаються і не відреагують на звернення, вони планують організувати збір підписів, проводити акції.

– Ми звертатимемося до міської ради, оскільки такі рішення йдуть у розріз програмі розвитку міста, – каже Наталія Міронова. – Якщо це не матиме реального впливу, звернемося до ще вищого керівництва. Якщо буде потрібно – і до Верховної Ради.

Молодь напоготові

Поруч з ділянкою, яку планують віддати під забудувати, знаходиться Молодіжний парк. Його започаткували у квітні цього року на території поряд з пляжем за ініціативи громадської організації «Хмельницький молодіжний клуб розвитку». Там вже посадили дерева, планують облаштувати майданчики для культурного, інтелектуального та фізичного розвитку молоді з різними інтересами.

Молодь не проти нового сусідства, якщо це не зашкодить парку, не чіпатимуть верби, під якими відпочивають люди, і забудови будуть житлового, а не промислового характеру.

– Тоді люди навпаки зможуть у парку культурно відпочити, – каже ініціатор створення Молодіжного парку Степан Кушнір. – Але такі питання потрібно погоджувати з громадськістю. Якщо забудова накладатиме негативний відтінок і стосуватиметься молодіжного парку, то громадськість висловить своє невдоволення. Якщо територію парку зачіпатимуть, то ми будемо її відстоювати.

У Хмельницькому біля пляжу можуть вирости багатоповерхівки

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього