Претензії Інституту національної памяті до постаті драматурга Миколи Островського в музеї його імені ввважають надуманими і стверджують, що комуністичну біографію письменника, вигадали пізніше, і в ніякій боротьбі за встановлення комунізму письменник участі не брав. Саме до цих аргументів прислухалося Міністурство культури.
Наказом №1162 від 16 грудня 2016 року Будинок музею Миколи Островського міністр культури заніс до Державного реєстру нерухомих пам’яток України. Пам’ятці архітектури присвоєно номер 2784-Хм Державного реєстру нерухомих пам’яток України за категорією місцевого значення.
— Справа стосовно реєстрації музею розпочалася ще в 2013 році, — розповіла Марія Юзлова, заступник директора музею Миколи Островського. — Ми підготували ряд відповідних документів та передали в міністерство. Але тоді в Україні відбулася Революція Гідності, змінилася влада та розпочалася антитерористична операція. І реєстрацію музею було відкладено.
В квітні 2015 року на долю музею знову випали нові випробування — Верховна Рада України ухвалила пакет законів про декомунізацію. І «творець» Павки Корчагіна також потрапив до переліку осіб зі списку декомунізації.
Ось так на сайті Інституту національної пам’яті охарактеризували постать Миколи Островського:
«Радянський військовий та партійний діяч, письменник; учасник встановлення радянської влади в Україні та боротьби з повстанським рухом, служив у бригаді І. Котовського, 1-й кінній армії та частинах особливого призначення Червоної армії (ЧОН), співробітник Ізяславської ЧК (1919−1921), секретар райкому комсомолу в Берездові та Ізяславі, секретар окружкому комсомолу в Шепетівці (1924); бригадний комісар політуправління Червоної армії (1936)».
Нагадаємо, що у квітні 2015 року Верховна Рада України ухвалила закон «Про засудження комуністичного й нацистських тоталітарних режимів».
Однак музейники мають протилежну думку з цього приводу.
— Немає задокументованих даних, що він воював у армії Будьоного чи Червоних більшовицьких загонах у 1918 році — ще наприкінці жовтня прокоментував В’ячеслав Сміховський, директор музею. — В той час йому було 14 років. Натомість музей має фотокопію його оригінальної біографії, яку він написав власноруч у 1922 році та анкету 1924 року, коли мав намір вступити у комуністичну партію, де жодної інформації про участь у військових загонах більшовиків не вказано. А йому було б вигідно написати протилежне. Пізніше, у 1934 році, написана автобіографія Миколи Островського, яка вже містить інформацію про військову службу. Історик пояснює цей факт: її писала вже сестра Островського. На той час з чоловіка радянська пропаганда вже «ліпила героя».
Прикметно, що звістку про занесення шепетівського музею до державного реєстру нерухомих пам’яток України краєзнавці отримали напередодні ювілею. 22 грудня Музею Миколи Островського виповнилося 70 років – пише Ірина Погребняк, “День за днем”
Нагадаємо, у Дунаєвецькому районі мешканці села де народився комуніст Володимир Затонський проти знесення погруддя земляку. Читайте Лисець не декомунізувався: збережуть бюст односельцю Затонському
1 Comment
Pingback:Мінкульт дозволив знести Островського в ліцеї №17. А в Шепетівці довели, що їх Островський не революціонер – Подільська інфо