Тема сьогоднішньої статті була не запланована, але надиктований політичний стан вніс свої корективи. Дуже хочеться писати статті на теми сім’ї, кохання, взаємовідносин, дітей, але… знову корективи, і нажаль цей коректив – війна.

У відчутті війниУ відчутті війни

«Веселі, брате, часи настали» пам’ятаєте пісню гурту Океан Ельзи? Тема сьогоднішньої статті була не запланована, але надиктований політичний стан вніс свої корективи. Так само як і вносить корективи у стан кожного громадянина Україна. Так, саме в психологічний стан, навіть емоції, які ми відчуваємо у цей не легкий період для всієї країни, є продиктованими. Дуже хочеться писати статті на теми сім’ї, кохання, взаємовідносин, дітей, але… знову корективи, і нажаль цей коректив – війна.

В одній із своїх статей я розповідала про піраміду потреб за А. Маслоу за якою людина не може думати про свої мрії, самоактуалізацію, доки не буде впевнена у власній безпеці та безпеці своїх близьких. В сьогоднішніх умовах нас просто змушують перебувати у напруженому стані, відчувати тривогу, часто сіють паніку. Тому сьогодні я вирішили зосередити Вашу увагу саме на відчутті тривоги та паніки. Для початку звернемось до значення цих термінів. Тривога – негативно забарвлена емоція, що виражає відчуття невизначеності, очікування негативних подій, важковизначені передчуття, причини тривоги зазвичай не усвідомлюються. На фізіологічному рівні тривога проявляється у порушенні травлення, зміна серцебиття, дихання, не спокійного сну, нав’язливі думки. Якщо тривога має фізичний прояв Вам слід звернутися за консультацією до психотерапевта та лікаря. У багатьох випадках певний рівень тривоги — річ цілком нормальна, що являє собою природну реакцію на стресову ситуацію, наприклад сьогоднішнє політичне становище. Такий вид тривоги називається адаптивний, у такому стані людина може перебувати постійно, особливо не відчуваючи явних провів, але при цьому ми витрачаємо резерв власного організму. Стан тривожності переростає у паніку.

Одним з найбільш помітних і політично важливих видів масової поведінки є паніка – емоційний стан, що виникає як наслідок від дефіциту інформації про якусь лякаючу або незрозумілу ситуацію, або, навпаки, як наслідок її надлишку і що виявляється в імпульсивних діях (можливо виникнення як у масах, так і одноосібно). Особливо зараз це проявляється у недостачі інформації та дезінформації, таким чином паніка сіється одноосібно та передається у маси. У сьогоднішніх умовах паніка виникне після зростання тривоги. У зв\’язку з цим, познайомимося з деякими способами зниження тривожності:
1. Коли людина знаходиться в стані тривоги, то дихання часто буває поверхневим, через що в організмі утворюється нестача кисню. В результаті людина стає ще більш пригніченою. Щоб зняти стан тривоги, глибоко вдихніть і затримайте дихання якомога довше. Дихання – це життя, і свідомість в цей момент зайнято збереженням життя, всі проблеми відходять на задній план. Потім повільно видихніть через ніс, розслабляючи тіло. Зробіть 3-5 таких циклів, і Ви помітите поліпшення стану.
2. Невизначене занепокоєння важливо звести до конкретного предмета. Коли страх визначений, з ним легше впоратися. Знаючи ворога в обличчя, Ви зможете діяти, попередивши ситуацію або підстрахуватися.
3. Уявіть собі, що Ви бачите себе і все, що Вас турбує ніби зі сторони, начебто дивитеся фільм. Розглядайте що відбувається як зовнішнє явище, не втягуючись емоційно в ситуацію – це дасть змогу реально оцінити ситуацію та виключити суб’єктивну, емоційну реакцію, часто такий спосіб попереджує паніку. Спостерігаючи з боку, визначте, наскільки дійсно Ваші побоювання відповідають реальності. До дійсної небезпеки, залишаючись стороннім спостерігачем, підберіть нову форму поведінки, яка дозволить звести до мінімуму загрозу.
4. Якщо відчуття тривожності викликає майбутня ситуація, використовуйте спосіб перегляду Вашого колишнього досвіду. Ви очікуєте неприємностей, тому що у Вашій пам\’яті зберігається негативний досвід подібних ситуацій. Змініть його.

Зараз важкий час для кожного з нас, кожен перебуває у стані тривоги та напруги, іноді навіть на грані паніки. Проявляйте максимальне розуміння психологічного стану кожного – не провокуйте до негативних дій, обговорюйте політичну ситуацію без емоцій, намагайтеся знімати прояви тривоги. «Веселі, брате, часи настали»…Поважаймо один одного, зараз час єдності кожного українця!

За детальною інформацією звертайтеся за телефоном 097 665-08-45, 097 547-87-72, 70-79-90, та за адресою м. Хмельницький Проспект Миру 94а Психологічний центр «Інсайт».
З повагою, Орєхова Юлія
Практикуючий психолог психологічного центру «Інсайт».

Залиште коментар

Також по темі

У Старокостянтинові впав військовий літак. Пілоти загинули

Сьогодні о 12.21 під час виконання навчального польоту