Якщо Ви приймаєте спадщину. Прийняття спадщини за заповітом
Одним із найпоширеніших способів спадкування в світі є прийняття спадщини за заповітом.Якщо Ви приймаєте спадщину. Прийняття спадщини за заповітом
Одним із найпоширеніших способів спадкування в світі є прийняття спадщини за заповітом. Перш за все необідно зазначити, що заповітом є особисте розпорядження фізичної особи на випадок своєї смерті. Громадянин, який перебуває в повній дієздатності має право заповісти все своє майно, що йому належить будь – якій іншій особі. Вчинення заповіту через представника не допускається.
Заповідач може призначити своїми спадкоємцями одну або кілька фізичних осіб, незалежно від наявності у нього з цими особами сімейних, родинних відносин, а також інших учасників цивільних відносин, також заповідач може без зазначення причин позбавити права на спадкування будь-яку особу з числа спадкоємців за законом. Також особа – заповідач не може позбавити права на спадкування осіб, які мають право на обов\’язкову частку у спадщині, це малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки спадкують, незалежно від змісту заповіту, половину частки, яка належала б кожному з них у разі спадкування за законом (обов\’язкова частка).
В заповіті особа може обумовити виникнення права на спадкування в особи, яка призначена у заповіті, наявністю певної умови, як пов\’язаної, так і не пов\’язаної з її поведінкою (наявність інших спадкоємців, проживання у певному місці, народження дитини, здобуття освіти тощо). Умова, визначена у заповіті, має існувати на час відкриття спадщини. Також законодавством передбачено, що вразі, якщо умова, визначена у заповіті суперечить закону або моральним засадам суспільства то така умова є нікчемною. Особа, призначена у заповіті, не має права вимагати визнання умови недійсною на тій підставі, що вона не знала про неї, або якщо настання умови від неї не залежало.
Одним із популярних у європейських країнах спадкових документів є заповіт подружжя, це – спільний заповіт щодо майна, яке належить йому на праві спільної сумісної власності (нерухоме, рухоме майно, спільний бізнес, тощо). У разі складення спільного заповіту частка у праві спільної сумісної власності після смерті одного з подружжя переходить до другого з подружжя, який його пережив. У разі смерті останнього право на спадкування мають особи, визначені подружжям у заповіті. За життя дружини та чоловіка кожен з них має право відмовитися від спільного заповіту.
Заповіт в основних випадках посвідчується нотаріусом, який написаний заповідачем власноручно або за допомогою загальноприйнятих технічних засобів. Нотаріус може на прохання особи записати заповіт з її слів власноручно або за допомогою загальноприйнятих технічних засобів. У цьому разі заповіт має бути вголос прочитаний заповідачем і підписаний ним. Якщо заповідач через фізичні вади не може сам прочитати заповіт, посвідчення заповіту має відбуватися при свідках.
Посвідчення заповіту може бути посвідчений службовою особою в таких випадках:
1. Заповіт особи, яка перебуває на лікуванні у лікарні, госпіталі, іншому стаціонарному закладі охорони здоров\’я, а також особи, яка проживає в будинку для осіб похилого віку та інвалідів, може бути посвідчений – головним лікарем, його заступником з медичної частини або черговим лікарем цієї лікарні, госпіталю, іншого стаціонарного закладу охорони здоров\’я, а також начальником госпіталю, директором або головним лікарем будинку для осіб похилого віку та інвалідів.
2. Заповіт особи, яка перебуває під час плавання на морському, річковому судні, що ходить під прапором України, може бути посвідчений – капітаном цього судна.
3. Заповіт особи, яка перебуває у пошуковій або іншій експедиції, може бути посвідчений – начальником цієї експедиції.
4. Заповіт військовослужбовця, а в пунктах дислокації військових частин, з\’єднань, установ, військово-навчальних закладів, де немає нотаріуса чи органу, що вчиняє нотаріальні дії, також заповіт працівника, члена його сім\’ї і члена сім\’ї військовослужбовця може бути посвідчений – командиром (начальником) цих частини, з\’єднання, установи або закладу.
5. Заповіт особи, яка тримається в установі виконання покарань, у слідчому ізоляторі, може бути посвідчений – начальником такої установи чи начальником слідчого ізолятора.
Заповідач має право у будь-який час скасувати свій заповіт. Кожний новий заповіт скасовує попередній і не відновлює заповіту, який заповідач склав перед ним. Якщо новий заповіт, складений заповідачем, був визнаний недійсним, чинність попереднього заповіту не відновлюється, окрім деяких випадків, відповідно до статей 225 і 231 Цивільного Кодексу України.
Заповіт, складений особою, яка не мала на це права, а також заповіт, складений з порушенням вимог щодо його форми та посвідчення, є нікчемним.
Особи, що приймають спадщину за заповітом повині пам`ятати, що напротязі 6 місячного терміну з моменту відкриття спадщини необхідно звернутись до нотаріуса або органи місцевого самоврядування. Вразі прострочення такого терміну необхідно визначити додатковий строк для прийняття спадщини в судовому порядку
Далі буде…

В разі виникнення необхідності юридичної допомоги, звертайтесь за адресою: м.Хмельницький, вул.Свободи, 70, кім.113, або за тел. 067 – 381 06 – 41, юрист,. Літвін Олег Юрійович.

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього