У Сатанівській синагозі-фортеці знаходять чимало цікавих знахідокУ Сатанові , що розташований у Городоцькому районі Хмельницької області , тривають роботи з відновлення синагоги-фортеці XVI століття.

За часів СРСР , в післявоєнні роки величезна будівля синагоги використовувалося під склад сільгосппродукції , а з середини 80 -х пустувало і приходило в занепад. Тоді ж місцеві жителі розібрали на камінь жіночу галерею і контрфорси , що підпирають її південну стіну. В результаті чого унікальна споруда опинилося під загрозою повного знищення.

Тільки навесні минулого року у синагоги з\’явився господар. Ним стала Хмельницька обласна іудейська релігійна громада. Роботи з порятунку древньої твердині почалися восени 2012 -го .У Сатанівській синагозі-фортеці знаходять чимало цікавих знахідокУ Сатанові , що розташований у Городоцькому районі Хмельницької області , тривають роботи з відновлення синагоги-фортеці XVI століття.

За часів СРСР , в післявоєнні роки величезна будівля синагоги використовувалося під склад сільгосппродукції , а з середини 80 -х пустувало і приходило в занепад. Тоді ж місцеві жителі розібрали на камінь жіночу галерею і контрфорси , що підпирають її південну стіну. В результаті чого унікальна споруда опинилося під загрозою повного знищення.

Тільки навесні минулого року у синагоги з\’явився господар. Ним стала Хмельницька обласна іудейська релігійна громада. Роботи з порятунку древньої твердині почалися восени 2012 -го .

\”Ми встигли саме вчасно , – розповідає член правління громади Артур Фрідман – Якби тоді не зміцнили стелю і не поставили тимчасовий дах, то зиму синагога не пережила б . Особливо враховуючи, який суворою і сніжною вона була\”.
На сьогоднішній день основна частина аварійно-відновлювальних робіт виконана . Зокрема , будівля накрита капітальним дахом , який можна побачити , піднявшись тільки на саму синагогу. З інших точок її не видно і ніяк не впливає на зовнішній вигляд пам\’ятника. По периметру даху пущена потужна залізобетонна стяжка , що перешкоджає розбіжності стін. Стіни не тільки зміцнили , закривши всі численні тріщини і щілини , а й покрили штукатуркою. Південну стіну спеціально залишили недоторканою , щоб показати кладку і вік споруди. Частково відновили штукатурку і в молитовному залі , вдалося зберегти недоторканими кілька фрагментів старих розписів .

Під час відновлювальних роботах не обійшлося без відкриттів. Зокрема , під кам\’яними плитами були знайдені фрагменти різьбленого білокам\’яного декору старого , оригінального арон а-кодеш XVI століття. Нинішній , виконаний у стилі бароко , був встановлений пізніше – під час реконструкції 1754 року . Крім того , на зовнішній стіні будівлі будівельники виявили уламок кам\’яного блоку з фрагментом напису на івриті , який раніше прикрашав фасад синагоги.

Чому камінь виявився розбитим , сьогодні можна тільки гадати. Швидше за все , він постраждав під час турецької навали , коли яничари брали синагогу штурмом. Пізніше , при відновленні синагоги , фрагмент знищеної яничарами написи використовували як звичайний камінь. Сьогодні там вдалося прочитати тільки одне слово \” [ він ] спокутує \” . Швидше за все , це була цитата з Тори .

Наткнулися будівельники і на \” металобрухт \” : фрагменти світильників і свічників , дверну та віконну фурнітуру , щипчики для зняття нагару зі свічок і т. д. Були також знайдені фрагменти ритуального посуду для Пасхального седера , прикрашеного зображенням Зірки Давида , пасхальної жертви і написами на івриті . Таріль знайшли під час розчищення підземель синагоги.
\” У підземних ходах роботи тільки почалися, тому , швидше за все , будуть і інші цікаві знахідки. Там же , в підвалах , знайшли чимало боєприпасів . При розчищенні даху знайшли і круглу мушкетну кулю – німе свідчення колишніх битв \” , – розповідає Артур Фрідман.

Повністю роботи планується завершити до 500-річчя сатанівської синагоги , яке відзначатимуть у вересні 2014 року , на Рош -а- Шана. До цього часу по стародавнім фотографіям відновлять її інтер\’єри і приведуть в порядок прилеглу територію. Буде також створена музейна експозиція, що складається з фотографій синагоги різних років , знахідок , зроблених в ході реконструкції та інших реліквій.

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього