Земельні оборудки родини Герег стали предметом аналізу журналістів, адже вже найближчим часом вони стануть одними з найбільших землевласників України.загальний земельний банк, який перейде в управління структурам Герег за підсумками угоди, становить близько 140 тис га, а оборот — майже півмільярда гривень.

Перший крок на шляху у вищу лігу українських поміщиків був зроблений Олександром Герегою та його дружиною Галиною Герегою в минулому році, коли АМКУ санкціонував покупку «Епіцентром» Вінницької аграрно-промислової групи, обробної близько 50 тис. га землі у Вінницькій і Хмельницькій областях.

Кілька тижнів тому, все той же Антимонопольний комітет легалізував володіння подружжям Герег компанією «Агрохолдинг 2012» — її власником став належить Герегам венчурний інвестиційний фонд «Оферент». Компанія почала свою діяльність два роки тому в Городку Хмельницької області, а її одноосібним засновником була місцева мешканка Ірина Лутковська, яка, втім, на перевірку виявилася довіреною особою глави «Епіцентру». Відразу після отримання схвалення АМКУ операція була завершена.

За цією формальністю пішов по-справжньому гучний анонс — на початку липня АМКУ дозволив Renvior Trading і «Епіцентр К» (обидві компанії контролюються Герегами) придбати відразу десять агропідприємств в трьох регіонах України. Це компанії «Чернівчанка-агро», «Мрія», «Кряж і К» (Вінницька область), «Бужанское», «Федюковка Агро», «Віта-Колос», «Поділ» (Черкаська область), а також «Интерагроинвест», «Лучанське-2» і «Світанок» (Київська область). Угода поки не завершена, але вона вже претендує на статус однієї з найбільшої в 2017 році. Як підрахував «ОЛІГАРХ», загальний земельний банк, який перейде в управління структурам Герег за підсумками угоди, становить близько 140 тис га, а оборот — майже півмільярда гривень.

Продавцем агропідприємств виступає компанія Renaisco, яка є донькою одного з найбільших у світі сировинних трейдерів Glencore International. У свій час швейцарці створили в Україні найбільшу мережу з двох десятків хлібоприймальних підприємств, які повинні були підтримувати їх амбіції стати головним зернотрейдером в нашій країні, а також сформували значний земельний банк. Проте з 2013 року холдинг планомірно позбавляється від українського бізнесу — на початку була влаштована масовий розпродаж елеваторів, зараз — агрофірм. Як результат, за даними компанії «УкрАгроКонсалт», в останньому маркетинговому сезоні Glencore вперше за багато років не потрапив до п’ятірки провідних трейдерів України.

 Звертає увагу на себе і зміна стратегії побудови земельного холдингу подружжям Герег. У будь агрокомпанії-новачка ринку є два легальних способи створити бізнес з нуля: викуп у фермерів або агрохолдингів корпоративних прав на оренду паїв, або укладення нових угод з власниками паїв, у яких закінчився термін оренди.

Спочатку, у Хмельницькій області, Гереги були не схильні щось купувати,а пішли по шляху «перехоплення» прав оренди, запровадивши так звану програму «бонус-підтримки» і відкупних 5 тис. грн за пай у випадках, де закінчуються договори оренди. З деякими поточними орендарями — агрогосподарствами середньої руки — почалися суди, в яких позивачі вимагали визнати недійсними «перехоплення» договорів оренди з власниками паїв, які вони вже орендували і використовували. Прокотилася по області та серія мітингів, проти методів ведення бізнесу Герегами. В результаті вони змушені були піти назад, перейшовши від «перехоплення» зайнятих паїв до купівлі корпоративних прав працюючих господарств.

Надалі, судячи з усього, власники мережі будівельних гіпермаркетів «Епіцентр К» щосили готуватися до майбутньої земельної реформи, яка поки що, в тому вигляді, в якому її бачать в Кабміні, передбачає переваги для великих агрохолдингів у плані вторинної консолідації земель у власність.

oligarh.media

Залиште коментар

Також по темі

Красилівські фермери зібрали хліб під носом у кіпрської “Мрії”. Битва агрофірм за хмельницькі землі і зерно в розпалі

Війни між агрохолдингами за земельні паї, що вже