Влада Хмельницького, як і нинішня, так і попередня, працюють над тим, аби земля не приносила міському бюджету занадто великі гроші.  Так було і на останній сесії міської ради 26 жовтня. В результаті роботи депутатів, до бюджету не надійде близько 9,5 мільйонів гривень. Стільки можна було б заробити для міста, якби міська рада продавала землю за адекватними, ринковими цінами.

Координатор ГО «Стоп корупції» у Хмельницькій області Артур Сторожук вважає, що чиновники міської ради вибудували корупційну схему, яка запрацювала ще на на стадії пошуку надавача послуг з експертної оцінки земельних ділянок, які продаються міською радою. “Свій” оцінщик виставляє “потрібну” ціну, яка нижча ринкової, і за якою міська влада продає землю прохачам. Де дівається різниця? В кулуарах міськради кажуть, що покупці заносять її в конвертах в потрібні кабінети, але мовчать.

«До нас дійшла цікава інформація про продаж землі міською радою за свідомо заниженими цінами. І про конкурс, на якому визначали переможця, який надаватиме послуги з експертної оцінки земельних ділянок, що продаватимуться Хмельницькою міською радою. Що найсмішніше, конкурс, за нашою інформацією, виграла фірма, яка готова на замовлення Хмельницької міської ради оцінювати будь-яку земельну ділянку на продаж чи аукціон за…. 1 (ОДНУ) гривню.  Ви собі уявляєте обсяг роботи за гривню? Хто ще з наших підприємців готовий на таку самопожертву? Зараз ми перевіряємо інформацію, що попередня фірма, яка виграла конкурс, офіційно відмовилася проводити оцінку землі, вказавши у своїй заяві «у зв’язку з тиском». – каже Артур Сторожук, що протягом довгого часу слідкує за земельними маніпуляціями у місті.

«ПОДІЛЬСЬКА.ІНФО» поцікавилася у Сергія Самишкіна, начальника управління земельних ресурсів та земельної реформи Департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Хмельницької міської ради, хто на замовлення Департаменту та підпорядкованого йому управління проводить оцінку державних земель несільськогосподарського призначення, які Хмельницька міська рада виставляє на аукціон або продає фізичним та юридичним особам. Ось його відповідь:

«Хмельницька міська рада наразі співпрацює з двома організаціями, які надають експертну оцінку земельних ділянок, що виставляються на продаж чи аукціон – земельно-аграрним центром «Карат» та приватним підприємством «Проекція». Їх відібрали згідно оголошеного міською радою конкурсу. Критерій відбору переможця був такий, як і в більшості конкурсів  – хто надаватиме ці послуги за меншу ціну. Один конкурс проводився для визначення переможця з надання послуг з оцінювання земельних ділянок, які виставляються на аукціон, інший – з оцінювання земельних ділянок, які просто продаються, бо на них стоїть нерухоме майно. Раніше міська рада співпрацювала з фірмою «Приватна справа», але останнім часом послуги з оцінки землі надають тільки фірми «Карат» (директором є депутат Хмельницької обласної ради від «Самопомочі» В’ячеслав Антонюк – прим.авт.) та, з недавнього часу, «Проекція». Справді «Проекція» надає свої послуги з оцінювання землі за одну гривню. Ну, такі у нас правила, вона виграла конкурс, бо запросила найменшу ціну», – каже Сергій Самишкін.

Що ж це за така фірма, що вирішила зайнятися благодійництвом і виконувати роботу для міської ради за одну гривню?

Згідно даних Єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ПП «Проекція» була заснована у 2012 році зі статутним фондом в тисячу гривень.  Засновником та директором приватного підприємства виступає Щіпайло Михайло Миколайович, мешканець села Копистин Хмельницького району. Основний вид економічної дільності цього ПП – діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах.

Повне найменування юридичної особи та скорочене у разі його наявності ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО “ПРОЕКЦІЯ”
(ПП “ПРОЕКЦІЯ”)
Повне та скорочене найменування юридичної особи англійською мовою у разі їх наявності
Організаційно-правова форма ПРИВАТНЕ ПІДПРИЄМСТВО
Назва юридичної особи “ПРОЕКЦІЯ”
Ідентифікаційний код юридичної особи 38223798
Місцезнаходження юридичної особи 29000, Хмельницька обл., місто Хмельницький, ВУЛИЦЯ ГЕРЦЕНА, будинок 10, офіс 41
Перелік засновників (учасників) юридичної особи, у тому числі прізвище, ім’я, по батькові, якщо засновник – фізична особа; найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код юридичної особи, якщо засновник – юридична особа ЩІПАЙЛО МИХАЙЛО МИКОЛАЙОВИЧ
Адреса засновника: 31345, Хмельницька обл., Хмельницький район, село Копистин, ВУЛИЦЯ ЛЕНІНА, будинок 150
Розмір внеску до статутного фонду (грн.): 1000.00
Дані про розмір статутного капіталу (статутного або складеного капіталу) та про дату закінчення його формування Розмір (грн.): 1000.00
Дата закінчення формування: 20.11.2012
Дані органів статистики про основний вид економічної діяльності юридичної особи, визначений на підставі даних державних статистичних спостережень відповідно до статистичної методології за підсумками діяльності за рік Код КВЕД 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах

 

Щодо проведення роботи з оцінки землі за одну гривню – то у відповіді на запит Артура Сторожука, директор департаменту архітектури, містобудування та земельних ресурсів Чорнієвич відповідає, що не бачить нічого дивного у тому, що фірма надає свої послуги за 1 гривню. А щодо адекватності ціни на землю, яку встановлює обраний міською радою експерт, то Чорнієвич пише – «визначити адекватність ціни земельної ділянки при продажу міська рада не має можливості». Тобто, земельна ділянка буде продана по ціні, яку вказала фірма, що запросила за свої послуги лише 1 гривню.  Артур Сторожук вважає, що якщо у міській раді захотіли б скористатися інтернетом, вони б побачили, що подібні земельні ділянки у Хмельницькому коштують набагато дорожче, ніж радить продавати сумнівний оцінщик. Але чиновникам і не потрібна реальна ринкова вартість. Їм потрібен папірець, на який вони можуть послатися, коли громадськість чи правоохоронці зацікавляться, чому міська земля продається задешево. 1-2

У міській раді кажуть, що оцінку земельних ділянок несільськогосподарського призначення, які наразі міська рада продає юридичним та фізичним особам згідно своїх рішень, робить сам директор ПП «Проекція» Михайло Щіпайло. Зокрема, на останній сесії депутатами міськради було прийнято рішення щодо продажу семи земельних ділянок несільськогосподарського призначення, експертну грошову оцінку яких, за інформацією з неофіційних джерел,  здійснював саме пан Щіпайло.

До речі, журналісти «ПОДІЛЬСЬКА.ІНФО» вирішили перевірити, скільки ж коштує експертна оцінка вартості землі у ПП «Проекція» і чи може її зробити сам пан Щіпайло. Виявилося, для звичайних людей така послуга  вартуватиме 500-600 гривень (це якщо на руках є усі документи на землю). І Михайло Щіпайло готовий провести експертну оцінку землі самостійно.

А тепер найцікавіше. У «благодійника» Михайла Щіпайло, згідно Державного реєстру оцінювачів з експертної грошової оцінки земельних ділянок, актуальної на 19 жовтня 2016 року, призупинена дія кваліфікаційного свідоцтва ще 22.03.2014 року.  Така інформація знаходиться на офіційному сайті Держгеокадастру України.

kadastr-shhipajlo

За словами Олександра Ревко, начальника управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, призупинка дії кваліфікаційного свідоцтва означає, що оцінювач не може проводити грошову експертну оцінку землі. А отже, виходить, і нести повну відповідальність за те, що він пише у експертному висновку та яку грошову оцінку земельній ділянці виставляє.

Продається земля. Задешево…

Нагадаємо, на останній сесії Хмельницької міської ради, яка відбулася 26 жовтня, депутати прийняли рішення про продаж семи земельних ділянок несільськогосподарського призначення.

12

«Перша спроба продати деякі ділянки з цього рішення була ще влітку, але провалилася – усьому ж є межа, продати землю за 20% її ринкової вартості… Тоді підняли ціни на 10% від першої спроби і рішення «пройшло». Продали за 25% реальної вартості. Щоправда, там і покупці цікаві. Один, до прикладу, помічник у нардепа Ксенжука, кума Яценюка. Я був на останній сесії. Коли розглядали це рішення, то один адекватний депутат запропонував зайти на кілька сайтів і порівняти ціни на аналогічні земельні ділянки. Один на усю раду – каже координатор ГО «Стоп Корупції» в області  Артур Сторожук.

Журналісти «ПОДІЛЬСЬКА.ІНФО» зазирнули на сайти оголошень в Інтернеті , аби з’ясувати, наскільки відрізняється ціна продажу земельних ділянок, зазначених у рішенні, від ринкової.

Візьмемо першу ділянку, щасливою власницею якої стала пані Тетяна Статечна. Земельну ділянку площею 60 кв.м під будівлю майстерні з ремонту легкових автомобілів на вулиці Бандери, 57/3 їй міська рада продала за 34 068,10 гривень (експертна оцінка становила 30 971 гривню). Тож один квадратний метр землі їй обійшовся у 567 гривень, чи приблизно у 20 доларів.

bandery57-1

А тепер заходимо на сайти оголошень. Ми знайшли оголошення про продаж земельної ділянки поряд із земельною ділянкою пані Статечної. Але продають земельну ділянку в гаражному масиві, між гаражамипід гараж. І там квадратний метр майже в два рази дорожчий – 50 доларів.

bandery57-1-2

 

Ще одна земельна ділянка, яка з легкої «депутатської руки» стала приватною власністю. Згідно даних кадастрової карти України ця земельна ділянка призначена для розміщення та постійної діяльності органів МНС. Але якимось дивним чином міська рада її продає як державну землю Ігорю Тимчуку.

myrnogo-5-1

За даними сайту youcontrol.com.ua, за адресою провулок Мирного, 5/4 у місті Хмельницькому знаходиться медико-фармацевтичний центр «Здоров’я», засновиком якого є Тимчук Яна Віталіївна. Купує ж землю площею 250 кв.м за такою ж адресою Тимчук Ігор Григорович, і якраз  для обслуговування аптеки та стоматологічного кабінету.

До речі, приміщення для аптеки та стоматологічного кабінету стало власністю Тимчуків у 2010 році. У 2012 році Ігор Тимчук звертався до Хмельницької міської ради та, згідно її рішення, отримав в оренду на 10 років 250 кв.м землі на провулку Мирного, 5/4 для обслуговування аптеки та стоматкабінету. Ну а тепер цю земельну ділянку підприємець, видно, вирішив купити.

Земля обійшлася Тимчукам у суму 105 105 гривень (експертом була оцінена у 95 550 гривень). Неважко порахувати, що один квадратний метр землі вартував Тимчуку 420 гривень, або 16 доларів. Нічого собі щедрість, неправда ж? Адже землю на Озерній, за словами ріелторів, продають щонайменше за 40 доларів. Ми знайшли серед оголошень в інтернеті ділянку на сусідній вулиці, яку продають за 60 доларів квадратний метр.

myrnogo5-4

Земельну ділянку на вулиці Староміській, 26 депутати міськради вирішили продати, не дивлячись на зауваження юридичного відділу Хмельницького міськвиконкому, в якому йшлося, що земля, виставлена до продажу, відноситься до території ринку, а отже є землею загального користування, яка не може передаватися у приватну власність. Але хіба така «дурниця» може зупинити депутатів, які дуже прагнуть наповнити міську скарбницю…

staromyska1

Отож, 170 кв.м на території ринку стануть власністю хмельничанина Олега Кульчицького. Землю для обслуговування приміщення магазину підприємець викупить у Хмельницької міської ради за 104 303,10 гривень (експертна оцінка – 94 821 грн.). А це, згідно нехитрих математичних підрахунків, означає, що міська рада готова продати землю Кульчицькому за 24 долари за кв.м. Натомість ріелтори пропонують земельні ділянки у центрі міста за 60-100 доларів за кв.м.

Земельну ділянку площею 101 кв.м у самісінькому центрі, на вулиці Проскурівській, 7, депутати дозволили викупити Івану Гавриловичу Камінному для обслуговування прибудови до складських приміщень. Згідно сайту youcontrol.com.ua, Іван Камінний є керівником фірми «Аптека №2 «Готові ліки», яка знаходиться на Проскурівській, 7. До речі, у 2010 році Іван Камінний на аукціоні викупив 9,2 кв.м нежитлового приміщення на вулиці Проскурівській, 7. Воно обійшлося чоловіку у 25 303 гривні. Тепер Іван Гаврилович зможе викупити і землю під чималенькою прибудовою до аптеки, ставши її повноцінним власником. Майже за сотку землі у самому центрі йому доведеться заплатити 152 695 гривень. Квадратний метр обійдеться Камінному майже у 60 доларів. Ріелтори знову ж таки кажуть, що ціна занижена майже у двічі, адже земля на Проскурівській коштує від 100 доларів за квадрат, а то й ще дорожче, бо її там узагалі не має. До речі, ми й справді не знайшли оголошень в Інтернеті, які б пропонували до продажу землю на Проскурівській, тому повіримо на слово ріелторам.

Щодо наступних трьох земельних ділянок, то експерти ще місяць тому наголошували, що ціна їх продажу міською радою занижена майже вдвічі. Депутати тоді теж почали обурюватися, тож рішення на вересневу сесію міської ради не винесли. Вартість земельних ділянок переглянули. І вже на останній сесії міськради депутати без зауважень прийняли рішення і щодо цих земельних ділянок.

Отож, 5000 кв.м на вулиці Вінницькій, 1/10. Її міська рада дозволила продати за 1118819,90 гривень Олександрові Касько для обслуговування швейного цеху та складських приміщень. За даними відкритих реєстрів юридичних та фізичних-осіб підприємців, Олександр Касько є директором ПП «Еко-Валді», яке спеціалізується на вирощуванні зернових та технічних культур, та ТОВ «Валді-Кідс», яке займається виробництвом взуття.

vynnytska-1

Квадратний метр покупцю тепер обійдеться у 223,76 гривень (8,6 долара), а ще місяць тому міська рада оцінювала ту землю у 203 грн/кв.м.  Як бачимо, підвищення не стало суттєвим. Але й таку ціну експерти-оцінщики землі не вважають адекватною. Кажуть, така земельна ділянка коштує не менше, аніж 400 гривень за кв. метр. Ми промоніторили вартість земельних ділянок у схожих місцях. Виявилося, ринкова вартість схожої ділянки на вулиці Пілотській – близько 50 доларів за кв.м.

vinytska1

Крім того, зараз на сусідній земельній ділянці ведеться будівництво чималого житлового масиву – ЖК «Щасливий». Можливо тому ходять розмови, що пан Касько згодом зможе мінімум утричі дорожче перепродати свою ділянку під  будівництво багатоповерхівок.

Дві земельні ділянки для ТОВ «Авто-Шанс» теж виносилися на розгляд депутатів двічі. Вперше їх оцінили у 70 грн/кв.м (ділянка площею 1540 кв.м) та у 240 грн/кв.м (ділянка площею 450 кв.м). Після нарікань депутатів ціну збільшили – до 268 грн/кв.м за обидві ділянки (або 10 доларів за кв.м), хоч і депутати, і експерти говорили про те, що там ціна знову ж таки не може бути меншою 450грн/кв.м  Але, обидві земельні ділянки, що розташовані межа в межу, загальною площею 1990 кв.м (майже 20 соток) на вулиці Львівське шосе, 38, міська рада дозволила продати за 532871 гривню. Аби ви розуміли – сьогодні це ціна дачної ділянки без світла, води та газу десь за Книжківцями.

lvivske11

lvivske12

А от ринкова вартість земельної ділянки на Львівському шосе під комерційну забудову складає, за словами ріелторів, 35-50 доларів. Відчуваєте різницю?

lvivske-1

Запитаєте, для кого ж така щедрість? За даними єдиного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ТОВ «Авто-Шанс» належить подружжям Станіславових та Бочкарьових. Павло Станіславов також є власником автоцентру «Форсаж-Авто», який теж знаходиться на Львівському шосе, 38. Пан Станіславов був депутатом Хмельницької обласної ради минулого скликання від ПП «Фронт змін», зараз є помічником-консультантом на громадських засадах нардепа Олександра Ксенжука з ПП «Народний фронт».

Землю на вулиці Заводській, 34/3 минулого разу продавали за 168 грн/кв.м, згодом збільшили ціну до 185 грн/кв.м. Земельну ділянку площею 5388 кв.м., для обслуговування комплексу, має намір викупити ТОВ «Фірма Сіяран» за 998772,5 гривні. Якщо порахувати, то квадратний метр землі «Сіярану» обійдеться у 7 доларів, натомість ріелтори в один голос заявляють – ціна занижена майже вдвічі, адже земельні ділянки у цьому районі вартують щонайменше від 20 доларів за кв.м.

zavodska1

 

Журналісти «ПОДІЛЬСЬКА.ІНФО», після аналізу ринкових цін та цін, встановлених експертом, найнятим міською радою, нарахували чималеньку суму різниці – 9,5 мільйонів гривень. Це гроші, які б могли потрапити до міської казни та бути використані на лікування та реабілітацію АТО-вців, хворих діток, на ремонт шкіл і лікарень тощо. Але ці гроші до бюджету так і не дійшли. Кому вигідні такі втрати міської казни в Хмельницькій міській раді? Місцеві підприємці подейкують, що сьогодні будь-яке земельне чи будівельне питання можна вирішити лише у стінах міськвиконкому, і лише на рівні мера чи його заступника Андрія Бондаренка, якого “Свобода” прислала до Хмельницького “смотрящим”…

 

 

 

1 Comment

  1. Андрій

    Тягнибок робить собі бізнес із своїми побратимами. А побратими вже не бідують. Заступники з закордонних поїздок не вилазять, насолоджуються. Зарплати собі поробили по 20 тисяч та й їздять ще й збоку є
    заробіток.

Залиште коментар

Також по темі

Перший “двохсотбальник” із ЗНО з Кам’янця-Подільського

Українським центром оцінювання якості освіти оголошено результати зовнішнього