У Хмельницькому відбудеться смолоскипний марш на честь героїв Крут
У Хмельницькому, 29 січня, хмельничан закликають приєднатися до акції на майдані Незалежності, аби вшанувати пам\’ять загиблих студентів у 1918 роціУ Хмельницькому відбудеться смолоскипний марш на честь героїв Крут
У Хмельницькому, 29 січня, хмельничан закликають приєднатися до акції на майдані Незалежності, аби вшанувати пам\’ять загиблих студентів у 1918 році.

\”Традиційно марш розпочнеться на майдані Незалежності, далі пройде вулицями Кам\’янецька, Подільська, Соборна, Проскурівська і завершиться поблизу пам\’ятника Тараса Шевченка. Ми закликаємо хмельничан долучитися до ходи, факелами забезпечимо. У 1918 році студенти повстали проти загарбників, сьогодні ж Україна бореться проти того самого ворога\”, – розповів організатор смолоскипового маршу Віктор Бурлик.

Доброю традицією Хмельницького міського Товариства української мови імені Тараса Шевченка «Просвіта» стало щорічно у січні проводити заходи на пошанування 300 молодих українців, які загинули в бою на станції Крути 29 січня 1918 року.
У читальні Народного Дому «Просвіти» розгорнуто книжкову виставку, де представлені зарубіжні та вітчизняні видання про подвиг крутянців. Серед експонатів виставки є рідкісна інформація, що надійшла у 1994 році в часопис «Україна» від майора армії США Петра Содоля. Це опис трагедії під Крутами, який подав командир бою Аверкій Гончаренко. До речі, він був губерніальним комендантом Поділля у 20-х роках минулого століття.
Увагу привертають поема Григорія Булаха «Крути» та тематичний сценарій в одному з видань Хмельницької «Просвіти».
Не забуто й про народженого в Меджибожі Миколу Бублика, який загинув у тому нерівному бою.

Довідка:
Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року на залізничній станції Крути під селищем Крути та поблизу села Пам\’ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва. Цей бій тривав 5 годин між 4-тисячною більшовицькою армією Михаїла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків. У перебігу військових дій бій вирішального значення не мав, та у свідомості багатьох особливого значення набув завдяки героїзму української молоді. Особливо вразило сучасників поховання юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і у кількості 27 людей були ними страчені. На похороні у Києві біля Аскольдової могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам\’яті тридцяти». Десятиріччями історія бою або замовчувалася, або обростала міфами і вигадками, як у закордонній, так і у вітчизняній історіографії.

В бою під Крутами оборонці української державності отримали переконливу військову перемогу. Наступ ворога було зупинено і здійснено організований відступ, руйнуючи за собою колії і мости. Російсько-більшовицькі нападники втратили боєздатність на чотири дні. Агресор мусив підтягнути нові сили, відремонтувати підірвані й поруйновані мости та залізничні колії, і лише після цього продовжувати свій наступ на Київ, не так залізничним шляхом, як на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі.
Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір, який врятував молоду українську державність.

Залиште коментар

Також по темі

У Старокостянтинові впав військовий літак. Пілоти загинули

Сьогодні о 12.21 під час виконання навчального польоту