У мережу виклали унікальний архів УПА з Хмельницької області
63 документа ОУН виклали у вільний доступ до Дня захисника України на Е-архіві визвольного руху avr.org.ua. Вони були закопані в бідоні в лісі на Хмельниччині. Інформаційні матеріали українських повстанців, набрані підпільниця з позивними \”Лариса\” і \”Тамара\”, більше 60 років пролежали в землі.У мережу виклали унікальний архів УПА з Хмельницької області
63 документа ОУН виклали у вільний доступ до Дня захисника України на Е-архіві визвольного руху avr.org.ua. Вони були закопані в бідоні в лісі на Хмельниччині. Інформаційні матеріали українських повстанців, набрані підпільниця з позивними \”Лариса\” і \”Тамара\”, більше 60 років пролежали в землі.

Бідон з документами випадково відкопали на краю лісу біля села Кадиївці Кам\’янець-Подільського району Хмельницької області і влітку 2014 року передані в архів Центру досліджень визвольного руху. Усього там був 81 документ, 18 з яких ще знаходяться на реставрації, а також шматки тканини, кілька десятків пар нових жіночих бавовняних панчіх, набір для гоління (лезо, пензлик, півпляшки одеколону), близько десятка новеньких кишенькових дзеркалець і дещо з посуду .

\”Особливість цього архіву ОУН в тому, що його знайшли за межами Західної України. За весь час на Хмельниччині було знайдено всього два схожих архіву, один з яких ми сьогодні публікуємо онлайн\”, – розповів керівник Архіву ЦДВР Андрій Усач.

Як повідомляє gazeta.ua, документи закопали не раніше 1950, в основному це інформаційні видання підпілля ОУН – брошури та листівки, а також зошити з рукописними нотатками і фотографіями. Більшість документів датуються 1945-1950 роками.

Особливу цінність для дослідників мають вісім фото підпільників, які діяли на півдні сучасної Хмельницької області. Частина з них вдалося ідентифікувати. Серед них – друкарка Кам\’янець-Подільського окружного проводу ОУН Михайлина Голіната- \”Тамара\”.

\”Відомо, що в 1948-1949 рр.\” Тамара \”перебувала в схованці в селі П\’ятничани Орининського (нині – Чемеровецького) району Хмельницької області, де знаходилася друкарня Кам\’янець-Подільського окружного проводу ОУН. Тут вона друкувала тексти підпільних видань, множила їх на циклостилевих апараті, зшивала брошури, запаковувала в спеціальні сумки, в яких вони передавалися для розповсюдження на території Кам\’янець-Подільської, Вінницької та Київської областей. Через велику завантаженість покидати притулок \”Тамара\” могла лише зрідка \”, – розповідає Андрій Усач.

26 грудня 1949 тайник виявили радянські спецслужби і після збройного опору поранену друкарку \”Тамару\” захопили і направили в Орининського районну лікарню. Там підпільниця зірвав пов\’язки з ран і померла від втрати крові. У той час їй було 23 роки.

Подивитися документи можна на сайті Е-архіву за посиланням.

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього