Падіння курсу гривні шокувало українців. Ті, хто тримав заощадження у національній валюті, у паніці кинулися купувати долари, які вмить зросли у ціні. Адже попит породжує дефіцит. Інші українці знімають свої заощадження з депозитів, розхитуючи і так нестабільну ситуацію в банківській сфері, та в економіці країни загалом. Здається, усе пропало, й Україна просто приречена опинитися в прірві, у тому числі й економічній. Але чи справді усе так погано?
Українська економіка: пацієнт скоріше живий, аніж мертвийУкраїнська економіка: пацієнт скоріше живий, аніж мертвий

Падіння курсу гривні шокувало українців. Ті, хто тримав заощадження у національній валюті, у паніці кинулися купувати долари, які вмить зросли у ціні. Адже попит породжує дефіцит. Інші українці знімають свої заощадження з депозитів, розхитуючи і так нестабільну ситуацію в банківській сфері, та в економіці країни загалом. Здається, усе пропало, й Україна просто приречена опинитися в прірві, у тому числі й економічній. Але чи справді усе так погано?

Реформи заради гривні
Багато експертів сьогодні схиляються до думки, що падіння курсу гривні було зумовлене не лише об’єктивними причинами – економічним спадом та ризиками війни, але й певними спекулятивними діями окремих учасників ринку.
Нині курс національної валюти знаходиться під тиском падіння цін на зерно на 40%, на залізну руду — на 50% на тлі скорочення експортних поставок промисловим комплексом Донбасу, який постраждав від військових дій і зупинки притоку іноземних інвестицій. Безумовно, курс долара є об’єктивним відображенням цих процесів. Але хтось намагається розв’язати війну і всередині країни, підірвавши стабільність держави, у тому числі й стабільність курсу. На думку багатьох експертів, не меншу атаку на українську гривню влаштували і «чорні дилери» валютного ринку. І, на жаль, причини цієї дестабілізації гривні не залежать виключно від уряду та Національного банку.
«Я буду робити все, що від мене залежить в рамках закону, для того, щоб припинити атаку на гривню, спекулятивні операції, спроби поширити паніку», — заявив нещодавно Президент України Петро Порошенко.
Наприкінці вересня він змушений був втрутитись і провести нараду з керівниками комерційних банків в НБУ, на якій було досягнуто згоди щодо утримування курсу гривні на рівні 12,98 грн/дол. Адміністративне вирішення проблеми, хоч і було досягнуте за рахунок домовленості з комерційними банками, але припинило підвищення цін на імпорт. Це наразі тимчасовий, але необхідний вихід із ситуації.
Також Президент закликав прем’єр-міністра та голову парламенту сконцентрувати зусилля для захисту гривні від інфляції та нестабільності. На його думку, відновити стабільність на валютному ринку дозволить реалізація програми реформ у рамках оновленої «Стратегії-2020», створення привабливого інвестиційного клімату, залучення інвестицій, а також перегляд програми з Міжнародним валютним фондом з урахуванням реалій військових дій. Крім того, за його словами, відновлення стабільності сприятиме залученню макрофінансової допомоги від ЄС у розмірі ще 1 мільярда євро і фінансових гарантій або кредитів від США на $1 млрд.
«Чим швидше прийде мир, чим швидше буде розпочато реформи, які посилять економіку – тим швидше можна сподіватися на стабільний курс гривні», – підсумовує Президент Петро Порошенко.

«Панчохова» економіка
За оцінкою доктора економічних наук Віктора Пинзеника, близько 300 млрд.грн зараз знаходиться поза банківською системою у готівці. Це величезна сума, співвимірна з обсягом державного бюджету. Вона утворилася через зростання недовіри до банків та страх перед війною, який штовхає українців на зняття грошей з депозитів. Відтак відтік депозитів з комерційних банків призводить до погіршення їх ліквідності, а значить – і до погіршення стану в економіці держави.
Та й ще півбіди, якби українці, знявши депозити, одразу «пустили їх у діло» – купили хоч щось. Тоді гроші повернулися б в економіку і працювали б на неї. Але ж ні! Найчастіше забрані з банку депозити перекочовують у панчоху та під матрац. Гроші, які перебувають у банці вдома – не працюють на економіку і не приносять доходів своїм власникам. Ця аксіома давно нам відома, але у неспокійні час нам так спокійніше.
Єдиний же спосіб сьогодні допомогти країні – припинити паніку. І не бігти до банків, аби знімати депозити на користь «панчох» під матрацами. Адже це в інтересах і банків, і їх клієнтів. Віра і спокій нині найкращі порадники та супутники.
«Незважаючи на складну ситуацію, Президент Порошенко був проти заборони на зняття депозитів. Тому банки продовжують демонструвати довіру до своїх вкладників. Таке рішення є сміливим та спрямованим на заспокоєння панічних настроїв. Якщо ж паніка серед власників депозитів не вщухне, під ударом опиняться всі. Нині абсолютно не треба боятися відкривати депозити. Навпаки, гроші, пущені в економіку, стабілізують ситуацію, що принесе лише позитив», – радять експерти.

Гроші, на вихід…
Українська економіка, яка було потихеньку вибиралася з тіні, за режиму Януковича знову там глибоко заховалася. Тож тепер перед Порошенком стоїть важка місія – вивести українську економіку з тіні. І у Президента сьогодні серйозно працюють над цим питанням.
Експерти підрахували, що від 150 до 180 млрд.грн зарплати сьогодні виплачують у конвертах. Це означає, що Пенсійний фонд України недоотримує мільярди гривень, а місцеві бюджети обкрадаються на сотні мільйонів. Тож перше завдання, яке поставив Президент перед своїми підлеглими – знайти «безконвертовий рецепт» виплати зарплат. І його уже шукають… Зокрема, під керівництвом заступника глави Адміністрації Президента Дмитра Шимківа у рамках Національної ради реформ розробляється проект зменшення єдиного соціального внеску, як головного податку на зарплату, середня ставка якого зараз становить 42%. За проектом її буде знижено до 15%, що буде сприяти виводу доходів з тіні.
Другий рецепт – боротьба з корупцією. Адже поки Верховна Рада, уряд, міністерства, прокуратура, міліція та фіскальна служба не почнуть самі чесно платити податки, доти вони не матимуть морального права вимагати цього від бізнесу та всіх громадян. Саме тому Президент Порошенко однією з найголовніших реформ вважає антикорупційну реформу. Президент вимагає схвалення Закону про створення Національного антикорупційного бюро, найпершим завдання якого стане боротьба з корупцією у вищих органах влади.
«Вихід доходів з тіні призведе до вивільнення значного ресурсу, що підтримає державний бюджет. В цьому питанні Уряд надто довго топтався на місці – Україна потребує рішучих дій. Ситуація в економіці нині складна, але не безвихідна», – упевнений Петро Порошенко.
До речі, народні депутати, що входять до списку Блоку Петра Порошенка, вже зараз реєструють проекти «економічних» законів, які розглянуть у новому парламенті. Десять(!) з них підтримані уже експертами Реанімаційного пакету реформ.
«Ми створюємо абсолютно нові принципи, замінюючи пряме управління на регулювання економіки, звільняючи від державного тиску, корупції та монополістів цілі ринки. Протягом року ми плануємо обов\’язково ліквідувати усе старе та радянське в регулюванні економічного життя країни. Ми запропонуємо спеціальні умови для новостворених підприємств, яким будуть змушені допомагати контролери без права застосування санкцій», – каже Порошенко.
Але для того, щоб усе заплановане Президентом, усі його ініціативи, були втілені у життя, важлива підтримка Блоку Петра Порошенка на виборах. Аби майбутній парламент, уряд і Президент могли діяти як єдина, злагоджена команда. І реформувати економіку країни, роблячи її не лише стабільною, але й такою, що швидко розвивається.

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього