У лютому 2017 року Хмельницька міська лікарня провела тендер на закупівлю «наркотичних та психотропних засобів» на очікувану вартість 530 000 грн. На тендері конкурувало три фірми, однак пропозицію переможця було відхилено тендерним комітетом, а переможцем визнано наступну за ціною пропозицією. Не погоджуючись з відхиленням перша фірма звернулася до Антимонопольного комітету України. АМК виніс рішення про скасування закупівлі, і замовник у березні 2017 року оголосив новий тендер на той же предмет закупівлі.

У квітні 2017 року знову відбувся аукціон, під час якого конкурувало вже п’ять юридичних осіб. Переможцем цього разу було визнано хмельницьку фірму, яка й перемагала під час першої закупівлі, однак вартість пропозиції збільшилась до 517 630 грн (перша пропозиція цього учасника була 427 645 грн, тобто майже на 90 000 грн більше).

6 лютого 2017 року  в системі ProZorro відбувся аукціон закупівлі Хмельницькою міської лікарнею наркотичних та психотропних засобів, свої заявки на який подали ТОВ “Фарм-Холдинг А.Г.”, міська комунальна аптека “Віола” та ТОВ «ЧЕРНІВЦІФАРМАЦІЯ». Предмет закупівлі складався із 7 найменувань наркотичних та психотропних засобів загальною кількістю 17 800 штук., а саме фентаніл 4 000 амп., морфін 500 амп, промедол (трімеперидин) 100 амп., кетамін 1 000 амп., діазепам 3 500 амп., натрій оксибутірат(GHB) 3 000 амп. та омнопон 5 700 амп.

4 квітня тендерний комітет Хмельницької міської лікарні оприлюднив протокол свого засідання, з якого стало відомо, що у закупівлі наркотичних засобів та психотропних речовин переможцем визнано хмельницьку фірму ТОВ «Фарм-Холдинг А.Г.» з ціновою пропозицією 517 630 грн. Отже, не знайшовши спосіб, чи не побажавши знайти цей спосіб, виправити свою помилку, тендерний комітет попередню закупівлю скасував, оголосив нову, на якому виграла таж фірма ТОВ «Фарм-Холдинг А.Г.» з пропозицією на майже 90 000 грн дорожчою.

Коментарі експертів

Керівник проекту «Сприяння прозорості державних закупівель у Західній Україні» Святослав Клічук: «Через «помилки» при проведенні першої закупівлі з бюджету буде витрачено на 90 тис. грн. більше. Це головний сумний висновок. Фірму відхилили через вимогу, яку потім прибрали, тобто вона була не суттєвою. Потім були ще й інші помилки, в результаті платники податків заплатять за них своїми коштами. Тому варто підвищувати рівень закупівельників, їх навчання обійдеться дешевше».

Юрист Громадської ініціативи «За чесний тендер» Мирослава Примак: «Скасувавши рішення про визнання МКА «Віола», Замовник повинен був перейти до кваліфікації пропозиції наступного учасника – ТОВ Чернівціфармація. В той же час, відмінив процедуру та 14.03.2017 року оголосив повторну процедуру (оголошення UA-2017-03-14-000369-a) та підписав договір з переможцем ТОВ «Фарм-Холдинг А.Г.» на суму 517 630,00 грн.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про публічні закупівлі» закупівлі здійснюються за такими принципами: добросовісна конкуренція серед учасників; максимальна економія та ефективність; відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель; недискримінація учасників; об’єктивна та неупереджена оцінка тендерних пропозицій; запобігання корупційним діям і зловживанням.

 

За словами заступника голови тендерного комітету Хмельницької міської лікарні Людмили Кралевської, рішення Колегії АКУ з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері публічних закупівель було справедливим, оскільки вони, як організатори, дійсно не помітили невідповідність медико-технічним вимогам пропозиції МКА «Віола», поряд з тим аналогічну невідповідність у пропозиції ТОВ “Фарм-Холдинг А.Г.” було виявлено, що стало підставою відхилення його тендерної пропозиції. Замовник пояснює цю ситуацію людським фактором.

У другому тендері ми уже йшли відповідно до Закону і машина вибрала переможця. В даному випадку перевірялася лише пропозиція переможця, а вона була у порядку, тому ніяких зауважень у тендерного комітету не було.

Варто зазначити, що у ТОВ “Фарм-Холдинг А.Г.” хороша юридична підтримка, тому якби тендерний комітет здійснив якийсь крок у бік, знову то точно отримав би скаргу, що заблокувало б закупівлю на невідомий строк. Ви ж бачили що коїлося нещодавно у Закарпатті, коли відміняли операції через те, що не було вчасно закуплено аналогічні препарати. У Хмельницькій міській лікарні такого не було. Однак така ситуація могла б бути, якби ми, як замовник, вчасно не оголосили б торги» – каже Людмила Кралевська.

Скаржник та переможець другого тендеру ТОВ “Фарм-Холдинг А.Г.” коментувати ситуацію навколо цієї закупівлі категорично відмовилося.

Його прямий конкурент МКА «Віола» вважає цей тендер наочною демонстрацією «фармацевтичних війн».

Альона Береза, Неля Шпулак,

ГО “Жіночий антикорупційний рух”.

Розслідування проведено в межах проекту «Сприяння прозорості державних закупівель у Західній Україні» що реалізовується громадською організацією «РЦСП» за фінансової підтримки фонду National endowment for Democracy».

Незалежний громадський портал

Залиште коментар

Також по темі

Як триває ремонт Меджибізького замку. Терміни робіт зривають, а одні й ті ж зруйновані ділянки відновлюють двічі

Перебираючи ремонтні закупівлі за 2016-2017 рік, активіст Олександр