Стало відомо, що науковці ПАТ «Укргідропроект» розробили проект будівництва шести ГЕС у верхній частині Дністра.

«Планів наших розмах грандіозний» презентували під час наради, що відбулася у молодому місті енергетиків Новодністровську на фініші 2015-го. Своїми думками ділилися знані фахівці ПАТ «Ургідроенерго», науковці  ПАТ «Укргідропроект», високопосадовці з Прикарпаття, Тернопілля та Буковини. Від нашого краю був перший заступник голови облдержадміністрації Володимир Куліш.

Із проектом усіх шести ГЕС у верхній частині Дністра та економічній доцільності його реалізації детально ознайомив присутніх заступник генерального директора ПАТ «Укргідроенерго» Ю. В. Литвиненко.

Ми ж зосередимо увагу наших краян, зокрема жителів Заставнівського та Хотинського районів, на загрозах, що їх таїть ймовірне будівництво нових енергетичних об’єктів.

З огляду на економію газетної площі, про ГЕС, які намічено спорудити за межами нашої області, повідомляємо тільки місце їх розташування.

ГЕС-1

Споруди гідровузла з ГЕС-1 та водосховищем комплексного призначення будуть розташовані біля с. Вістря – на території Монастириського району Тернопільської області та Тлумачського і Тисменицького районів Івано-Франківської області.

ГЕС-2 (дериваційна)

Споруди гідровузла з ГЕС-2 та водосховищем комплексного призначення будуть розташовані в 3,5 км вище с. Монастирок – на території Тлумачського і Городенківського районів Івано-Франківської області та Монастириського і Бучачського районів Тернопільської області.

ГЕС-3

Споруди гідровузла з ГЕС-3 та водосховищем комплексного призначення будуть розташовані біля с. Литячі – на території Заліщицького і Бучачського районів Тернопільської області та Городенківського району Івано-Франківської області.

ГЕС-4

Споруди гідровузла з ГЕС-4 та водосховищем комплексного призначення будуть розташовані біля с. Зелений Гай – на території Заліщицького району Тернопільської області, Городенківського району Івано-Франківської області та Заставнівського району Чернівецької області.

Про решту ГЕС подаємо повнішу інформацію.

ГЕС-5

Споруди гідровузла з ГЕС-5 та водосховищем комплексного призначення будуть розташовані біля с. Брідок – на території Заставнівського та Заліщицького районів.

При цьому їх розташування має бути таке:

– правобережна глуха земляна гребля, руслова будівля ГЕС з пристанційним майданчиком та відкритим розподільчим пристроєм (ВРП) розташовуються на більш пологому березі річки у Заставнівському районі;

– лівобережна глуха земляна гребля розташовується на більш крутому березі річки у Заліщицькому районі;

– бетонна водозливна гребля розташовується в руслі ріки, по якому проходить межа Чернівецької та Тернопільської областей;

– водосховище при НПР на 50% (487 га) розміщується на території Заліщицького району та 50% (487 га) –  Заставнівського району.

ГЕС-6

Споруди гідровузла з ГЕС-6 та водосховищем комплексного призначення будуть розташовані біля с. Устя – на території Борщівського і Заліщицького районів Тернопільської області та Заставнівського і Хотинського районів Чернівецької області.

При цьому їх розташування має бути таке:

– правобережна глуха земляна гребля, руслова будівля ГЕС з пристанційним майданчиком та відкритим розподільчим пристроєм (ВРП) розташовуються на більш пологому березі річки у Хотинському районі;

– лівобережна глуха земляна гребля розташовується на більш крутому березі річки у Борщівському районі;

– бетонна водозливна гребля розташовується в руслі ріки, по якому проходить межа Чернівецької та Тернопільської областей;

– водосховище при НПР на 43% (375 га) розміщується на території Заставнівського району, 7% (61 га) – Хотинського району, 42% (366 га) – Борщівського, 8% (70 га) – Заліщицького районів.

Розпочати будівництво каскаду із шести ГЕС намічено у 2019 році, а завершити у 2026-му.

Сумарна потужність усіх об’єктів становитиме 390 мегават, а середньорічний виробіток енергії – приблизно 830 мільйонів кіловат-годин.

Нарада, де представляли проект спорудження енергетичних об’єктів у верхній частині Дністра, відбувалася у закритому режимі. Організатори не запросили екологів та журналістів. Остерігалися, певне, гострих запитань. А їх могло виникнути багато.

От фахівці «Укргідроенерго» стверджують: будівництво шести ГЕС викликане дефіцитом енергетичних потужностей у західних областях. Чому ж тоді майже весь струм, вироблений на Бурштинській ДРЕС, подається за кордон? Стало відомо, що намічуване спорудження ГЕС на Дністрі вестимуть за кошти міжнародних донорів. Очевидно, нові потужності також будуть зорієнтовані на багатих зарубіжних споживачів. Певне, вони примножать свої статки завдяки дешевій енергії з України. Адже фахівці енергоринку стверджують: за кордоном платять за струм з Бурштина менше, ніж ми на рідних теренах.

Ініціатори будівництва каскаду ГЕС на усі лади вихваляють його ймовірні переваги: мовляв, відродитися промисловість, створиться надійний захист від повеней, набуде розвитку рибництво, новий імпульс отримає індустрія туризму й відпочинку…

Але ж при цьому водоймища затоплять тисячі гектарів родючих земель. Біда увійде у життя сотень родин, яких примусово переселятимуть з предківських теренів. Здоровий глузд підказує також: величезної шкоди зазнає унікальний Дністровський каньйон, де розташовані кілька національних природних парків; швидкоплинна річка дуже швидко замулить водоймища, які стануть болотами; потужна повінь може зруйнувати земляні греблі, в результаті чого катастрофа сягне аж Чорного моря…

Сусіди вчинили мудро. А як зробимо ми?

Івано-Франківська обласна рада проголосувала за мораторій на будівництво ГЕС в руслі Дністра на території області. Вважає спорудження енергетичних об’єктів на цій річці неприпустимими з економічних та екологічних причин.

Депутати Івано-Франківської облради звернулися до Тернопільської та Чернівецької обл­рад із закликом прийняти аналогічне рішення.

Думки фахівців:

Ярослав Когутяк – директор Департаменту екології та туризму Чернівецької облдержадміністрації:

– Будівництво каскаду ГЕС призведе до повного знищення екосистеми Дністра, що формувалася мільйони років. Непоправної шкоди зазнає іхтіофауна, 70 відсотків якої тепер під охороною закону, включена до Червоної книги України та Європейського червоного списку.

Першими щезнуть ендеміки – рідкісні види риб, які водяться тільки в Дністрі. Це вирезуб та стерлядь. Зараз вони живуть і харчуються в районі Дністровського водосховища. Але ікру відкладають у верхів’ях річки. Каскад нових ГЕС перекриє доступ до місць нересту. Отже, популяція цінних риб буде практично знищена. Така ж доля спіткає марен, головнів, підустів, чопів, пічкурів довгоперих…

Існуюче Дністровське водосховище інтенсивно замулюється: шар донних відкладів уже сягнув 8-10 метрів. У разі спорудження каскаду ГЕС нові водосховища замулюватимуться ще швидше, адже у верхів’ях Дністер швидкоплинний. Якщо збудують ГЕС-6, то під загрозою опиниться ділянка річки в районі села Митків Заставнівського району, звідки зараз подається питна вода у Чернівці.

Негативного впливу зазнає також Хотинський національний природний парк. Зокрема унікальний орнітологічний заказник у Гринячці, де на вікових дубах розмістилася колонія сірих чапель.

Тетяна Негадайлова – начальник обласного центру з гідрометеорології:

– Дністер у верхів’ях є гірською річкою, дуже небезпечною під час паводків, коли ситуація змінюється миттєво. Попуски води через ГЕС вимагають миттєвої реакції і високої кваліфікації персоналу. Інакше земляні греблі не витримають напору. От під час повені у 2008-му навіть потужна бетонна гребля діючої Дністровської ГЕС двигтіла під ногами.

Останній паводок у нашій області був у 2010 році. Відтоді ж маємо маловоддя. Триватиме воно, за довгостороковим прогнозом, до 2020 року. Зараз рівень води в існуючому Дністровському водосховищі знизився на 6-7 метрів. Якщо така ситуація збережеться у 2016-му, проблеми для діючої ГЕС загостряться до краю. А з часом сягнуть критичної межі. То чи варто братися за будівництво нових енергетичних об’єктів?

Вечірній Кам’янець

Залиште коментар

Також по темі

Власники ділянок біля Дністра судді, чиновники та нардеп Мельниченко. Данні реєстрів

Відкриті реєстри, е-декларації та кадастрова карта творять дива.