Заняття плаванням загартовують організм і покращують поставу
Плавання має велике значення для зміцнення здоров\’я, всебічного фізичного розвитку та виховання гігієнічних навичок. Не випадково багато сімей проводять свій відпочинок біля води. Треба врахувати, що сам процес навчання дитини плаванню вже оздоровлює його. Відомо, що плавання – один з небагатьох видів рухової активності, який різнобічно і гармонійно розвиває всі групи м\’язів дитини, формує правильну поставу. Багато лікарів, що спостерігають за розвитком дітей і підлітків, настійно рекомендують плавання, оскільки саме воно може зробити істотний вплив на стан здоров\’я та фізичний розвиток підростаючого покоління.Заняття плаванням загартовують організм і покращують поставу
Плавання має велике значення для зміцнення здоров\’я, всебічного фізичного розвитку та виховання гігієнічних навичок. Не випадково багато сімей проводять свій відпочинок біля води. Треба врахувати, що сам процес навчання дитини плаванню вже оздоровлює його. Відомо, що плавання – один з небагатьох видів рухової активності, який різнобічно і гармонійно розвиває всі групи м\’язів дитини, формує правильну поставу. Багато лікарів, що спостерігають за розвитком дітей і підлітків, настійно рекомендують плавання, оскільки саме воно може зробити істотний вплив на стан здоров\’я та фізичний розвиток підростаючого покоління.

Плавання гартує організм. Загартовування – це багатогранний процес, який має особливе значення для дитячого організму. У процесі загартовування беруть участь практично всі системи регулювання життєвих процесів. Оздоровчо-гігієнічне значення його полягає не тільки у впливі фізичних вправ на організм дитини, але і в сприятливому впливі на нього води. Вода очищає і зміцнює шкіру, робить позитивний вплив на нервову систему, активізує обмін речовин, покращує діяльність серцево-судинної і дихальної систем. Перебування у воді удосконалює теплорегуляцию, зміцнює імунітет, загартовує організм, підвищує стійкість до простудних захворювань.

Плавання позитивно впливає на серцево-судинну систему і розвиток органів дихання. Горизонтальне положення тіла у воді, глибоке дихання, рух всіх м\’язів сприяють припливу крові до серця і значно полегшують його роботу. У людей, що систематично займаються плаванням, підвищується еластичність судин, збільшується ударний об\’єм серця, знижується пульс. У підсумку серце працює більш потужно і при цьому економічно за рахунок зниженого пульсу.

Поруч дослідників доведено, що заняття плаванням є кращим засобом підвищення функціональних можливостей дихальної системи. Відомо, що одним з найважчих моментів при оволодінні навичкою плавання є регуляція дихання, яке пов\’язане з циклом рухів і виконується в строго певний момент. На відміну від звичайного двухфазного, у воді здійснюється дихання трифазне: вхід, затримка на вдиху, видих у воду. При цьому вдих набагато коротше, ніж видих. Виконання вдиху утруднюється тиском води на грудну клітку, видих утруднений тим, що він виконується в воду. Все це збільшує навантаження на дихальну мускулатуру. Тому тільки хороша техніка дихання забезпечує необхідне ритмічне надходження кисню. Внаслідок цих процесів зміцнюються всі м\’язи органів дихання, підвищується рухливість грудної клітки і збільшується життєва ємкість легень.

Плавання зміцнює нервову систему, покращує сон, апетит і часто рекомендується лікарями з цією метою як лікувальний засіб. Заняття плаванням широко застосовуються в лікувальній фізкультурі і медицині при порушенні обміну речовин, серцево-легеневої недостатності, контрактурах суглобово-м\’язового апарату та ін.

У результаті систематичних занять плаванням збільшуються сила і рухливість нервових процесів в корі великих півкуль, підвищується пластичність його нервової системи, через що дитина стає більш врівноваженим, краще контролює свою поведінку і швидше пристосовується до нових видів діяльності в різній обстановці.

Плавання зміцнює опорно-рухову систему організму. Тіло при плаванні знаходиться у водному середовищі, щільність якої більше щільності кисню, тому всі м\’язи отримують певне навантаження, що гармонійно розвиває мускулатуру тіла. Так як тіло знаходиться у водному невагомості, це сприяє зняттю напруги з хребта, що покращує поставу і перешкоджає появі сколіозу. При плаванні відбувається природна розвантаження хребта, зникає асиметрична робота міжхребцевих м\’язів, відновлюється умови для нормального росту тіл хребців. Само витягування хребта під час ковзання доповнює розвантаження зон росту.

Безперервні рухи ногами в швидкому темпі з постійним подоланням опору води чудово тренує м\’язи і зв\’язки гомілковостопного суглоба, а це попереджає деформацію стопи, допомагає позбутися такого важкого дефекту як плоскостопість.

Плавання виправляє недоліки постави. Тіло людини має плавучість, оскільки його вага наближається до ваги води. Тому, перебуваючи у водному середовищі, воно стає майже невагомим. Це має практичне значення – звільняє від навантаження опорно-руховий апарат, включаючи хребет і зв\’язки. Плавання – один із засобів лікування наслідків переломів кінцівок, захворювань спинного мозку, пов\’язаних з розладом рухових функцій. Заняття плаванням сприяють зменшенню зайвих жирових відкладень у дітей з надмірною вагою і, в той же час, дуже худим дітям ці заняття допомагають збільшити кількість підшкірного жиру, що разом зі збільшенням сили і об\’єму м\’язів покращує поставу.

Плавання сприяє зняттю емоційної напруженості, підвищує життєвий тонус, розвиває вольові якості і зберігає життя дітей. Заняття плаванням роблять на дитину благотворний психологічний вплив, викликають позитивні емоції, знімаючи при цьому емоційну напруженість. Уроки плавання, особливо вправи, пов\’язані із зануренням у воду, викликають у дітей необхідність долати почуття страху і невпевненості. Тому правильно організовані заняття сприяють розвитку у них таких вольових якостей, як сміливість, рішучість, самостійність, дисциплінованість.

Цілком очевидно, що плавальні вправи різнобічно зміцнюють організм і приносять величезну користь. Тому дуже важливо, щоб вони стали доступні в дитячому віці. Але є й ще одна серйозна причина для пропаганди плавання. Плавання – це не тільки вид спорту чи засіб для зміцнення здоров\’я, найголовніше – це життєво необхідний навик.

Все вищеперелічене переконливо говорить про те, що плавання є необхідною умовою здорового способу життя і гармонійного розвитку наших дітей!

Єлизавета Корсун,
кандидат педагогічних наук.
Інструктор з плавання басейну «Каліпсо»

Залиште коментар

Також по темі

Шахраї, назвавшись податківцями, вимагали у бізнесменів гроші

За інформацією відділу з питань запобігання та виявлення