Якщо Ви приймаєте спадщину
На сьогоднішній день питання щодо спадщини розкритті досить широко, але разом з цим коли людина зштовхується «сам – на – сам» із своєю проблемою біля неї випливають безліз «порадників». До Вашої уваги буде представленні ряд публікацій в сфері спадкових відносин, що необхідно знати та як треба діятиЯкщо Ви приймаєте спадщину
На сьогоднішній день питання щодо спадщини розкритті досить широко, але разом з цим коли людина зштовхується «сам – на – сам» із своєю проблемою біля неї випливають безліз «порадників». До Вашої уваги буде представленні ряд публікацій в сфері спадкових відносин, що необхідно знати та як треба діяти. Впершу чергу необхідно роз`яснити, що таке спадщина, слад спадщини, місце відкриття спадщини, строки прийняття спадщини, охорона спадкового майна, оформлення права на спадщину, хто може бути спадкоємцем, тощо.

Спадкуванням являється перехід прав та обов\’язків (спадщини) від спадкодавця, до інших осіб – спадкоємців. Чинним законодавством України передбачено два випадки здійснення спадкування – за законом або за заповітом.
До складу спадщини входять усі права та обов\’язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, але разом з тим законодавством України визначено права та обов\’язки особи, які не входять до складу спадщини:
1) особисті немайнові (інтелектуальні ) права;
2) право на участь у товариствах та право членства в об\’єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами;
3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров\’я;
4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом;
5) права та обов\’язки особи як кредитора або боржника, передбачені ст. 608 ЦК України «Припинення зобов\’язання смертю фізичної особи».
Відкривається спадщина внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою. Якщо протягом однієї доби померли особи, які могли б спадкувати одна після одної, спадщина відкривається одночасно і окремо щодо кожної з них. У випадку коли кілька осіб, які могли б спадкувати одна після одної, померли під час спільної для них небезпеки (стихійного лиха, аварії, катастрофи тощо), припускається, що вони померли одночасно. У цьому випадку спадщина відкривається одночасно і окремо щодо кожної з цих осіб.
Місцем відкриття спадщини є місце проживання спадкодавця. Якщо місце проживання спадкодавця невідоме, місцем відкриття спадщини є місцезнаходження нерухомого майна або основної його частини, а за відсутності нерухомого майна – місцезнаходження основної частини рухомого майна.
Спадкоємцями за заповітом і за законом можуть бути фізичні особи, які є живими на час відкриття спадщини, а також особи, які були зачаті за життя спадкодавця і народжені живими після відкриття спадщини (прийняття спадщини відповідно до спадкової черговості). Спадкоємцями за заповітом можуть бути юридичні особи та інші учасники цивільних відносин.
За заповітом спадщина приймається особами, що зазначені в заповіті (незалежно від родиних зв`язків).
У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи відповідно до спадкової черговості:
– перша черга – діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
– друга черга – рідні брати та сестри спадкодавця, його баба та дід як з боку батька, так і з боку матері.
– третя черга – рідні дядько та тітка спадкодавця.
– четверта черга – особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім\’єю не менш як п\’ять років до часу відкриття спадщини.
– п\’ята черга – інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Ступінь споріднення визначається за числом народжень, що віддаляють родича від спадкодавця. Народження самого спадкодавця не входить до цього числа. У п\’яту чергу право на спадкування за законом одержують утриманці спадкодавця, які не були членами його сім\’ї.Утриманцем вважається неповнолітня або непрацездатна особа, яка не була членом сім\’ї спадкодавця, але не менш як п\’ять років одержувала від нього матеріальну допомогу, що була для неї єдиним або основним джерелом засобів до існування.
Крім того законодавством України визначено випадки усунення від права на спадкування:
– Не мають права на спадкування особи, які умисно позбавили життя спадкодавця чи будь-кого з можливих спадкоємців або вчинили замах на їхнє життя.
-Не мають права на спадкування особи, які умисно перешкоджали спадкодавцеві скласти заповіт, внести до нього зміни або скасувати заповіт і цим сприяли виникненню права на спадкування у них самих чи в інших осіб або сприяли збільшенню їхньої частки у спадщині.
-Не мають права на спадкування за законом батьки після дитини, щодо якої вони були позбавлені батьківських прав і їхні права не були поновлені на час відкриття спадщини.
-Не мають права на спадкування за законом батьки (усиновлювачі) та повнолітні діти (усиновлені), а також інші особи, які ухилялися від виконання обов\’язку щодо утримання спадкодавця, якщо ця обставина встановлена в судовому порядку.
-Не мають права на спадкування за законом одна після одної особи, шлюб між якими є недійсним або визнаний таким за рішенням суду.
– також в судовому порядку, особа може бути усунена від права на спадкування за законом, якщо буде встановлено, що вона ухилялася від надання допомоги спадкодавцеві, який через похилий вік, тяжку хворобу або каліцтво був у безпорадному стані.
Далі буде…

В разі виникнення необхідності правової допомоги, звертайтесь за адресою: м.Хмельницький, вул.Свободи, 70, кім.113, або за тел. 067 – 381 06 – 41, юрист,. Літвін Олег Юрійович.

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього